17-391.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  هفتمین نشست مشورتی معاونان و مدیران امور بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، در این مراسم دکترحسین سالار آملی قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم در سخنانی اظهار داشت : امروز برداشتن مرزهای علمی و بین المللی شدن یکی از خواسته های وزارت علوم است و این امر در برنامه ششم توسعه کشور پیش بینی شده و در این راستا رشد اعتبارات پژوهشی و حمایت از بخش خصوصی از مهم ترین اقدامات است.

وی با اشاره به اینکه ٨ دانشگاه ما در جمع ٨٠٠ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند، افزود: اثر گذاری فرهنگ ها در اثر جهانی شدن علم است و این اثرگذاری از نخبگان نشأت میگیرد. چیزی که از آن به عنوان” عام شدن فرهنگ خاص، یا خاص شدن فرهنگ عام” یاد میشود.

دکترسالارآملی در ادامه ،عوامل رشد اساسی در جامعه علمی و بین المللی را پایه ریزی دیپلماسی علمی و فناوری بر پایه زبان فارسی، بهره مندی از توانمندی ایرانیان خارج از کشور وهمکاری مراکز علمی و دانشگاهی و بین المللی دانست.

آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان نیز در سخنانی به تعریف علم و جایگاه آن در عرصه بین المللی پرداخت و گفت: هم در نظام بشری وهم در نظام دینی علم جوهره بین المللی دارد .

وی به خصوصیات علم از نگاه دین پرداخت و افزود: علم از منظر دین دارای خصوصیاتی است مانند این مطلب که در دین اصلاً محدودیت محتوای علمی نداریم اگر هم محدودیتی هست مربوط به عالم و ظرفیت نگهداری آن علم مربوط میشود .

ایت الله سلیمانی درادامه با تاسی به سخن مقام معظم رهبری گفت: رهبر انقلاب فرمودند در نیم قرن اخیر بایستی به قله های رفیع استانداردهای علمی دست پیدا کنیم وهفتمین نشست مشورتی معاونان و مدیران امور بین الملل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تبلور بخش کوچکی از این علم دوستی است.

در ادامه این مراسم دکتر بندانی رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در خصوص نقش و اهمیت تعاملات و نقش ارتباطات موثر با سایر کشورها گفت: امید است این نشست ها در جهت توسعه همکاری های بین المللی و فناوری، ترویج دیپلماسی علمی و فناوری، افزایش دانشجویان خارجی، جذب نخبگان خارج از کشور و در نهایت استفاده از ظرفیت های علمی دانشگاه ها و پیشبرد اهداف کشور و استفاده از توانمندی های دانشگاهی استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: درعصر حاضر دانش و قدرت پیوند خوبی با هم داشته، وعلم مرزهای ملی را در نوردیده و فرا ملی شده است و امروز همکاری های علمی و بین المللی یکی از رویکردهای هر کشوراست و جهانی شدن علم و فناوری وابستگی علمی و تقابل کشورها را افزایش داده است.

دکتر بندانی در ادامه گفت: علم محصول دسته جمعی تلاش و کوشش بشریت بوده، و همه تمدن ها و جوامع بشری در تولید و انباشت علم نقش اساسی را ایفا کرده از این رو گسترش آن نیاز به همکاری بین المللی دارد.

وی همچنین برنامه ریزی و ارائه راه کارها و مکانیزم های مختلف پژوهشی، علمی و تحقیقاتی و ارتباط با دانشمندان ایرانی و خارجی سایر کشورها و استفاده از دانش آنان در جهت پیشرفت کشور را مهم دانست و گفت : اگر دانشگاه بخواهد پیشرفت کند باید دوره ها و کارگاه های مشترک و دعوت از اساتید نخبه را در دستور کار خود قرار دهد. این موضوع در شرایط کنونی و پس از برجام بهتر میتواند ما را در توسعه کشور یاری کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی وزارت علوم ، وی افزود: امیدواریم همانطوری که دیپلماسی سیاسی در همکاری های بین المللی موفق بود ،دیپلماسی علمی هم موفق باشد و ما بتوانیم در آینده نزدیک شاهد جهش و رشد علمی کشور در سطح جهانی باشیم.