ابوالقاسم علیدوست سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  قم – دبیر علمی همایش ملی فقه هنر گفت: بشر امروز از هنر غیر شرعی و مبتذل خسته شده که باید دست به دست هم دهیم تا اصالت هنر حفظ و یک انضباط فقهی ایجاد شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام ابوالقاسم علیدوست پیش از ظهر چهارشنبه در همایش ملی فقه هنر که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه در سالن همایش‌ غدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، در ابتدا از برگزار کنندگان این همایش تشکر کرد و اظهار داشت: اسلام با هنر شروع می‌شود.

وی گفت: قرآن تجسم هنر است، نهج البلاغه یک پدیده هنری است و صحیفه سجادیه نیز هم از لحاظ شکل و هم محتوا در اوج هنر قرار دارد.

دبیر علمی همایش ملی فقه هنر با بیان اینکه هنر مقوله‌ای بسیار وسیع است، افزود: اخلاق خوب خود یک هنر است و رفتار و کردار پیامبر اسلام(ص) نیز نشان از هنر دارد.

وی با شاره به اینکه زندگی انسان در هنر آمیخته است، گفت: باید به ابعاد هنر در حکومت امام عصر(عج) پرداخته شود.

هنر با فطرت انسان ارتباط دارد

حجت الاسلام علیدوست با بیان اینکه مسئله هنر با فطرت انسان ارتباط دارد، گفت: به فرموده مقام معظم رهبری پدیده هنر نباید مورد تأثیر احکام پنج ‌گانه قرار گیرد، زیرا این پدیده ویژگی‌های متفاوتی دارد که پرداختن به آن‌ها نیازمند نگاهی متفاوت است.

حجت الاسلام علیدوست تصریح کرد: در حوزه‌های علمیه ظرفیت خوبی وجود دارد اما برخی ظرفیت حوزه‌های علمیه را نادیده می‌گیرند؛ نیروهای جوانی در حوزه‌ها وجود دارند که می‌توانند بسیار کارآمد و تأثیرگذار باشند.

وی با بیان اینکه احساس نا‌امیدی از امکان پاسخ به مطالبات روز و دنیای مدرن آسیبی است که در بخش هنر وجود دارد، گفت: سیاست برگزاری این همایش حفظ هنجار‌های فقهی و نوآوری و قدم به جلو در این عرصه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علیمه ادامه داد: بشر امروز از هنر غیر شرعی و مبتذل خسته شده که باید دست به دست هم دهیم تا اصالت هنر حفظ و یک انظباط فقهی ایجاد شود.