سید جامه بزرگی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – همدان -رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان بابیان اینکه بانوان صاحب اندیشه و عمل باید در جایگاه واقعی خود قرار گیرند، گفت: شورای زنان فرهیخته به فعالیت بیشتر زنان در عرصه‌های مدیریتی منجر می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، سعید جامه بزرگی ظهر دوشنبه در نخستین جلسه استانی شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد همدان با محکومیت اعدام شیخ باقر النمر گفت: دست استکبار این بار از آستین رژیم کودک کش آل سعود بیرون آمد و به گفته مقام معظم رهبری دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.

جامه بزرگی در ادامه با تشریح جایگاه زنان در اجتماع گفت: هدف شورای زنان فرهیخته این است که قابلیت‌های  زنان توانمند در سه حوزه استادی، کارمندی و دانشجویی شناسایی شود و بانوان صاحب اندیشه و عمل، در جایگاه واقعی خود قرار گیرند.

کمتر از ۱۰ درصد زنان مشاغل اجرایی را در دست دارند

وی افزود: به‌رغم اینکه زنان ۵۰ درصد جمعیت جامعه را تشکیل داده‌اند کمتر از ۱۰ درصد مشاغل اجرایی را در دست دارند و در این راستا باید موانع را برطرف کنیم و توانایی زنان به‌عنوان مهم‌ترین مؤلفه، برای حضور در بدنه مدیریتی دانشگاه لحاظ شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان تأکید کرد: با تشکیل شورای زنان فرهیخته فعالیت زنان در عرصه‌های مدیریتی، علمی و آموزشی و پژوهشی گسترده می‌شود و این تغییر سرآغاز تحولات عظیمی در عرصه جامعه بانوان ایران و میدان‌های علمی و دانشگاهی خواهد بود.

رئیس شورای زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان نیز بابیان اهداف این شورا گفت: شناسایی وضعیت و قابلیت‌های زنان عضو هیئت‌علمی، کارمندان و دانشجویان واحدها و مراکز درزمینه های مختلف، زمینه‌سازی برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های بنیادی، راهبردی و کاربردی ازجمله اهداف است.

حمایت از زنان فرهیخته و توانمند دانشگاهی استان ضروری است

مینو محمودی حمایت از زنان فرهیخته و توانمند دانشگاهی استان و رفع موانع برای ارتقا جایگاه آنان در عرصه‌های مدیریتی و توجه به‌سلامت جسمانی و روان‌شناختی زنان را دیگر اهداف برشمرد.

محمودی افزود: این شورا باید با ایجاد بانک اطلاعاتی از زنان عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی، فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی بانوان را بررسی و با رفع موانع موجود، حضور زنان در عرصه‌های علمی، مدیریتی و اجرایی را محقق سازد.

مدیرکل زنان، خانواده و مشاور استاندار همدان نیز گفت: در تمامی ارگان‌ها وادارات استان همدان این نخستین باری است که جلسه‌ای با محوریت زنان فرهیخته برگزار و این امر با شعار امسال حوزه بانوان که «توانمندی سازی زنان»   نام‌گذاری شده، متناسب است.

طاهره دوروزی افزود: اگر وضعیت‌های جسمی، فیزیولوژیک و احساسی زنان به‌صورت دقیق و علمی لحاظ گردد در مباحث پژوهشی، تألیفات، ابداعات، اختراعات و حوزه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی پا به‌پای مردان پیش می‌روند.

رعایت تساوی در مسائل مربوط به زن و مرد درست نیست بلکه عدالت در درجه اول اهمیت قرار دارد

وی عنوان کرد: رعایت تساوی در مسائل مربوط به زن و مرد درست نیست بلکه عدالت در درجه اول اهمیت قرار دارد و رعایت عدالت به معنی در نظر گرفتن خصوصیات و ظرافت‌های مرتبط با بانوان در مقایسه‌های مختلف میان مرد و زن است.

رئیس دبیرخانه هیئت‌امنای استان همدان نیز با تأکید بر نقش زنان در جامعه و خصوصاً دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نباید از پتانسیل عظیم بانوان در عرصه مدیریتی غافل بود و اعتماد به بانوان راهگشای بسیاری از بن‌بست‌های توسعه‌ای در سطح استان و دانشگاه است.

امیررضا گودرزی افزود: بانوان نیز باید مشارکت فعال در تمامی عرصه‌های دانشگاهی را جدی بگیرند چراکه گاهی زنان تمایل چندانی به احراز پست‌های اجرایی از خود نشان نمی‌دهند.

گودرزی گفت: رسالت بسیار مهم شورای زنان فرهیخته در دانشگاه آزاد اسلامی، برنامه‌ریزی برای حضور فعال این بخش جامعه علمی در فعالیت‌های اجرایی است.

در حاشیه این نشست همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان در مراسم معارفه رئیس شعبه بانک ملی این واحد دانشگاهی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی همدان با داشتن بیش از ۱۴ هزار دانشجو یکی از بهترین مشتریان بانک ملی است.

دانشگاه آزاد می‌تواند دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت ویژه بانک و بانکداری را اجرا کند

سعید جامه بزرگی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با پتانسیل موجود می‌تواند بسیاری از دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت ویژه بانک و بانکداری را اجرا کند.

سرپرست امور شعب بانک ملی در استان همدان نیز در این نشست گفت: بانک ملی و دانشگاه از هم جدا نیستند و باید در تمامی مسائل همدیگر را کمک کنند.

محمد طوماسی گفت: توسعه در خدمات دانشگاهی و افزایش تعاملات با دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک‌نهاد علمی، فرهنگی از برنامه‌های اساسی بانک ملی در استان همدان است.

وی گفت: سکان هدایت شعبه بانک ملی در دانشگاه آزاد اسلامی همدان به دستان یکی از همکاران خانم این مجموعه سپرده می‌شود.

در ادامه از زحمات احمد رخشان تجلیل و نسرین سبزه‌ای به‌عنوان نخستین زن رئیس بانک در شعب بانک ملی استان همدان معرفی شد.