1440921635650_635747440280466858_B.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: واحدهای دانشگاهی تا ۵ سال آینده فقط بر توسعه تحصیلات تکمیلی تمرکز کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده در نهمین جلسه هیات امنای استان ایلام از سری اجلاس هیأت های امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه راه توسعه پژوهش در دانشگاه، توسعه تحصیلات تکمیلی است، گفت: توسعه تحصیلات تکمیلی همچنان جزو سیاست های اصلی ماست. در کنار آن، افزایش درآمدهای غیرشهریه ای دانشگاه، اجرای طرح های فرهنگی ماندگار، اتمام طرح های عمرانی نیمه تمام، راه اندازی کامل طرح ساها که درواقع یک آزمایشگاه بزرگ ملی است، از دیگر اهداف و سیاست های دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی افزود: دو طرح شیماد (شبکه یکپارچه مالی اداری دانشگاه) و سیکاپ (سامانه یکپارچه کتابخانه ها و پایان نامه ها) نیز در حال راه اندازی است که امیدواریم تا سال آینده به بهره برداری برسد.

دکتر میرزاده با اشاره به تراز مالی مثبت دانشگاه آزاد اسلامی در سال گذشته گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با وجود حضور۲۳۰۰ دانشگاه دولتی و غیردولتی، در سال ۱۳۹۳ با اعمال مدیریت هزینه و بهره گیری از ظرفیت های دانشگاهی، تراز مثبت ۵هزار و ۵۷۴ میلیارد ریال به عنوان اندوخته به دست آورد.

وی افزود: تمام این تراز مثبت صرف امور عمرانی شده است. در دو سال گذشته ۱٫۵ میلیون مترمربع فضای آموزشی اضافه کرده ایم که تمامی هزینه های آن از محل اندوخته مثبت بوده است.

دکتر میرزاده اظهار داشت: واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور تا ۵ سال آینده باید بر توسعه تحصیلات تکمیلی تمرکز کنند.

گزارش عملکرد سال ۹۳ دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام

در ابتدای این جلسه، دکتر شهریار عباسی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام به ارائه گزارشی از ظرفیت ها و عملکرد سال ۹۳ دانشگاه آزاد اسلامی در این استان پرداخت.

دکتر عباسی با بیان اینکه تعداد ۹هزار و ۳۲۰ دانشجو در ۲۴۳ رشته محل در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در حال تحصیل هستند، گفت: از این تعداد، ۳هزار و ۲۸۵ نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول تحصیل هستند.

وی افزود: نسبت استاد به دانشجو در این استان، با احتساب آموزشکده های سما یک به ۴۶ و بدون احتساب سما، یک به ۴۴ است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام با بیان اینکه ۲۰۵ عضو هیأت علمی در واحدهای مختلف این استان فعال هستند، اظهار داشت: در راستای اصلاح نسبت استاد به دانشجو و تقویت هرم هیات علمی، در فراخوان ۹۳۱ و ۹۳۲ ، جمعاً ۵۳ نفر اعلام نیاز شده که منجر به جذب ۵ نفر در سال ۹۳ و ۱۳ نفر در سال ۹۴ شده است.

وی با بیان اینکه ۴۸ آزمایشگاه و ۲۳ کارگاه در این استان ثبت شده اند، تصریح کرد: خوشبختانه تمامی آزمایشگاه ها و کارگاه های استان ایلام به سامانه ساها وصل شده و آماده ارائه خدمات هستند.

دکتر عباسی در خصوص طرح شفا نیز اظهار داشت: مکاتبات لازم به انضمام طرح پیشنهادی آن به سازمان مرکزی ارسال شده که در صورت تأیید، پروژه ساخت شهرک فناوری آزاد (شفا) استان در زمین مرکز مهران آغاز خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام تصریح کرد: خوشبختانه در سال ۹۴ براساس تراز ۹ ماهه استان و با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده و کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی، میزان سوددهی تا پایان آذرماه نشان می دهد که تا پایان سال همه واحدها و مراکز زیان ده، به سوددهی خواهند رسید.

از مصوبات این جلسه، تفویض اختیار به شرکت های دانش بنیان استانی در راستای تمرکززدایی است. اگر طرحی توجیه اقتصادی داشته باشد و به تصویب شورای راهبردی اقتصاد دانش بنیان استان برسد، بدون نیاز به ارسال به سازمان مرکزی، به عنوان مصوبه هیأت امنای استانی تلقی شده و قابل اجرا باشد.

در ادامه این جلسه، با موافقت اعضا میزان شهریه دانشجویان این استان به تصویب رسید که بر اساس آن مقرر شد به منظور افزایش جاذبه رشته های دانشگاهی، شهریه ثابت دانشجویان موجود در رشته های غیرپزشکی در سال ۹۵ افزایش پیدا نکرده و شهریه دانشجویان ورودی های جدید (به جز رشته های غیرپزشکی) تا ۱۵ درصد می تواند افزایش یابد و این اختیار به کمیسیون دائمی هیات امنای استان داده شد که براساس میزان تقاضای رشته های استان افزایش شهریه را کمتر از ١۵درصد در نظر بگیرد.

لازم به ذکر است شهریه پایه ثابت سال ۹۵ همچون سال گذشته، برای دانشجویان فعلی دانشگاه آزاد اسلامی افزایش نخواهد داشت.

همچنین بنا به پیشنهاد دکتر میرزاده، هیأت امنای استان به اتفاق آرا تصویب کرد که در اراضی طرح شفا، علاوه بر اقدامات و فعالیت های صنفی، خدماتی، علمی، پژوهشی و… واحدهای مسکونی ساخته و در اختیار کارکنان و اساتید واحدها قرار گیرد.

لازم به ذکر است بودجه استان ایلام از حیث درآمد و هزینه ۵۰ میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف ۶۲ میلیارد تومان مورد تأیید اعضای هیات امنای این استان قرار گرفت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، سند توسعه واحدهای دانشگاهی استان مبتنی بر آمایش سرزمینی و برنامه ششم استان مورد بررسی قرار گرفت و بنا شد با اصلاحاتی که مدنظر جلسه بوده، در کمیسیون دائمی هیات امنای استان مطرح شده و مورد تأیید نهایی کمیسیون دائمی هیات امنا قرار گیرد.