02.jpg سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر حوزه علمیه استان قم با اشاره به کمرنگ بودن علم طب در حوزه‌های علمیه از تلاش این مرکز برای تدریس طب در حوزه خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد فرخ‌فال در دیدار مدیر و معاونان مجتمع جامع توانبخشی مداین قم اظهار داشت: آیا حیف نیست امروز یک طلبه سال‌ها به خوبی درس و بحث را پشت سر می‎گذارد و بعد از ۴۰ سال به دلیل داشتن بیماری و کسالت آن طور که باید، دارای خروجی نیست.

مدیر حوزه علمیه استان قم ادامه داد: ما باید در کنار این تحصیلات، سلامت و تندرستی طلاب و فضلا را ارزیابی کنیم چرا که فایده و عواید آن نه تنها نصیب حوزه‌های علمیه بلکه همه مردم خواهد شد.

وی با بیان اینکه حوزه معتقد است «عقل سالم در بدن سالم است» به روایتی از امام صادق(ع) اشاره کرد که آن حضرت فرمودند: «لایستغنی أهل کل بلد عن ثلاثه یفزع إلیهم فی أمر دنیاهم و آخرتهم، فإن عدموا ذلک کانوا همجاً؛ فقیه عالم ورع و أمیر خیر مطاع و طبیب بصیر ثقه.» مردم هر شهری به سه رکن نیازمندند که در امور دنیا و آخرت خود به آنها رجوع کنند و چنانچه آن سه رکن را نداشته باشند گرفتار جهل و نابسامانی می‌شوند.

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: این سه رکن عبارتند از «ولی فقیه؛ به عنوان کسی که متکفل امر شریعت مردم است»، «طبیب بینا که مورد اطمینان باشد به طوری که اگر جامعه بدون پزشک و طبیب به عنوان کسی که سلامت مردم را بررسی و ارزیابی کند باشد، بدون تردید آن جامعه نمی‌تواند موثر باشد» و سومین رکن «امیر، به عنوان کسی که رئیس حکومت است و جزء نخبگان و فرهیختگان جامعه است و همه مردم به او اطمینان دارند و دارای مشروعیت عمومی است».

حجت الاسلام فرخ فال ضمن تاکید بر رعایت بهداشت عمومی و انجام امور پیشگیرانه گفت: آن روح لطیفی که خدا به انسان داده است باید به خوبی از آن مراقبت کرد، اگر در جایی آسیب ببیند بدون شک مربوط به مرکبی(جسم) است که روح بر آن سوار است.

وی افزود: ما موظف هستیم که از این روح به خوبی محافظت کنیم، اگر یک انسان سالم بر روی شتر بدون جهاز سوار کنیم پس از مدتی آن فرد اوراق می شود یا اگر سوار اسب بدون زین گردد پس از لحظه ای مصدوم می شود.

وی تصریح کرد: مرکب برای سلامتی و نشاط روح حرف اول را می زند و از این بابت بود که در گذشته حوزه های علمیه عنایت ویژه‌ای برای علم طب قائل بودند، به طوری که بیشتر اساتید سابق ما قبل از انقلاب اسلامی طب را خوانده بودند برای مثال استاد ما مرحوم آیت الله فشارکی که خود از شاگردان ادیب نیشابوری بود علم طب را در دستان خود داشت و بسیار مسلط بود.

حجت الاسلام فرخ فال تاکید کرد: امروز متاسفانه این علم در حوزه‌های علمیه به آن شدت و جدیت مورد توجه قرار نمی‌گیرد و وجود طب در حوزه بسیار کم رنگ شده است.

مدیر حوزه علمیه استان قم بیان داشت: البته ما در استان قم به همت برخی از مدیران مدارس از جمله مدینه العلم نسبت به تحصیل این علم اقداماتی انجام شده است.

وی بیان داشت: اگر کسی عقل سالمی می خواهد باید به دنبال بدن سالم باشد و مسیر درست آن است که قبل از هر آسیب و بیماری پیشگیری را در دستور کار امور زندگی ما قرار دهیم.

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: امروز انواع و اقسام بیماری ها گریبانگیر شهروندان است و متاسفانه بعد از گذشت بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی، هنوز نتوانسته ایم در عرصه درمان بیماری های مربوط به تغذیه که عامل اصلی بیماریها است، اقدام شایسته ای انجام دهد.

وی اظهار داشت: جامعه امروز ما نیازمند انجام امور پیشگیرانه است، با پیشگیری می توان از چالش های موجود رهایی پیدا کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر مرتضی جلالی فخر، مدیرعامل مجتمع جامع توانبخشی مداین قم از فعالیت های علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و درمانی این مرکز گزارشی ارائه داد که مورد تایید حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال قرار گرفت.