99-183.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور گفت: مهم‎ترین سرمایه جهاد دانشگاهی، نیروهای انسانی این نهاد هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، دکتر سعید پورعلی در حضور در جمع مدیران و معاونان جهاد دانشگاهی لرستان، هدف از سفر به این استان را فراهم آوردن زمینه برگزاری گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست که اردیبهشت سال آینده در این استان برگزار خواهد شد، عنوان کرد.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی لرستان از نظر فرهنگی یکی از مجموعه‎هایی است که می‎توانیم روی آن حساب باز کنیم و معاونت فرهنگی این استان طرح‎های خوبی اجرا کرده است و امیدواریم در آینده نیز این روند رو به رشد را ادامه دهد.

دکترپورعلی در ادامه با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در طول حیات پربرکتش توفیقات خوبی در همه حوزه‎ها نصیب کشور کرده است، اضافه کرد: مهم‎ترین دلیل برای توسعه جهاد دانشگاهی حمایت‎های مقام معظم رهبری است و این حمایت‎ها برای مجموعه جهاد دانشگاهی یک اعتبار و سرمایه بزرگ بوده و پاسداشت این اعتماد و اعتبار این است که بتوانیم در مسیر فرامین ایشان به ویژه در حوزه‎های فرهنگی، دانشگاهی و پژوهشی حرکت‎ها را محکم و مستمر ادامه دهیم.

وی تاکید کرد: رمز موفقیت جهاد دانشگاهی این است که یک دانشجو احساس کند می‎تواند در این مجموعه دیده شود و بتواند ایده‎های خودش را عملیاتی کند. رمز تحول و حرکت‎های خوب در این نهاد، متکی بودن به دانشجو و آرمان‎گرایی است که در دانشجو وجود دارد و اگر این روند ادامه داشته باشد جهاد دانشگاهی روز به روز پیشرفت خواهد کرد.

پورعلی تصریح کرد: مطمئن باشید اگر ورود دانشجو از جهاد دانشگاهی گرفته شود، خیلی سریع دچار رخوت و رکود خواهیم شد. اگر می‎خواهیم نوآوری، خلاقیت، پویایی و… را حفظ کنیم باید از روابط این نهاد با دانشجویان حمایت کنیم و اجازه ندهیم که این ارتباط قطع شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی اظهار کرد: از آن طرف قضیه، این نهاد سفارش‎ناپذیر است، یعنی نیروها براساس توانمندی جذب می‎شوند. نیروهایی که با تعهد، پشتکار، باور به آرمان‎های انقلاب و ولایت فقیه و باور به فعالیت در محیط دانشگاهی می‎توانند فعالیت کنند. بیشتر همکاران جهاد دانشگاهی این مراحل را طی کرده‎اند و اینگونه نبوده که یک دفعه از نقطه A به Z بروند. محال است که جهاد دانشگاهی با ادبیات اتوبوسی و هلیکوپتری ادامه حیات پیدا کند.

وی یادآور شد: یکی از رموز موفقیت جهاد دانشگاهی پیوستگی و وابستگی به دانشگاه و نیروهای جوان، متعهد، باپشتکار، خلاق و… است. آرمانگرایی در این نهاد خیلی مهم است که به واسطه جوانان و دانشجویان محقق شده و می‎شود.

دکتر پورعلی در ادامه سخنانش گفت: مهم‎ترین سرمایه جهاد دانشگاهی نیروهای انسانی هستند. نیروهایی که بتوانند فضا را ایجاد و حرکت کنند. نیروهای جهاد دانشگاهی بی‎نظیر هستند و کاری کرده‎اند که این نهاد از حالت گلخانه‎ای خارج شده و ثمرات آن را کل جامعه ‎بینند و وظیفه داریم که این سرمایه را حفظ کنیم و رشد دهیم.

وی با بیان اینکه یکی از ارکان موفقیت جهاد دانشگاهی، سبک مدیریت مشارکتی است، افزود: بارها گفته‎ام در جهاد دانشگاهی یک عقلانیت جمعی حاکم است. نهاد جهاد دانشگاهی مثل یک خانواده است و تک تک اعضا در انسجام و تعالی این نهاد سهم دارند و مدیریت جهاد دانشگاهی باید فضای این نهاد را روز به روز تقویت کند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه سرنوشت جهاد باید به نیروهای تمام‎وقت سپرده شود، اضافه کرد: فرد در جهاد دانشگاهی باید مقیم باشد و نه مهمان، فردی که از جایی دیگر مامور می‎شود و ریاست جهاد دانشگاهی را به عهده می‎گیرد، نمی‎تواند نقش مفیدی ایفا کند و به این نهاد لطمه می‎زند.

دکتر پورعلی خاطرنشان کرد: مدیریت جهاد دانشگاهی مدیریت هزینه‎بر نیست و باید خوداتکا باشد. در نهادهای دولتی که مدیریت ها مدیریت هزینه هستند، مدیر دغدغه مالی ندارد اما مهم‎ترین نکته برای مدیریت در جهاد این است که باید خوداتکا بوده و این روند ادامه داشته باشد. مدیریت خوداتکایی یکی از ارکانی است که در جهاد دانشگاهی باید به آن توجه ویژه شود.

وی یادآور شد: یک تعریف دیگر از جهاد دانشگاهی دارم و اینکه باید یک نهاد مسئله‎یاب و حل کننده آن مسئله باشد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در پایان گفت: جهاد دانشگاهی لرستان با مدیریت دکتر دهقانی‎الوار توفیقات خوبی کسب کرده و ایشان تجربه مدیریت یک نهاد انقلابی را داراست و امیدوارم با همکاری سایر کارکنان توفیقات این نهاد بیش از پیش باشد.