1443508421387_635770562933390614_B.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  اجلاس هیأت های امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی، با برگزاری دهمین جلسه هیأت امنای استان بوشهر، در سازمان مرکزی ادامه یافت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده در این جلسه با بیان اینکه فقط ۱۴درصد جمعیت کشور را افراد تحصیلکرده تشکیل می دهند، گفت: تمامی دانشگاه های کشور اعم از دولتی و غیردولتی باید در ۱۰ سال آینده نهایت تلاش خود را به کار بندند تا ایران در سال ۱۴۰۴ سرآمد منطقه باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر شتاب علمی کشور، اظهار داشت: اگر بخواهیم رشد علمی کشور را شتاب بخشیم، باید امکانات و تجهیزات کاملی در اختیار داشته باشیم. دولت به تنهایی قادر به تجهیز و توسعه همه دانشگاههای کشور نیست و باید بخشی از امور را به بخش غیردولتی واگذار کند.

وی افزود: اگر دانشگاهی مانند دانشگاه ازاد اسلامی بتواند از نظر فضای آموزشی، استاد، تجهیزات و آزمایشگاه، شرایط استاندارد و قابل قبولی فراهم کند، باید مورد حمایت دولت قرار گیرد.

دکتر میرزاده با اشاره به امکانات و توانایی های دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی اعلام آمادگی کرده که در افق ۱۴۰۴، ۶۰درصد از بار آموزش عالی کشور را بر دوش بگیرد. از این رو برنامه های آینده ما باید بر اساس آمایش توسعه آموزش عالی با یک روند معتدل و منطقی و با محاسبه جمعیت و توانمندی های مالی، تجهیزات، اعضای هیأت علمی و… پیش بینی شوند تا بتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم.

میرزاده با اشاره به لزوم جذب اعضای تمام وقت هیأت علمی به جای نیمه وقت و حق التدریس، گفت: جذب استاد تمام وقت یکی از مهمترین الزامات توسعه تحصیلات تکمیلی است.

گزارش عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر

دکتر یوسف قیصری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر به ارائه گزارشی از وضعیت و عملکرد واحدها و مراکز دانشگاهی این استان پرداخت و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با دارا بودن ۱۱ واحد و مرکز، ۲۸هزار و ۲۹۵ دانشجوی در حال تحصیل دارد.

وی با بیان اینکه واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی این استان مجموعاً ۲۹۱ عضو هیأت علمی تمام وقت دارد، اظهار داشت: نسبت دانشجو به هیأت علمی تمام وقت و نیمه وقت، در دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، یک به ۹۳ است که بنا داریم این نسبت را تا برنامه پنج سال ششم دانشگاه به رقم یک به ۶۳ برسانیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اظهار داشت: با توجه به اینکه عمده دلیل زیاندهی واحد در حال حاضر هزینه های حقوق و دستمزد کارکنان و اعضای هیات علمی است، پیشنهاد می شود آن دسته از اعضای هیات علمی که رشته آنها رو به تعطیلی است، به واحدها و مراکز دیگر استان مأمور شوند .

وی با بیان اینکه استفاده از تخصص اساتید هیات علمی جهت تاسیس شرکتهای دانش بنیان و کسب درآمدهای غیر شهریه، اقدام دیگر دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر برای جلوگیری از زیاندهی است، افزود: کاهش اساتید حق التدریس، انتقال دائم پرسنل مازاد بر نیاز واحد به واحدها و مراکز دیگر استان که تقاضای استخدام نیرو دارند و همچنین تصویب رشته های جدید در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی راههای پیش رو برای کاهش زیاندهی واحدها و مراکز استان است.

دکتر قیصری در ادامه، به تشریح سیاستهای کل استان پرداخت و گفت: ارتقای جایاه و نقش آفرینی دانشگاه در آموزش عالی کشور، ارتقا مرتبه دانشگاه در تولید علم، بهبود فرآیندها و عملکردها و ارتقا کیفیت خدمات آموزشی و پژوهشی و دانشجویی از جمله مهمترین سیاست های دانشگاه آزاد اسلامی در استان بوشهر است.

قیصری در پایان تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر با تمهیدات خود توانسته نهمین واحد سودآور دانشگاه آزاد اسلامی در کشور باشد.

مصوبات دهمین جلسه هیأت امنای استان بوشهر

در این جلسه، اختیار تغییر افزایش شهریه در مورد رشته های غیرپزشکی استان بوشهر، به واحدهای این استان تفویض شد. به این ترتیب، واحدها می توانند با هدف رقابت با دیگر دانشگاههای استان و جذب بیشتر دانشجو؛ شهریه را بدون افزایش یا افزایش زیر ۱۵ درصد در نظر بگیرند. البته در این خصوص تأکید شد که شهریه پایه برای دانشجویان فعلی دانشگاه آزاد اسلامی همچنان بدون تغییر خواهد ماند.

درخصوص تصویب طرح های دانش بنیان نیز به اتفاق آرا مصوب شد که طرح های مصوب در شورای راهبردی اقتصاد دانش بنیان استان و کمیسیون دائمی، بدون نیاز به ارسال به سازمان مرکزی برای تصویب نهایی ، به منزله مصوبه هیأت امنا تلقی شده و اجرایی شود.

در جریان این جلسه، کلیات برنامه توسعه واحدهای دانشگاهی استان بوشهر مبتنی بر آمایش سرزمینی و برنامه ششم دانشگاه تصویب و مقرر شد پس از اعمال اصلاحاتی، در کمیسیون دائمی هیات امنای استان مطرح شود و تایید کمیسیون دائمی هیات امنا به منزله مصوبه این جلسه باشد.

از دیگر مصوبات دهمین جلسه هیأت امنای استان بوشهر، احداث واحدهای مسکونی در اراضی طرح شفا استان بوشهر بود که با اکثریت آراء به تصویب رسید. دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر از طریق واگذاری زمین های طرح شفا به شرکت های دانش بنیان و احداث واحدهای مسکونی برای کارکنان و اعضای هیأت علمی، علاوه بر فعالیتهای پژوهشی و اقتصادی و علمی و…، می تواند اعتبارات موردنیاز خود را نیز جذب کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بودجه استان بوشهر از حیث درآمد و هزینه ۱۱۰ میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف ۱۳۵ میلیارد تومان مورد تایید اعضای هیات امنای این استان قرار گرفت.