نصرت الله ضرغام سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور اعلام کرد: دانشجویان نخبه تحت پوشش هسته علمی حمایت می شوند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، نصرت االله ضرغام در دیدار با نخبگان مازندران در محل بنیاد نخبگان این استان اظهار داشت: باید تلاش کنیم که زمینه برقراری ارتباط بیشتری بین نخبگان با این بنیاد فراهم شود.

وی افزود: در دانشگاه مازندران ظرفیت مناسبی برای توسعه علم و فناوری وجود دارد و نیاز است ظرفیت ها و نخبگان این استان شناسایی شوند.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور یادآور شد: بنیاد نخبگان ایجاد شد تا استعدادها را شناسایی و زمینه پرورش و شکوفایی آنها را فراهم کند و حتی زمینه اشتغال این افراد نیز باید فراهم شود.

مشاور وزیر علوم با اعلام اینکه آینده کشور در دست نخبگان قرار می گیرد٬ گفت: نخبگان به دنبال ایجاد اشتغالی هستند که خودشان ایجاد می کنند و این موضوع امر پسندیده ای است ولی ساز و کار آن درکشور باید فراهم شود.

ضرغام با بیان اینکه برای حمایت از نخبگان بسته‌های حمایتی تهیه کردیم، گفت: بنا داریم از ظرفیت نخبگان کشور به خوبی حمایت کنیم. این افراد باید حمایت شوند تا اقدام علمی مناسب در کشور انجام شود.

وی در ادامه گفت: دراین طرح دانشجویان نخبه زیرپوشش هسته علمی مورد حمایت قرار می گیرند و براساس برنامه ریزی، هراستادی ۱۰ دانشجو را زیرپوشش قرارمی دهد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اعلام اینکه کشورهای دنیا به غیر از دریافت منابع خام معدنی ما به دنبال جذب نخبگان کشور نیز هستند٬ گفت: باید تلاش کنیم که از مهاجرت نخبگان به خارج از کشور جلوگیری کنیم.

وی با اعلام اینکه بنا داریم طرح هسته علمی کشور را به صورت پایلوت در کشور اجرا کنیم و پس از رفع نقاط ضعف، این موضوع در کشور تسریع پیدا کند٬افزود: با اجرای این طرح تلاش داریم میزان مهاجرت نخبگان کشور را کاهش دهیم و حتی زمینه برگشت معکوس سرمایه های علمی کشور رانیز فراهم کنیم.

ضرغام با اشاره به اینکه از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در ایجاد اشتغال نخبگان باید استفاده کرد٬ گفت: ایجاد شرکت دانش بنیان٬ تولید بنیان و اقتصاد دانش بنیان باید در کشور ترویج شود و بخش خصوصی نیز برای تقویت این بخش ورود پیدا کنند و نیاز است که کارآفرینی را به خوبی تقویت کنیم.

مشاور وزیر علوم با اشاره به اقدامات انجام شده درکشور برای توسعه فعالیت نخبگی و بهره مندی از آخرین اقدامات کشورهای پیشرفته دراین زمینه٬ گفت: کنگره مدیریت استعدادها درتهران برگزارشد و پس از برگزاری این کنگره به دنبال تغییراتی هستیم که ازنقطه نظرات صاحبان خرد در توسعه نخبگی نیز استفاده کنیم.