سیاری سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – بوشهر – فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه باید توسعه دریامحور در دستورکار باشد، گفت: علوم دریایی در مراکز آموزشی کشور مورد بی‌توجهی واقع شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری عصر یکشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد بوشهر اظهار داشت: ایران از دیرباز دارای جایگاه ویژه‌ای در عرصه دریا بوده است و هم‌اکنون نیز شاهد وضعیت خوبی در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه ۳۷ درصد از مرز کشور نیز دریایی است، اضافه کرد: با ۸۰ درصد همسایه‌های خود مرز دریایی داریم و این موضوع بیانگر اهمیت بالای دریا برای کشور ما است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: کشور ما از دیرباز تاکنون مورد توجه کشورهای استعمارگر بوده و این کشورهای استعماری و استکباری می‌خواستند از ظرفیت دریایی استفاده کنند تا به مقاصد خود برسند.

وی خاطرنشان کرد: از جمله دلایلی که ایران همیشه مورد توجه و تهدید استعمار بوده است می‌توانیم به وجود منابع انرژی، موقعیت استراتژیک و جهان‌بینی انقلاب اسلامی اشاره کنیم.

سیاری با اشاره به اینکه تاکنون در مراکز آموزشی کشور نسبت به علوم دریایی بی‌توجهی شده است، ادامه داد: مولفه‌های یک ناوگان نظامی قدرتمند شامل ناوگان تجاری و علم دانش و فناوری است.

وی افزود: تئوری بازگشت به دریا یکی از برنامه‌های مهم برای استفاده بهتر از ظرفیت‌ها دریا است و بر این اساس باید پیشرفت ما دریامحور باشد و سواحل را آباد کنیم و امنیت مورد نیاز تامین کنیم تا به دریا بازگشت داشته باشیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه دولت در برنامه ششم توسعه توجه بیشتری به دریا داشته است، اضافه کرد: امیدواریم با توسعه سواحل شاهد افزایش اقتدار ایران در عرصه جهانی باشیم.

وی با اشاره به تاکیدات قرآن کریم مبنی بر استفاده مناسب از ظرفیت‌های دریا، بیان کرد: تاکنون توجه خوبی به ظرفیت‌های دریا نشده است و از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نکرده‌ایم.

سیاری با بیان اینکه اجرای سیاست‌های بازگشت به دریا نیازمند اجرای سیاست‌های کشور در این زمینه است، گفت: برای توسعه اقتصادی کشور باید از ظرفیت‌های دریایی استفاده کنیم که این موضوع موجب توسعه اشتغال می‌شود.