محمدرضا فراهانی معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشتسایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بر اساس آمار نرخ مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های ورزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی ۵ درصد است، گفت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی ورزش حرفه‌ای و همگانی نداریم،

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر ،دکتر محمدرضا فراهانی معاون وزیر بهداشت با حضور در نشست مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، ضمن شنیدن نظرات، پیشنهادات و انتقادات حاضرین در این نشست، به پرسش‌ها و موارد مطرح شده پاسخ داد.

در ابتدای این نشست نمایندگان ادارات تربیت بدنی مناطق دهگانه دانشگاه‌های علوم پزشکی به مسائلی از جمله مشخص نبودن چارت تربیت بدنی در دانشگاه‌ها، کمبود نیرو انسانی در بخش تربیت بدنی، مشکلات مالی و کمبود اعتبارات، مشخص نبودن جایگاه و ساختار سازمانی تربیت بدنی در وزارت بهداشت و نبود زیرساخت‌ها و فضا در برخی دانشگاه‌ها اشاره کردند.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت در پاسخ به مسائل مطرح شده از سوی نمایندگان مناطق دهگانه گفت: رویکرد و نگاه ما به حوزه ورزش دانشگاهی دانشگاه‌ها، رویکرد تحولی است و آنچه در مدت یک سال و چند ماه گذشته انجام شده بر همین اساس بوده است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره اهمیت ورزش در بین آحاد مردم خصوصاً جوانان کشور، اظهار داشت: من معتقدم که تربیت بدنی در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت باید در حد اداره کل باشد و علیرغم  موانع متعدد و مشکلات موجود در حال پیگیری این موضوع هستیم.

فراهانی با اعلام به این‌که بر اساس آمار موجود نرخ مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های ورزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی ۵ درصد است، تاکید کرد: این بدین معنی است که ۵ درصد مشارکت می‌کنند تا یک و نیم درصد در المپیاد ورزشی شرکت کنند. از نظر ما این نرخ مشارکت مطلوب نیست و لازم است برنامه‌های خود را در راستای افزایش این نرخ مشارکت دانشجویان تنظیم کنیم.

وی ادامه داد: من معتقدم ما ورزش حرفه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی نداریم، حتی ورزش همگانی هم نداریم. در واقع آنچه انجام می‌شود، ورزش نیمه حرفه‌ای است.

معاون وزیر درپاسخ به برخی انتقادات در خصوص کمبود بودجه، اظهار کرد: من در پاسخ به این موضوع ابتدا یک سوال مطرح می‌کنم. آیا حوزه‌های دیگر دانشگاه از بودجه خود راضی هستند که شما از تربیت بدنی دانشگاه ناراضی هستید؟ کمبود بودجه مشکلی است که همه حوزه‌های دانشگاه‌ها با آن مواجه هستند.

فراهانی با اشاره تلاش‌های انجام شده برای جداسازی بودجه فرهنگی از بودجه دانشجویی، خاطر نشان کرد: با اجرایی شدن این تغییر بخشی از مشکل کمبود منابع مالی را برطرف کردیم، اما این قدم اول بود. در مرحله بعد باید بودجه عادلانه تقسیم شود.

وی افزود: پس از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که برای بخش‌های فرهنگی و دانشجویی هر کدام سرانه مشخصی در نظر گرفته شود و همه دانشگاه‌ها سرانه به نسبت یکسان بر اساس تعداد دانشجویان دریافت کنند.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت در پایان جلسه و بعد بحث و تبادل نظر با مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های علوم پزشکی، با اشاره به طرح‌ها و ایده‌های پیشنهادی مدیران تربیت بدنی، پیشنهاد تشکیل کمیته برنامه‌ریزی را برای تصمیم‌گیری و جمع‌بندی همه‌نظرات ارائه کرد.

وی در توضیح این کمیته گفت: کسانی که در حوزه برنامه‌ریزی ورزش کار کرده‌اند، ایده دارند و صاحب نظر هستند، برنامه‌های پیشنهادی خود را در این کمیته مطرح کنند. شما بر اساس واقعیتی که در دانشگاه‌ها لمس می‌کنید وارد میدان شوید و بررسی کنید که چه برنامه‌هایی در چه دانشگاه‌هایی قابل اجرا است.

در ادامه مراسم از دانشگاه‌های برگزیده در یازدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان  دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.