1443508421387_635770562933390614_B.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه آزاد تاکید کرد: واحدهای دانشگاه آزاد باید نوآوری در ایجاد رشته های جدید داشته باشند.

نتایج کارشناسی ارشد ۹۶ دانشگاه آزاد و سراسری

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده در جلسه جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر جمعی از افراد دانشمند، فرهیخته و با تجربه در هیات های امنای دانشگاه آزاد اسلامی با مجموعه دانشگاه همکاری می کنند، گفت: امروز دانشگاه آزاد اسلامی به یک الگوی جهانی تبدیل شده و علی رغم مشکلاتی که بر سر راه این دانشگاه است، توانسته سهم عمده ای از آموزش عالی ایران را به دوش بکشد.

وی خاطر نشان کرد:حضور ۷۰ هزار عضو هیات علمی تمام وقت، نیمه وقت و مدعو در دانشگاه آزاد اسلامی، بیش از ۱۱ میلیون متر مربع فضای علمی مسقف و دارا بودن ۱۱ هزار کارگاه و آزمایشگاه در قالب طرح ساها، این دانشگاه را به یک گنجینه بزرگ علمی و فنی تبدیل کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه ملی و مردمی است

دکتر میرزاده تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی کاملا یک دانشگاه مردمی و ملی است که توانسته بار عمده ای را از دوش دولت بردارد.

وی به رقابت دانشگاه آزاد اسلامی با ۲۳۰۰ دانشگاه در سراسر کشور اشاره کرد و افزود: از ۲ هزار و ۸۵۵ دانشگاه موجود در ایران تعداد ۵۰۵ دانشگاه متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما است، به عبارتی دیگر دانشگاه آزاد اسلامی با ۲۳۰۰ دانشگاه در رقابت است. به همین خاطر برای ادامه فعالیت چاره ای جز کیفیت گرایی نداریم.

وی خطاب به مسئولان واحدهای استان خراسان جنوبی افزود: با توجه به افزایش تعداد دانشگاههای رقیب، دانشگاه آزاد اسلامی با بالا بردن رتبه علمی اساتید، ارتقای کیفیت آموزشی، افزایش طرح های برون دانشگاهی، توسعه مراکز رشد و مشارکت در اشتغال فارغ التحصیلان می تواند نقش بسزایی در آموزش عالی استان ایفا کند.

واحدهای دانشگاه آزاد با رعایت استاندرادها و رویکرد کیفیت گرایانه پاسخگوی نیازهای اجتماعی باشند

دکتر میرزاده با اشاره به کاهش تقاضا برای رشته های کاردانی و کارشناسی و در مقابل افزایش تقاضا برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، گفت: بر این اساس برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی معطوف و متمرکز به توسعه تحصیلات تکمیلی است تا بتوانیم پاسخگوی نیاز و تقاضای اجتماعی در زمینه تحصیلات تکمیلی باشیم.

وی تاکید کرد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید با رعایت استانداردهای آموزش عالی و با رویکرد کیفیت گرایانه پاسخگوی این نیاز اجتماعی باشند.

دکتر میرزاده با بیان اینکه تنوع بخشی درآمدهای دانشگاه باید جزو امهات برنامه های واحدهای دانشگاهی باشد، خطاب به مسئولان واحدهای این استان تاکید کرد: محور و تکیه شما نباید صرفا بر روی تامین درآمد از طریق شهریه دانشجویان باشد، اگر تنوع بخشی به درآمدها از طریق اجرای طرح هایی مانند ساها، طرح شفا، توسعه شرکت های دانش بنیان، جذب دانشجویان خارجی و … اتفاق بیفتد بسیاری از موانع دانشگاه برطرف می شود.

