DSC06490C.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مشاور رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: مجلس شورای اسلامی می‌تواند در رفع مشکلات مالی دانشگاه‌ها مؤثر باشد و در این زمان که بودجه سال آینده بسته خواهد شد، امیدواریم با دست و دل بازی بیشتری به بودجه دانشگاه‌ها نگاه کنند.

محمدعلی حق شناس در گفت و گو با خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، با بیان اینکه بودجه دانشگاه‌ها به طور معمول کم است، اظهار کرد: آن طور که به دستگاه‌های دیگر بودجه اختصاص داده می‌شود به دانشگاه‌ها تخصیص نمی‌یابد و این میزان بودجه تزریقی به دانشگاه‌ها جنبه کمک دارد.

وی با بیان اینکه هزینه‌های دانشگاه‌ها بیشتر از میزان دریافتی‌شان است، افزود: بخشی از بودجه دانشگاه‌ها به صورت کمک از طرف دولت در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد و بخش دیگر ماحصل درآمدهای پژوهشی، آموزشی و انتشاراتی دانشگاه‌ها است.

مشاور رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اضافه کرد: کمبود بودجه در عرصه علم و دانش می‌تواند اثرات مخربی به دنبال داشته باشد. البته دولت تلاش می‌کند به حال و روز دانشگاه‌ها برسد اما آنها نیز مشکلات خاص خود را دارند.

حق شناس به ساختمان‌های با عمر بالای ۵۰ سال دانشگاه خواجه نصیر اشاره و خاطرنشان کرد: در این ساختمان‌های در معرض تخریب، دانشجویان، آزمایشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و خوابگاه‌ها قرار دارند و اگر خدایی ناکرده اتفاقی برای هرکدام از این موارد بیفتد، خوراکی برای بیگانگان خواهد شد. اما اگر بودجه عمرانی تخصیص داده شود، نسبت به بهسازی و بازسازی این ساختمان‌ها اقدام خواهد شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های برتر با کمبود بودجه مواجه هستند، ادامه داد: دانشگاه‌های برتر به دنبال کسب درآمد از راه فعالیت‌های پژوهشی هستند، اما متأسفانه در حال حاضر دستگاه‌های دولتی نیز به دلیل مشکلات مالی قراردادهای پژوهشی منعقد نمی‌کنند و اولویت‌های پژوهشی دستگاه‌های دولتی در مرحله آخر قرار دارد.

مشاور رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی باید تلاش کند تا درد دانشگاه‌ها را به گوش مسئولان برسانند، گفت: مجلس شورای اسلامی می‌تواند در رفع مشکلات مالی دانشگاه‌ها مؤثر باشد و در این زمان که بودجه سال آینده بسته خواهد شد، امیدواریم با دست و دل بازی بیشتری به بودجه دانشگاه‌ها نگاه کنند.

حق شناس با بیان اینکه دانشگاه خواجه نصیر به شهرداری بدهکار است، اظهار کرد: در سال‌های گذشته این گونه بود که مؤسسات آموزشی، مساجد و ارگان های فرهنگی از پرداخت عوارض شهرداری معاف یا از تخفیفات ویژه‌ای برخوردار می‌شدند، اما در حال حاضر این گونه نیست. البته ممکن است بر اساس مصوبات شورای شهر، شهرداری‌ها از مؤسسات آموزشی، هزینه کمتری دریافت کنند اما متأسفانه شهرداری خیلی با ما راه نمی‌آید.

وی به بدهی دانشگاه خواجه نصیر به اجاره بهای ساختمان‌هایی که متعلق به سایر مالکان است و در ید دولت قرار ندارد، اشاره کرد و گفت: دانشگاه خواجه نصیر در هفت نقطه شهر تهران دانشکده دارد که بابت اجاره بهای این ساختمان‌ها باید هزینه صرف شود.

مشاور رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه در ۹ ماهه نخست سال جاری حدود ۶۰ درصد از بودجه تخصیصی به دانشگاه واریز شده است، اظهار کرد: اداره کردن دانشگاه با ۶۰ درصد بودجه بسیار مشکل است با این حال در حال اداره دانشگاه هستیم و امیدواریم در دوران پسابرجام وضعیت بهتر از قبل شود.

حق شناس ادامه داد: در دانشگاه خواجه نصیر، کمبود یک مجتمع رفاهی، آموزشی و فرهنگی به صورت متمرکز برای سرویس دهی به دانشجویان احساس می‌شود و به دنبال آن هستیم که از طریق خیرین و با مشارکت آنها مجتمع ساخته شود.