1443508421637_635785318181974532.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دکتر میرزاده با بیان اینکه میزان وابستگی دانشگاه های بزرگ و معتبر به شهریه در کشورهای دیگر نزدیک ۲۵ درصد است، گفت: با برنامه ریزی های انجام شده و اجرای طرح های اقتصادی و دانش بنیان تا سال ۱۳۹۶ میزان وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه به ۶۰ درصد خواهد رسید.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، در ادامه برگزاری اجلاس هیات های امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی به ریاست دکتر میرزاده و با حضور اعضا به منظور تصویب بودجه استان در سال ۱۳۹۵ و برنامه ششم توسعه این استان، در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

دکتر میرزاده در این جلسه با تاکید بر اینکه در ۲ سال گذشته جذب اعضای هیات علمی PH.D تمام وقت و توسعه کیفی واحدها با جدیت در دانشگاه دنبال شده است، گفت: استان ها باید در بودجه سالیانه خود ردیفی برای جذب اعضای هیات علمی تمام وقت در نظر بگیرند چرا که دانشگاه بدون داشتن هیات علمی توانمند و تمام وقت نمی تواند منشا اثر در جامعه باشد .

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی در زمینه جذب هیات علمی بسیار موفق عمل کرده و نسبت جذب هیات علمی در این استان از استان های دیگر بیشتر است.

دکتر میرزاده تاکید کرد: روسای واحدهای دانشگاهی باید رعایت سه شاخص اصلی جذب هیات علمی PHD تمام وقت، توسعه شرکت های دانش بنیان و توجه به طرح سامانه آزمایشگاه های همکار آزاد (ساها) را مد نظر قرار دهند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ابراز امیدواری کرد: طرح ساها در استان خراسان رضوی هم منشا خدمات برای پژوهشگران، اساتید و دانشجویان تمام دانشگاه ها باشد و هم بتواند به یک منبع درآمد برای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی تبدیل شود.

هیچ دانشگاهی بدون هیات علمی توانمند نمی تواند توسعه یابد

دکتر میرزاده با تاکید بر اینکه هیچ دانشگاهی بدون هیات علمی توانمند نمی تواند توسعه یابد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی باید برای جذب متقاضیان دارای مدرک دکترا برنامه ریزی کرده و آنها را جایگزین حق التدریسی ها کند.

دکتر میرزاده با اشاره به گسترش بی رویه موسسات آموزش عالی در دولت گذشته در کشور گفت: در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۸۵۵ موسسه آموزش عالی در کشور فعالند که از این تعداد حدود ۹۰ موسسه به رقابت با واحدهای استان خراسان رضوی می پردازند به همین خاطر مسئولان این استان باید به دنبال تمهیداتی برای کاهش چالش های پیش رو از جمله توسعه شرکت های دانش بنیان باشند.

دکتر میرزاده با بیان اینکه براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ مقرر شده که ۳۰ درصد از کل دانشجویان کشوردر مقاطع تحصیلات تکمیلی باشند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی خوشبختانه در این زمینه پیشرو بوده و تا پایان سال ۹۴ به این مهم دست می یابد و نسبت تعداد دانشجویان، به افق چشم انداز ۱۴۰۴ می رسد.

وی افزود: خوشبختانه نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی به کل دانشجویان در حال حاضر از سبت دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در هدف برنامه ۱۴۰۴ جلوتر است.

افزایش اثر بخشی دانشگاه در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه

دکتر میرزاده با تاکید بر اینکه دانشگاه جایی است که باید کار کیفی در آن صورت گیرد، تصریح کرد: ما باید در این راستا اثر بخشی دانشگاه را در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه بالا ببریم و این مهم ترین شاخصی است که تمام دانشگاهیان باید به آن توجه داشته باشند.

وی از مسئولین واحدهای دانشگاهی خواست که اثر بخشی دانشگاه را با ارائه خدمات به بخش صنعت افزایش دهند و این سیاست را در راستای منویات مقام معظم رهبری در تبدیل علم به ثروت دانست.

