1448872299989_635655772755780421.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به آغاز فرآیند اعتباربخشی بیمارستان‌های آموزشی این دانشگاه، اظهار کرد: نتایج به‌دست آمده در جذب و پذیرش دانشجو تاثیرگذار است.

دکتر سید علی ابطحی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به آغاز فرآیند اعتباربخشی درمانی بیمارستان‌های دانشگاه آزاد از سال ۹۲، گفت: در این فرآیند بیمارستان‌های دانشگاه آزاد در سراسر کشور مورد اعتباربخشی قرار گرفتند که بر اساس این اعتباربخشی که احتمالا طی همین روزهای آینده نتیجه قطعی آن مشخص می‌شود، اکثرا بیمارستان‌ها و واحدهای دانشگاه آزاد درجه یک بودند.

وی با تاکید بر اینکه اعتباربخشی درمانی هر ساله انجام می‌شود، در مورد دلیل این امر توضیح داد: اعتباربخشی درمانی موجب مشخص شدن درجه بیمارستان شده و میزان تعرفه‌ها بر اساس این درجه‌بندی مشخص می‌شود. از طرف دیگر اعتباربخشی درمانی نوعی کسب امتیاز بیشتر در جهت بالا بردن درجه بیمارستان است.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به اعتباربخشی آموزشی بیمارستان‌های این دانشگاه اظهار کرد: فرایند اعتباربخشی آموزشی بیمارستان‌های دانشگاه آزاد امسال آغاز شد. برای این امر ابتدا یک ارزیابی درونی از دانشکده‌های پزشکی و بیمارستان‌ها صورت گرفت و سپس این ارزیابی مورد راستی آزمایی قرار گرفت. اکنون این فرآیند وارد مرحله اعتباربخشی آموزشی شده و امیدواریم دستورالعمل‌ها و چگونگی اجراء در روزهای آینده به تصویب هیئت رئیسه دانشگاه برسد.

دکتر ابطحی ادامه داد: به احتمال زیاد هفته آینده پیشنهاد چگونگی اعتباربخشی آموزشی بیمارستان‌ها تقدیم هیئت رئیسه دانشگاه می‌شود تا چگونگی اجراء، اعتباربخشی، هزینه و غیره با نظر ریاست دانشگاه تعیین شود.

شاخص‌های اعتباربخشی آموزشی

وی در ادامه با بیان اینکه اعتباربخشی آموزشی بر اساس شاخص‌های از پیش تعیین شده‌ای صورت می‌گیرد، گفت: این شاخص‌های آموزشی شامل نحوه طرح درس، نسبت هیئت علمی به دانشجو، نسبت فضای فیزیکی به دانشجو، تجهیزات آزمایشگاهی، نحوه برگزاری امتحان، توانمندسازی اعضای هیئت علمی و… می‌شود. سپس بیمارستان‌ها از نظر آموزشی درجه بندی شده و به بیمارستان‌هایی که در درجه‌های پایین تر قرار گرفته‌اند در مورد ضعف‌هایی که دارند تذکر داده می‌شود و نتایج حاصل شده در جذب و پذیرش دانشجو تاثیرگذار است.

تاسیس بیمارستان آموزشی دانشگاه آزاد در اصفهان

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به توافق این دانشگاه با وزارت بهداشت در زمینه خرید بیمارستان‌های نیمه تمام وزارت بهداشت توسط دانشگاه آزاد، اظهار کرد: نخستین بیمارستان در سیرجان بود که متاسفانه با مخالفت دانشجویان و ساکنین سیرجان مواجه و متوقف شد.

دکتر ابطحی از تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد و گفت: بر اساس تفاهم نامه‌ای که بین دانشگاه آزاد و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منعقد شده، ساختمانی به نام ساختمان “نواب” که ساختمان مرکز تحقیقات دانشگاه اصفهان بوده، جهت آموزش علوم پایه، مرکز تحقیقات و توسعه آموزش در شهرستان به دانشگاه آزاد داده می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس این تفاهم، قرار است بیمارستانی برای آموزش و دانشکده پزشکی به دانشگاه آزاد داده شود که احتمالا این امر در سفر ما به اصفهان نهایی خواهد شد.