سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دو دانشگاه فنی “وسطی” و “فرات الاوسط” کشور عراق به امضا رسید.

 

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم امضای این تفاهم نامه همکاری مشترک به امضای دکتر “سید احمد معتمدی” رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر “عبدالکاظم الیاسری” رئیس دانشگاه فرات الاوسط به مرکزیت نجف و نماینده دانشگاه وسطی به مرکزیت بغداد رسید.
دکتر احمد موسوی شوشتری از مسئولان پردیس بین الملل در حاشیه امضای این تفاهم نامه به نقل از دکتر الیاسری اظهار داشت: تا قبل از ۲۰۱۱ حدود ۴۷ واحد دانشگاهی فنی در قالب دانشکده و دپارتمان در استانهای مختلف عراق به صورت مستقل فعالیت داشتند که با پیشنهاد دکتر “عبدالکاظم الیاسری” این واحدها به صورت۴ دانشگاه فنی تجمیع شدند.
دکتر موسوی شوشتری افزود: از سال ۲۰۱۱ به بعد، چهار دانشگاه فنی عراق به مرکزیت شهرهای موصل، بغداد، نجف و بصره از وزارت علوم کشور عراق مجوز فعالیت گرفتند که درحال حاضر ۷۲ هزار دانشجو در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند.
وی با یادآوری اینکه دکتر عبدالکاظم الیاسری مسئولیت هماهنگی دانشگاه های فنی عراق را از طرف وزارت علوم این کشور عهده دار است، به سفر اخیر وی به ایران اشاره کرد و گفت: مقدمات همکاری های مشترک میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه های فنی عراق از چهار پنج ماه قبل آغاز شده بود که اکنون این تلاش ها به ثمر رسید و امروز شاهد امضای تفاهم نامه همکاری بودیم.
شوشتری خاطرنشان کرد: در این جلسه، دکتر الیاسری که ریاست دانشگاه فرات الاوسط نجف را برعهده دارد از طرف این دانشگاه و همچنین به نمایندگی از دانشگاه فنی وسطی بغداد، تفاهم نامه همکاری با دانشگاه صنعتی امیرکبیر را امضا کرد.
وی ادامه داد: این دو دانشگاه بیش از ۳۰ هزار دانشجو دارند که در مقاطع کاردانی تا دکتری تحصیل می کنند و خواهان اجرای دوره های مشترک با دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.
به گفته دکتر موسوی شوشتری فاز نخست این تفاهم نامه، شامل آموزش دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) رشته های فنی عراق برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی است که طی یک دوره سه ساله اجرا خواهد شد.
وی افزود: دانشجویان کاردانی به کارشناسی در این دوره ها، سال اول تحصیل خود را در کشور عراق سپری می کنند و درس های پایه و جبرانی و آمادگی زبان را می گذرانند و دو سال بعد به ایران آمده و در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل خود را به پایان می رسانند.
وی بیان داشت: هیچ محدودیتی برای تحصیل در رشته ها و گرایش های فنی مهندسی دانشجویان عراقی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر وجود ندارد و برنامه ریزی ها براساس تقاضا صورت خواهد گرفت.
شوشتری زمان عملیاتی شدن دوره های اجرای مشترک میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و این دو دانشگاه عراق را از مهرماه سال آینده اعلام کرد.