1440921635462_635747440273266570_B.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه آزاد در جلسه هیات امنای استان خراسان شمالی گفت: مایه مباهات است که بگوییم دانشگاه آزاداسلامی توانسته طی مدت دو سال حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع به فضای آموزشی کشور بیافزاید.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده در جلسه هیات امنای استان خراسان شمالی که با حضور حجت الاسلام و المسلمین یعقوبی نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد و دیگر اعضا با هدف تصویب بودجه سال ۹۵ و برنامه ششم توسعه این استان برگزار شد، با بیان این مطلب و با اشاره به وجود رقبای متعدد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حدود ۲۸۵۵ موسسه آموزش عالی با دانشگاه آزاد اسلامی در حال رقابت هستند، به همین خاطر برای ادامه فعالیت چاره ای جز کیفیت گرایی نداریم.

وی خاطر نشان کرد: افزایش کیفیت تنها از طریق ارائه دروس به صورت کیفی، تاسیس آزمایشگاه های مجهز و به روز، تسهیل فرایند تبدیل علم به ثروت، رعایت شاخص هایی چون نسبت استاد به دانشجو و … بوجود می آید. به همین خاطر مسئولان دانشگاه و واحدها با توجه بیشتری به این مقولات داشته باشند.

دکتر میرزاده با تاکید بر اینکه اراده سیاسی نهفته ای برای زیر سوال بردن اثرات دانشگاه آزاد اسلامی در جامعه وجود دارد گفت: در حالیکه بسیاری از موسسات غیر دولتی از کمترین استانداردها برخوردارند به آنها مجوز توسعه رشته داده می شود ولی در مورد دانشگاه آزاد اسلامی چنین برخورد و نگاهی وجود ندارد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به جلسه ای که به تازگی با وزیر علوم داشته است، گفت: در این جلسه مقرر شد، هر سه عضو هیات علمی حق التدریس به عنوان یک عضو هیات علمی تمام وقت و هر دو عضو هیات علمی نیمه وقت به عنوان یک هیات علمی تمام وقت در نظر گرفته شود.

دکتر میرزاده، در این جلسه با اشاره به اهمیت توسعه طرح شفا در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طرح شفا، یک طرح آموزشی، پژوهشی و صنفی است، درآمدهای حاصل از ایجاد این شهرکها قطعا می تواند در آینده ای نزدیک جایگزین درآمدهای حاصل از شهریه دانشجویان باشد.

وی افزود: به نظر می رسد اگر پارک های علم و فناوری دولت نیز با نگاه صنفی و تجاری تاسیس می شدند، موفق تر بوده و زمینه اشتغال بسیاری از فارغ التحصیلان را نیز فراهم می کرد.

وی طرح ایجاد شهرک های شفا را طرحی خودگران دانست و گفت: شهرک های فناوری آزاد، با استفاده از امکانات استان تاسیس و اداره خواهند شد، به علاوه در این شهرک ها فضایی نیز برای ایجاد مسکن اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه در نظر گرفته شده است.

دکتر میرزاده همچنین درخصوص برنامه ششم توسعه دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طبق این برنامه، تا پایان سال ۹۴ تعداد دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی باید به ۵۱۰ هزار نفر می رسید که با برنامه ریزی های صورت گرفته خوشبختانه از این عدد جلوتر هستیم.

وی افزود: طبق برنامه توسعه پنجم در سیستم دولتی باید تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ۲۰ درصد کل دانشجویان می رسید که در حال حاضر ۱۵ درصد دانشجویان دانشگاه های دولتی در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل اند و این درحالی است که در دانشگاه آزاد اسلامی ۳۰ درصد از دانشجویان در این مقاطع مشغول به تحصیلند.

میرزاده با اشاره به برخی دلایل این موفقیت گفت: دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر دارا بودن ۳۵ هزار عضو هیات علمی، از ۳۵ هزار عضو هیات علمی دانشگاه های دولتی نیز به صورت مدعو بهره می گیرد در حالی که دانشگاه های دولتی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استفاده نمی کنند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برخی جو سازی ها علیه این دانشگاه درخصوص پایین بودن کیفیت آن گفت: علیرغم جوسازی های صورت گرفته علیه دانشگاه، اما باید بگوییم که هیچ دانشجویی( بویژه دانشجویان دوره دکترا) در این دانشگاه بدون داشتن ۲ مقاله ISI فارغ التحصیل نمی شوند. این سخت گیری ها در مورد دانشجویان دکترای پژوهش محور نیز اعمال می شود.

وی ضمن تاکید بر توسعه فعالیت های پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حداقل ۱۰ درصد از بودجه دانشگاه باید صرف امور پژوهشی شود درغیر اینصورت اثر بخشی دانشگاه کاسته خواهد شد. به همین خاطر در صدد ایجاد سازوکار مناسبی برای جذب بودجه پژوهشی در استان ها هستیم.

دکتر میرزاده با اشاره به درآمدهای حاصل از فعالیت های دانش بنیان و اقتصادی در این دانشگاه گفت: با وجود مشکلات پیش رو، دانشگاه آزاد اسلامی در سال گذشته حدود ۵۷۶ میلیارد تومان سود داشت که تمامی آن صرف توسعه فضای های آموزشی و زیر بناها شد.

وی با تاکید بر اینکه اگر سودی در دانشگاه آزاد اسلامی بدست آید صرف توسعه آموزش عالی کشور می شود، گفت: مایه مباهات است که بگوییم دانشگاه آزاداسلامی توانسته طی مدت دو سال حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع به فضای آموزشی کشور بیافزاید.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر ماهیانه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به بیش از ۱۰۰ هزار کارمند و اعضای هیات علمی حقوق پرداخت می کند این در حالی است که دولت شرایط اشتغالزایی برای ۱۰۰ هزار نفر و پرداخت دستمزد به آنها را ندارد.

در ادامه این جلسه، با موافقت اعضا میزان شهریه دانشجویان این استان به تصویب رسید که بر اساس آن مقرر شد شهریه دانشجویان موجود در رشته های غیر پزشکی در سال ۹۵ افزایش پیدا نکرده و شهریه دانشجویان ورودی های جدید(به جز رشته های غیر پزشکی) تا ۱۵ درصد افزایش یابد و این اختیار به کمیسیون دائمی هیات امنای استان داده شد براساس میزان تقاضای رشته های استان افزایش شهریه را کمتر از ١۵درصد در نظر بگیرد.

همچنین اعضای جلسه با واگذاری اختیار تصویب طرح های دانش بنیان به شورای اقتصاد دانش بنیان استان و بودجه پیشنهادی استان با اعمال برخی اصلاحات موافقت کردند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در ابتدای این جلسه، دکتر فیروزنیا رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی به ارائه گزارشی درمورد وضعیت واحدهای استان از لحاظ درآمد، هزینه ها، تعداد دانشجویان و … پرداخت.

وی درباره شاخص نسبت استاد به دانشجو گفت: در حال حاضر این نسبت یک به ۴۸ است که با در نظر گرفتن اعضای هیات علمی حق التدریس و نیمه وقت یک به ۳۱ می باشد.

فیروزنیا با اشاره به افزایش رشته محل ها در مقطع تحصیلات تکمیلی در این استان از سال ۹۲ تا کنون گفت: تعداد رشته محل های کارشناسی ارشد از ۱۵ به ۵۳ رشته و تعداد رشته محل های دوره دکترا از صفر به ۱۴ افزایش یافته است.