1448112392255_ARKH9647.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون آموزشی جهادادانشگاهی با اشاره به ماموریتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی به جهاددانشگاهی داده است گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش آموزش نقشه جامع علمی کشور ماموریت مشارکت در توسعه آموزش‌های نوین تخصصی و مهارت‌های پیشرفته در سطح ملی و بین المللی با توجه به نیاز کشور و جهان اسلام را به جهاددانشگاهی محول کرده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محسن قرنفلی در اولین همایش علوم انسانی، فرصت‌ها و چالش‌ها در جهاددانشگاهی با بیان اینکه جهاددانشگاهی دارای چندین همایش در حوزه‌های مختلف زبان انگلیسی، علوم پزشکی، هنر و غیره بوده است گفت:‌این همایش نخستین همایش در حوزه علوم انسانی است و برگزاری این همایش‌ها در حال تبدیل به جریانی است که امیدوارم استمرار یابد و کارآمد باشد.

وی در مورد اهداف برگزاری این همایش توضیح داد: در طی ۳۰ سال گذشته که در زمینه آموزش‌های تخصصی فعالیت کرده‌ایم این فعالیت‌ها تبدیل به یک حرکت روتین و تکراری شده بود که این امر نیازمند همتی بود که بتوانیم حرکاتی را انجام دهیم که با اهدافمان انطباق داشته باشد و به یک حرکت پویا و بالنده تبدیل شود. بنابراین یکی از اهداف ما بررسی فعالیت‌ها، نقد، آسیب شناسی، پیشنهاد و غیره است.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی با تاکید بر ضرورت نوآوری و تغییر و تحول اظهار کرد: یکی دیگر از اهداف برگزاری این همایش‌ها ضرورت نوآوری و تغییر و تحول است. تا کنون حدود ۷۰۰ عنوان دوره تصویب شده و اجرا شده است مجموعه‌های متعدد آموزشی در کنار ما به عنوان رقبای جدی در عرصه آموزش کوتاه مدت حضور دارند و ادامه فعالیت‌ در چنین فضای رقابتی نیازمند نوآوری، استفاده از فناوری‌های نوین آموزشی، بازنگری، تغییر و تحول است. تاکنون ۷۰۰ دوره تعریف شده اما باید بررسی کرد این دوره‌ها چقدر به روز شده‌اند.

دکتر قرنفلی ادامه داد: بنابراین امروزه ضرورت دارد این بروز رسانی‌ها را به موقع انجام دهیم زیرا سرعت علم و فناوری بسیار بالاست.

وی هدف دیگر از برگزاری همایش‌ها را رسیدن به مشارکت و کار علمی عنوان کرد و افزود: آموزش مانند هر حرکت علمی دیگری نیازمند مطالعه، پژوهش و غیره است. باید واژه آموزش پژوهی را در مجموعه خود رونق دهیم. زیرا آموزش پژوهی از نیازهای ما است و توجه به آموزش پژوهی باعث ارتقای انگیزه برای اعضای هیئت علمی شده و باعث می‌شود این افراد برای ارائه مقاله از انگیزه کافی برخوردار باشند.

وی در ادامه با اشاره به ماموریتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی به جهاد دانشگاهی محول کرده است گفت: جهاد دانشگاهی امروزه دارای یک شرایط جدید و متفاوت نسبت به گذشته است زیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش آموزش نقشه جامع علمی کشور مشارکت در توسعه آموزش‌های نوین تخصصی و مهارت‌های پیشرفته در سطح ملی و بین المللی با توجه به نیاز کشور و جهان اسلام را به جهاددانشگاهی محول کرده است.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی با اشاره به سابقه جهاددانشگاهی در انجام کارهای پژوهشی اظهار کرد: اگر جهاددانشگاهی در حوزه پژوهش صاحب حرف است به دلیل فعالیت جهاد در سه دهه در حوزه پژوهش است.