دکتر میرزاده با تاکید بر اینکه هیچ دانشگاهی بدون هیات علمی تمام وقت و توانمند نمی تواند توسعه یابد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی باید برای جذب متقاضیان دارای مدرک دکترا برنامه ریزی کرده و آنها را جایگزین حق التدریسی ها کند و این موضوع یکی دیگر از امهات برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بیش از نیمی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی شاغل هستند، گفت: یکی از اقدامات مهم در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد امکان ادامه تحصیل برای مشتاقان آموزش عالی است. ما نمی توانیم و حق نداریم به بهانه نبود اشتغال حق ادامه تحصیل را از مردم بگیریم.

دکتر میرزاده در ادامه جلسه با اشاره به جذب بیش از ۱۰ هزار عضو هیات علمی در دو سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: با برنامه ریزی های انجام شده تا دو سال آینده بیش از ۱۰ هزار عضو هیات علمی به مجموعه اعضای هیات علمی تمام وقت این دانشگاه افزوده خواهد شد و به یک گنجینه بزرگ علمی تبدیل می شود.

دکتر میرزاده در ادامه با اشاره به طرح سامانه آزمایشگاه های همکار دانشگاه آزاد اسلامی( ساها) ، گفت: ساها با دارا بودن ۷۶۰۰ آزمایشگاه و ۳۴۰۰ کارگاه، درواقع یک آزمایشگاه بزرگ ملی است که نرم افزار سامانه این طرح نیز توسط دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی نوشته شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: برای استفاده از این سامانه، هیچ محدودیتی حتی برای دانشجویان غیر دانشگاه آزاد اسلامی نیز وجود ندارد و هرکسی از هرجای کشور می تواند به آن دسترسی داشته باشد و از خدمات آن استفاده کند که به یک گنجینه بزرگ علمی تبدیل شده است.

وی با اشاره به محصولات تجاری سازی شده دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری نمایشگاه تحقیقات تجاری شده دانشگاه برای نخستین بار خبر داد.

واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید نوآوری در ایجاد رشته های جدید داشته باشند

وی با تاکید بر اینکه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید نوآوری در ایجاد رشته ها داشته باشند، گفت: باید در رشته هایی مانند پرستاری که نیاز کشور است بتوانیم نیروی کارآمد تربیت کنیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با اشاره به طرح شفای دانشگاه آزاد اسلامی ، گفت: در اجرای طرح شهرک های فناوری دانشگاه آزاد اسلامی کلیه موارد علمی،پژوهشی، تجاری، صنعتی و خدماتی و مسکونی در نظر گرفته شده است.

در ابتدای جلسه، دکتر علی رضا حسنی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی به ارائه گزارشی از عملکرد و وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی در این استان، تعداد واحدها و مراکز دانشگاهی، رشته محل ها، تعداد دانشجویان مقاطع مختلف، اعضای هیأت علمی و… پرداخت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در ادامه این جلسه، با موافقت اعضا میزان شهریه دانشجویان این استان به تصویب رسید که بر اساس آن مقرر شد شهریه ثابت دانشجویان موجود در رشته های غیر پزشکی در سال ۹۵ افزایش پیدا نکرده و شهریه دانشجویان ورودی های جدید(به جز رشته های غیر پزشکی) تا ۱۵ درصد می تواند افزایش یابد و این اختیار به کمیسیون دائمی هیات امنای استان داده شد براساس میزان تقاضای رشته های استان افزایش شهریه را کمتر از ١۵درصد در نظر بگیرد.

لازم به ذکر است بودجه استان خراسان جنوبی در زمینه درآمد و هزینه ۴۶ میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف ۶۲ میلیارد تومان مورد تایید اعضای هیات امنای این استان قرار گرفت. همچنین سند توسعه واحدهای دانشگاهی استان مبتنی بر آمایش سرزمینی و برنامه ششم استان با اصلاحاتی تصویب شد و مقرر شد اصلاحاتی که مدنظر جلسه بود در کمیسیون دائمی هیات امنای استان مطرح شود، تایید کمیسیون دائمی هیات امنا به منزله مصوبه هیات امنا باشد و به استحضار اعضای هیات امنا برسد.