دانشگاه امیرکبیر سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – دانشگاه های فنی وسطی و فرات الاوسط کشور عراق با دانشگاه صنعتی امیرکبیر تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، مراسم امضای این تفاهم نامه همکاری مشترک به امضای سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و عبدالکاظم الیاسری، رئیس دانشگاه فرات الاوسط به مرکزیت نجف و نماینده دانشگاه وسطی به مرکزیت بغداد رسید.

احمد موسوی شوشتری از مسئولان پردیس بین الملل دانشگاه امیرکبیر گفت: تا قبل از سال ۲۰۱۱ حدود ۴۷ واحد دانشگاهی فنی در قالب دانشکده و دپارتمان در استانهای مختلف عراق به صورت مستقل فعالیت داشتند که با پیشنهاد رئیس دانشگاه فرات الاوسط این واحدها به صورت ۴ دانشگاه فنی تجمیع شدند.

وی افزود: از سال ۲۰۱۱ به بعد، چهار دانشگاه فنی عراق به مرکزیت شهرهای موصل، بغداد، نجف و بصره از وزارت علوم کشور عراق مجوز فعالیت گرفتند که درحال حاضر ۷۲ هزار دانشجو در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند.

موسوی شوشتری با یادآوری اینکه رئیس دانشگاه فرات الاوسط کشور عراق مسئولیت هماهنگی دانشگاه های فنی عراق را از سوی وزارت علوم این کشور برعهده دارد، بیان داشت: مقدمات همکاری های مشترک میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه های فنی عراق از پنج ماه گذشته آغاز شده که این امر به امضا تفاهم نامه رسیده است.

وی عنوان کرد: این دو دانشگاه عراقی بیش از ۳۰ هزار دانشجو در مقاطع کاردانی تا دکتری دارند و خواهان اجرای دوره های مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.

به گفته موسوی شوشتری فاز نخست این تفاهم نامه، شامل آموزش دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) رشته های فنی عراق برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی است که طی یک دوره سه ساله اجرا خواهد شد.

وی افزود: دانشجویان کاردانی به کارشناسی در این دوره ها، سال اول تحصیل خود را در کشور عراق سپری می کنند و درس های پایه و جبرانی و آمادگی زبان را می گذرانند و دو سال بعد به ایران آمده و در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل خود را به پایان می رسانند.

موسوی شوشتری بیان داشت: هیچ محدودیتی برای تحصیل در رشته ها و گرایش های فنی مهندسی دانشجویان عراقی در دانشگاه امیرکبیر وجود ندارد و برنامه ریزی ها براساس تقاضا صورت خواهد گرفت.

وی زمان عملیاتی شدن دوره های اجرای مشترک میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و این دو دانشگاه عراق را از مهرماه سال آینده اعلام کرد.