دکتر میرزاده همچنین از ایجاد شرکت دانش بنیان فرهنگی در واحد اردبیل توسط دکتر طه هاشمی معاون داشجویی فرهنگی دانشگاه تقدیر کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه جلسه با اشاره به جذب بیش از ۱۰ هزار عضو هیات علمی در دو سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: با برنامه ریزی های انجام شده تا دو سال آینده بیش از ۱۰ هزار عضو هیات علمی به مجموعه اعضای هیات علمی تمام وقت این دانشگاه افزوده خواهد شد و به یک گنجینه بزرگ علمی تبدیل می شود.این در حالی است که دو مجموعه بزرگ دولتی وزارت بهداشت و وزارت علوم در مجموع حدود ۲هزار نفر جذب هیأت علمی در این سالها داشته اند.

وی افزود: بر این اساس دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر به مأمن و مرجعی برای فارغ التحصیلان کشور ایجاد شده است.

تنوع بخشی درآمدهای دانشگاه باید جزء اهم برنامه های واحدهای دانشگاهی باشد

دکتر میرزاده با بیان اینکه تنوع بخشی درآمدهای دانشگاه باید جز امهات برنامه های واحدهای دانشگاهی باشد، خطاب به مسئولان واحدهای این استان تاکید کرد: محور و تکیه شما نباید صرفا بر روی تامین درآمد از طریق شهریه دانشجویان باشد، اگر تنوع بخشی به درآمدها از طریق اجرای طرح هایی مانند ساها، طرح شفا، توسعه شرکت های دانش بنیان، جذب دانشجویان خارجی و … اتفاق بیفتد بسیاری از موانع دانشگاه برطرف می شود.

کاهش واحد های زیان ده دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی

در ابتدای این جلسه دکتر شیخ الاسلامی رییس دانشگاه ‌آزاد اسلامی استان خراسان رضوی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت واحدهای این استان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی دارای ۱۶ واحد و مرکز دانشگاهی، ۹۵۲ رشته محل در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، ۱۳ شرکت دانش بنیان، ۳ مرکز رشد ، ۴ مرکز تحقیقاتی و … است.

رییس دانشگاه ‌آزاد اسلامی استان خراسان رضوی همچنین از کاهش واحدهای زیان ده در این استان خبر داد و گفت: با مدیریت هزینه تعداد ۸ واحد زیان ده در استان به ۲ واحد زیان ده در سال ۱۳۹۴ رسیده که زیان این دو واحد نیز رو به کاهش است و انشاءالله در سال۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ این دو واحد به سود دهی خواهند رسید.

وی با اشاره به برنامه های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی، گفت: ۴۲ نشریه دانشجویی، ۱۹ تشکل اسلامی سیاسی اساتید، ۳۷ تشکل اسلامی سیاسی دانشجویان، اجرای ۲۴ طرح فرهنگی ماندگار، برگزاری ۲۵ همایش فرهنگی، برگزاری ۸۹ مسابقه فرهنگی و برگزاری ۴۰ کرسی آزاد اندیشی در واحدهای دانشگاهی از جمله کارهای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی بوده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بودجه استان خراسان رضوی از حیث درآمد و هزینه ۱۹۰ میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف نزدیک به ۲۴۰ میلیارد تومان مورد تایید اعضای هیات امنای این استان قرار گرفت و به کمیسیون دائمی هیات امنای استان این اختیار داده شد که در مورد طرح های دانش بنیان و شهریه واحد بین الملل تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

همچنین سند توسعه واحدهای دانشگاهی استان مبتنی بر آمایش سرزمینی تا افق ۱۴۰۴ و برنامه ششم استان با در نظر گرفتن رویکرد توسعه کیفی، اقتصاد دانشگاه و توسعه جذب هیات علمی با اصلاحاتی تصویب شد و مقرر شد اصلاحاتی که مدنظر جلسه بود در کمیسیون دائمی هیات امنای استان مطرح شود، تایید کمیسیون دائمی هیات امنا به منزله مصوبه هیات امنا باشد و به استحضار اعضای هیات امنا برسد.