در حوزه آموزش با توجه به وجود دانشگاه‌ها و ستاد آموزش عالی موسسات آموزشی تخصصی و غیره صحنه رقابت شدید بوده و انجام چنین ماموریتی کاری دشوار است. بنابراین نخستین کاری که باید صورت بگیرد ارائه یک تعریف دقیق از آموزش تخصصی و مشخص کردن وجه تمایز آموزش تخصصی با آموزش‌های دیگر است.

دکتر قرنفلی ادامه داد: برای رسیدن به این تعریف به یک مشارکت جمعی و پیوسته نیازمندیم.امروز فرصتی است که عزم و مدیریتی که در جهاددانشگاهی وجود دارد به منصه ظهور برسد و رسیدن به آن نیازمند ساز و کارهای بسیاری است.

وی با بیان اینکه فضای امروز فضای تغییر، تحول و دگرگونی است افزود: بیشترین ظهور دگرگونی در فضای علم و آموزش بوده است.

راه اندازی مرکز تحقیقات و مطالعات نوآوری‌های آموزش

معاون آموزشی جهاددانشگاهی در ادامه از راه اندازی یک مرکز تحقیقات و مطالعات نوآوری‌های آموزش در جهاددانشگاهی خبر داد و گفت: چنانچه به مسئله آموزش به عنوان صنعت آموزش در جهاددانشگاهی نگاه شود نیازمند نیروی قابل توجه و نوآوری‌های بسیاری است که انشالله تا انتهای سال جاری اولین اقدامات در این زمینه انجام می‌شود. زیرا جهاددانشگاهی علاوه بر راه اندازی مرکز تحقیقات در حال راه اندازی گروه‌های پژوهشی و تاسیس پژوهشکده نیز هست.

وی در ادامه در مورد محورهای پژوهشی جهاددانشگاهی گفت: یکی از محورهای مورد توجه جهاددانشگاهی آموزش و بازار کار و اشتغال و کارآفرینی است. طبق بررسی‌های انجام شده فارغ التحصیلان رشته‌های IT بیشترین بیکاران در جامعه هستند. از طرف دیگر نیاز بازار نشان می‌دهد که به فارغ التحصیلان رشته IT نیازمند است. این مسئله بیانگر آن است که دانش آموختگان نمی‌توانند جوابگوی نیاز روز بازار باشند و ما باید به فکر پر کردن این شکاف‌ها باشیم. برای این مسئله در حال تدوین مدلی هستیم که امیدوارم پاسخگو باشد.

انتخاب هفت مقاله برای همایش علوم انسانی،فرصت‌ها و چالش‌ها در جهاد دانشگاهی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در ادامه دکتر تهمینه شاوردی، دبیر اجرایی اولین همایش علوم انسانی، فرصت‌ها و چالش‌ها در جهاد دانشگاهی با بیان اینکه مقدمات برگزاری این همایش از هشت ماه گذشته آغاز شده است، در مورد اهداف برگزاری آن گفت: ارتقای نظام آموزشی تخصصی، بومی‌سازی، تبادل تجارب در علوم انسانی و… از اهداف برگزاری این همایش بوده و آموزش‌های کوتاه‌مدت در جهاد دانشگاهی، نیازسنجی آموزشی، تجارب سازمان‌ها و موسسات داخلی و خارجی و… جزو محورهای نخستین همایش علوم انسانی در جهاد دانشگاهی است.

وی در ادامه در مورد مقالاتی که برای این همایش ارسال شده، گفت: قبل از برگزاری همایش فراخوان گسترده‌ای در سراسر واحدهای جهاد دانشگاهی انجام شد. در ۳۸ چکیده مقاله به دبیرخانه مقاله رسید. این چکیده‌ها مورد بررسی قرار گرفت و از میان آنها ۲۷ چکیده مورد تایید قرار گرفته و از مولفان آنها درخواست شد تا مقالات کامل خود را ارسال کنند و در نهایت ۷ مقاله برای این همایش برگزیده شد.