290-1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور از راه‌اندازی کمیته نظارت بر تشکل‌های دانشجویی خبر داد و گفت: تشکل‌های دانشجویی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم است اما این تشکل‌ها در دانشگاه پیام نور به دلیل نیمه حضوری بودن کمتر فعالیت می‌کنند. با این وجود زمینه فراهم است و کمیته نظارت بر تشکل‌های دانشجویی که نماینده وزیر، رییس دانشگاه، نماینده مقام معظم رهبری و معاونت فرهنگی از اعضای آن هستند در سازمان مرکزی تشکیل شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کریم نجفی در نشست خبری که صبح امروز در ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، در پاسخ به این سئوال که آیا این تشکل‌های دانشجویی این دانشگاه در زمینه انتخابات پیش‌رو نیز فعالیت می‌کنند، گفت: چنانچه تشکل‌ها تقاضای خود را در این راستا اعلام کنند می‌توانند طبق قوانین این جلسات را برگزار کنند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف این دانشگاه استفاده از ظرفیت فارغ‌التحصیلان خود است، گفت: دانشگاه پیام نور با هدف بهره‌گیری از فارغ‌التحصیلان برجسته خود در حال راه‌اندازی کانون فارغ‌التحصیلان است. در این راستا آیین‌نامه این کانون در دانشگاه تصویب شده و به زودی راه‌اندازی می‌شود.

نجفی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه در سال گذشته، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های فرهنگی اجتماعی دانشگاه پیام نور، جشنواره ملی قرآن بود که در سال ۹۳ با مشارکت دانشگاه‌های سراسر کشور زیر نظر دانشگاه پیام نور در استان اصفهان برگزار شد. همچنین جشنواره ملی نانو و جشنواره‌ بین‌المللی رباتیک از مهم‌ترین جشنواره‌هایی بودند که دانشگاه پیام نور در سال گذشته برگزار کرد.

وی با اشاره به نامگذاری سال گذشته به نام سال “اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی” افزود: با توجه به شعاری که توسط مقام معظم رهبری برای سال ۹۳ تعیین شد دانشگاه پیام نور سعی کرد در کارآفرینی و تولید دانش موثر باشد. در همین راستا صحبت‌هایی بین دانشگاه پیام نور و صندوق حمایت از پژوهشگران کشور و معاونت فناوری ریاست جمهوری برای مشارکت دانشگاه و صنعت صورت گرفت.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور در ادامه با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه‌ای برای تشویق دانشجویان مخترع اظهار کرد: آیین‌نامه‌ای در دانشگاه پیام نور برای تشویق دانشجوین مخترع و مبتکر از سال گذشته اجرا شده که طبق آن حداقل سه میلیون تومان جایزه به دانشجویان مخترع برای اجرای اختراع آنها اعطا می‌شود.

توسعه فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه پیام نور

نجفی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه پیام نور، گفت: دانشگاه پیام نور در حال حاضر دارای سه شعبه بین‌الملل در قشم، کیش و عسلویه است و قصد دارد با توجه به نظر وزیر علوم مبنی بر اینکه دانشگاه پیام نور باید فعالیت‌های بین‌المللی خود را توسعه دهد،این شعبات را در جلفا و اروند ایجاد کند. همچنین این دانشگاه دارای ۱۶ نمایندگی در خارج از کشور است.

برگزاری ۲۹۴ کرسی آزاداندیشی در سال جاری

وی با تاکید بر اهمیت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی اظهار کرد: در سال گذشته ۳۸۳ کرسی آزاداندیشی در دانشگاه پیام نور برگزار شد و همچنین سامانه کرسی‌های آزاداندیشی راه‌اندازی شد تا بتواند پاسخگوی ۸۵۰ هزار دانشجو و ۴۰۰۰ عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور باشد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه در سال جاری نیز ۲۹۴ کرسی آزاداندیشی در این دانشگاه برگزار شده است، گفت: بیشتر کرسی‌ها در سطح دانشجویان بوده است اما اساتید هم در رشته‌های مختلف به دانشجویان برای برگزاری هر چه بهتر این کرسی‌ها کمک کردند.

نجفی همچنین از تشکیل کمیته نظارت بر تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: نماینده وزیر علوم، رییس دانشگاه، نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه از اعضای این کمیته هستند.

وی از وجود ۵۰ هزار دانشجو و بیش از ۳۳ هزار استاد اهل سنت در دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: دبیرخانه تقریب مذاهب در واحد گلستان دانشگاه پیام نور راه‌اندازی شده است.

معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور از تقویت ارتباط این دانشگاه با دستگاه‌های فرهنگی سراسر کشور خبر داد و گفت: دانشگاه پیام نور با مدیرکل هماهنگی استان‌های کشور در وزارت ارشاد و با ادارات کل فرهنگی استان‌ها در جهت هم‌افزایی امور فرهنگی با دانشگاه پیام نور وارد مذاکره شده است. این دانشگاه دارای هزار و ۶۰۵ کانون فرهنگی در سراسر کشور است.

راه‌اندازی کانون‌های مشاوره در واحدهای استانی دانشگاه پیام نور

وی در ادامه از راه‌اندازی کانون‌های مشاوره در واحدهای استانی دانشگاه پیام نور خبر داد و افزود: آیین‌نامه راه‌اندازی کانون‌های مشاوره در واحدهای استانی دانشگاه تصویب و ابلاغ شده است. در حال حاضر بیش از ۱۹ کانون مشاوره در واحدهای دانشگاه پیام نور راه‌اندازی شده است که می‌تواند تامین‌کننده نیازهای کشور باشد. همچنین تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کشور برای مبارزه با موادمخدر و اعتیاد منعقد شده است.

اعطای سبد کالا به دانشجویان متاهل پیام نور

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور با اشاره به ازدواج‌های دانشجویی در این دانشگاه، گفت: ازدواج‌های دانشجویی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها صورت می‌گیرد و ما نیز در این راستا با خیرین فرهنگی برای کمک به برگزاری ازدواج‌های دانشجویی وارد صحبت شده‌ایم.

نجفی از اعطای سبد کالا به دانشجویان متاهل دانشگاه پیام نور خبر داد و افزود: در راستای کمک به دانشجویان به دانشجویانی که متقاضی ازدواج هستند سبد کالایی اعطا می‌شود.

انحلال دانشگاه پیام نور مطرح نیست

وی در ادامه با اشاره به خبری مبنی بر انحلال ۵۰ درصد دانشگاه پیام نور در برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: انحلال دانشگاه پیام نور مطرح نیست.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور با اشاره به ساماندهی مراکز این دانشگاه، گفت: با توجه به مساله اقتصاد مقاومتی که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شده است کشور باید خود را مقاوم‌سازی کند و از آنجایی که برخی مراکز دانشگاه پیام نور در استان‌ها با فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند قرار است این مراکز برای صرفه‌جویی در حوزه‌های مختلف با یکدیگر تجمیع شوند.