کلاس درس سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) از حمایت صحا از سفارش نیازهای تحقیقاتی شرکت های صنعت الکترونیک کشور به دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، علی وحدت با اشاره به تاکید اسناد بالادستی کشور از جمله سند چشم انداز، سیاست های کلی علم وفناوری و اقتصاد مقاومتی مبنی بر دستیابی به اقتصاد اول منطقه گفت: محور اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است که رویکردی درون زا و برون نگر دارد و دانش به عنوان داشته اصلی آن محسوب شده که با فکر واندیشه نیروهای جوان کشور به دست می آید.

راه اندازی پارک‌‌های علم و فناوری در تمامی استان‌ها

وی افزود: برای رسیدن به اقتصاد مبتنی بر دانش، پارک‌‌های علم و فناوری در تمامی استان‌ها راه اندازی شده و اخیرا نیز شرکت‌های دانش بنیان درحال توسعه هستند اما زمین بازی در بخش صنعت است و سهم اصلی را شرکت های صنعتی بر عهده دارند.

وحدت با اشاره به گزارش‌های بین المللی درباره وضعیت مناسب ایران در داشتن بازار کار و زمینه سرمایه گذاری منحصربفرد در منطقه گفت: بر اساس گزارش شرکت رولند برگر (Roland Berger) به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های مشاوره مدیریت در سطح جهان، ۴۱ درصد ایرانیان زیر ۲۵ سال سن دارند که این موضوع زیربنای مهمی برای رشد اقتصادی محسوب می‌شود.

نرخ سواد ۹۸ درصدی جمعیت جوان

وی افزود: بر اساس این گزارش، ایران با نرخ سواد ۹۸ درصدی جمعیت جوان که ۵۸ درصد آنان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، از این حیث با کشورهای پیشرفته جهان قابل مقایسه است. همچنین تیم پژوهشی رولند برگر، بازار ایران را فرصتی برای شرکت‌های بین‌المللی دانسته است که نادیده انگاشتن آن ممکن نخواهد بود.

ایران جزء ۵۰ کشور دارای ظرفیت نوآوری در جهان

مدیرعامل صحا ادامه داد: در همین زمینه بلومبرگ (روزنامه معتبر آلمانی) ایران را جزء ۵۰ کشور دارای ظرفیت نوآوری در جهان نام برده است و تاکید کرده که ایران ۸۰ میلیون نفری با بازار سهام ۹۰ میلیارد دلاری و ۵۰۰ شرکت بورسی، برای سرمایه گذاران خارجی یک فرصت تازه به شمار آید.

وحدت تاکید کرد: بنابراین دنیا ایران را محل مناسبی جهت سرمایه گذاری معرفی می کنند که باید از این فرصت با تکیه بر ظرفیت های دانشی در شرکت های صنعتی بتوان ثروت تولید کرد.

شرکت های صنعتی محور اصلی فعالیت های اقتصادی کشور

وی با تاکید بر اینکه شرکت های صنعتی محور اصلی فعالیت های اقتصادی کشور هستند، افزود: به عنوان مثال حدود ۹۰ درصد گردش مالی شرکت هایی که اخیرا موفق به کسب تاییدیه های دانش بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده اند، مربوط به شرکت های صنعتی است که نشان می دهد زمین بازی در اختیار شرکت هایی است که تولید کننده اصلی ثروت در بخش صنعت هستند.

سهم ۳درصدی صنعت الکترونیک از تولیدات صنعتی کشور

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) با بیان اینکه سهم صنعت الکترونیک از تولیدات صنعتی کشور تنها ۳ درصد است، گفت: این رقم در مقابل زیرساخت‌های خوب حوزه الکترونیک مانند بیش از ۶۰۰ هزار فارغ التحصیل رشته های مرتبط با این بخش، رقم ناچیزی است.

٧٠٠ هزار میلیارد تومان حجم تولیدات صنعتی کشوردرسال جاری

وی ادامه داد: پیش بینی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال جاری ٧٠٠ هزار میلیارد تومان حجم تولیدات صنعتی کشور است که باید با توجه به تحصیل بهترین نیروی انسانی کشور در رشته‌های برق و الکترونیک، سهم این بخش در اقتصاد کشور با توجه به ارزش افزوده بالای آن و ظرفیت صادراتی آن به طور مشخص افزایش یابد.

همکاری با شرکت های خارجی در پساتحریم

وحدت با اشاره به زمینه های همکاری مناسب با خارجی ها در پساتحریم گفت: با برنامه ریزی مناسب و دقیق باید از فرصت همکاری با شرکت های خارجی در پساتحریم بیشترین بهره را برد تا منجر به جذب سرمایه گذاری در کشور شود.

تسهیلات اعطایی صندوق با نرخ سود ۶ تا ١٨ درصد تا سقف ٣٠ میلیارد ریال

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک با اشاره به مهم‌ترین مأموریت‌های صحا گفت: صدور ضمانت‌نامه و حمایت مالی و اعتباری از شرکت های فعال در صنایع الکترونیک از مهم‌ترین خدمات صندوق است که تسهیلات اعطایی صندوق با نرخ سود ۶ تا ١٨ درصد تا سقف ٣٠ میلیارد ریال ارائه می‌شود که با توجه به سطح فناوری متغییر است.

وحدت درباره ویژگی های ضمانت نامه های صحا تصریح کرد: صدور ضمانت نامه به عنوان یکی از خدمات صحا با دید حمایتی از شرکت های صنایع الکترونیک، بدون سپرده اولیه برای شرکت در مناقصه، پیش پرداخت و حسن انجام تعهدات صورت می گیرد و بر اساس مصوبه دولت، ضمانت نامه های صحا برای شرکت های دولتی معادل ضمانت نامه های بانکی است.

وحدت درباره تسهیلات آموزش صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک گفت: شرکت های حوزه صنعت الکترونیک چنانچه نیاز به آموزش های تخصصی نیروهای فنی خود داشته باشد هزینه‌های برگزاری این دوره‌ها(داخلی و خارجی) و نیز هزینه های دعوت از کارشناسان خارجی جهت فراگیری آخرین فناوری‌ها را صندوق به صورت تسهیلات تقبل می کند.

حمایت از تحقیقات مورد نیاز صنایع

مدیر عامل صحا حمایت از تحقیقات مورد نیاز صنایع را محور دیگر فعالیت های صندوق عنوان کرد و گفت: در این زمینه شرکت هایی که برای رفع نیازهای تحقیق و توسعه خود به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور سفارش پژوهش های کاربردی دهند، هزینه های آنها به شکل تسهیلات از سوی صحا اعطا می شود.

وی افزود: همچنین در این زمینه «قانون رفع موانع تولید»، تخفیف ۱۰ درصدی در مالیات ابرازی شرکت هایی در نظر گرفته است که نیازهای واحدهای تحقیق و توسعه شان(R&D) را به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بدهند؛ آیین نامه این بند تدوین و ابلاغ شده و قابل اجراست.