تحقیق و پژوهش سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – همدان -مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد همدان با بیان اینکه پژوهش شاخص‌ترین ابزار پیشرفت هر جامعه است، گفت: پژوهشگران ویژگی‌های اخلاقی و پژوهشی را با خود همراه کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حمیدرضا طالقانی ورکشی پیش از ظهر چهارشنبه در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان گفت: پژوهش و تحقیق مهم‌ترین و شاخص‌ترین ابزار پیشرفت هر جامعه دانست.

وی با بیان اینکه بدون شک تحقیق و پژوهش علمی در اسلام اهمیت فراوانی دارد، گفت: افکار، اندیشه‌ها و آثار محققان و پژوهشگران هر جامعه زیرساخت‌های علمی آن جامعه را تشکیل داده و بناهای علمی و نتایج عملی و تجربی فراوانی به همراه دارد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد همدان گفت: اگر پژوهشگران ویژگی‌های اخلاقی را با ویژگی‌های پژوهشی خود همراه کنند زیرساخت‌های علمی جامعه نتایج مثبت و همیشگی خواهند داشت.

وی با اشاره به ویژگی پژوهشگر موفق گفت: آشنایی با روش‌ها و فنون پژوهش، پشتکار و اراده، سعه‌صدر، نقادی و نکته‌سنجی، پیش‌نیازهای روحی و جسمی، کنجکاوی و حقیقت‌جویی از مشخصه‌های یک پژوهشگر موفق است.

طالقانی با بیان اینکه پژوهشگران باید به انگیزه الهی بعنوان نخستین مساله‌ای توجه کنند و نیت و انگیزه خود را برای خدا خالص کنند، گفت: اینکه به خاطر جلب رضای خدا و تقرب به درگاه او تحقیق و پژوهشی انجام شود از مهم‌ترین ارزش‌های اخلاقی در پژوهش است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد همدان اظهار داشت: از آموزه‌های اخلاقی اسلام، فضیلت توکل است که محققین و پژوهشگران باید در همه امور زندگی خود ازجمله در تحقیقات و پژوهش‌های علمی، بر خدا توکل کنند.

وی گفت: احترام به پژوهشگران سابق، شهامت و شجاعت در پژوهش، روحیه حقیقت‌جویی، پرهیز از کتمان حق، پرهیز از شهرت‌طلبی و دنیاخواهی و تمایلات نفسانی، پرهیز از دخالت دادن خواسته‌های شخصی و گروهی، روحیه انتقادپذیری و امانت‌داری از دیگر محورهای اخلاق در پژوهش است