سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از قطع ارتباط مراکز دانشگاهی کشور با پایگاه‌های علمی دنیا به دلیل بدهی‌های مالی خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون ، وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سال‌های قبل برای ارتباط با پایگاه‌های علمی بین المللی، یک کنسرسیوم با حضور دانشگاه‌ها و نماینده وزارت علوم تشکیل شده بود، اعتبار موضوع به دانشگاه‌ها داده می‌شد، دانشگاه‌ها سهمی از محل اعتبارات خودشان را در کنسرسیوم می‌گذاشتند و وزارت علوم هم کمک می‌کرد. در حال حاضر، دانشگاه‌ها مبلغ حدود ۴۰ میلیون دلار بدهی به پایگاه‌های علمی دنیا دارند که برای برقراری ارتباط مجدد و دسترسی دانشگاه‌ها به این مراکز باید این بدهی‌ها پرداخت شود.

پایگاه های علمی بین المللی

وی افزود: متاسفانه به دلیل گران شدن نرخ ارز و مسائل مختلف، بدهی دانشگاه‌ها به یکباره افزایش یافت و نتوانستند اعتبار لازم برای ارتباط با پایگاه‌های علمی بین المللی را پرداخت کنند که البته این بدهی از دو ، سه سال انتهایی دولت قبل انباشته و در نتیجه، ارتباطات موجود قطع شد.
احمدی به تلاش وزارت علوم برای برقراری ارتباط مجدد دانشگاه‌های کشور با پایگاه‌های علمی بین المللی اشاره کرد و تصریح کرد: ما با پایگاه‌های علمی تماس گرفتیم و درخواست کردیم که دانشگاه‌های ما بدهی‌هایشان را به تدریج بپردازند که تعدادی از این پایگاه‌ها تقاضای ما را پذیرفتند و مقداری از هزینه‌های ریالی آن نیز تامین شد ولی برای تامین ارز و پرداخت بدهی‌ها مشکل پیدا کردیم. این ارتباط برای مدتی برقرار شد و برخی از دانشگاه‌های ما که بدهی نداشتند، دوباره توانستند از منابع پایگاه‌های علمی بین المللی استفاده کنند، ولی تلاش ما در وزارت علوم این است که با کمک دولت و دانشگاه‌های عضو کنسرسیوم مربوطه و مذاکره با پایگاه‌های بین المللی، ارتباط همه دانشگاه‌ها با این پایگاه‌ها مجددا برقرار شود.
وی گفت: طبق توافق وزارت علوم با پایگاه‌های علمی بین المللی قرار است بدهی‌های دانشگاه‌ها به این پایگاه‌ها به صورت قسطی پرداخت شود که اکنون حدود ۱۲ دانشگاه توانستند اقساط بدهی‌های خود را به این پایگاه‌ها پرداخت کنند. همچنین مبلغ ریالی قسط سوم دانشگاه‌ها فراهم شده اما به دلیل مشکلات ارزی هنوز نتوانستیم این مبلغ را پرداخت کنیم که درحال مذاکره با بانک مرکزی برای رفع این مشکل هستیم و امیداوریم طی هفته‌های آینده این مشکل برطرف و قسط سوم دانشگاه‌ها به پایگاه‌های علمی بین المللی پرداخت شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم در پایان خاطر نشان کرد: از دولت درخواست کردیم تا در بودجه سال ۹۵ اعتباراتی به صورت متمرکز برای تسویه حساب بدهی دانشگاه‌ها به پایگاه‌های علمی بین المللی در اختیار وزارت علوم قرار دهد تا ارتباط تمام دانشگاه‌ها با این مراکز مجددا آغاز شود.