صنایع دستی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مشاور بنیاد ملی نخبگان گفت: آئین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری با هدف شناسایی اجتماعات نخبگانی در زمینه‌های مختلف هنر متعهد به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، پرویز کرمی گفت: به منظور حمایت و ارتقای جایگاه هنر متعالی در چارچوب گفتمان فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی و با هدف شناسایی اجتماعات نخبگانی در زمینه‌های مختلف هنر متعهد و در اجرای اقدام‌های ملی ۱ ـ ۱ ـ ۱، ۲ ـ ۱ ـ ۳  و ۴ ـ ۱ ـ ۵ از سند راهبردی‌ کشور در امور نخبگان، ‌آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری‌ در بنیاد ملی نخبگان تصویب شد.

وی افزود: این آیین نامه، مربوط به هنرمندان شاخه های هنری در ‌گروه‌های هشت‌گانه هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، هنرهای سینمایی، موسیقی، هنرهای سنتی، صنایع دستی، معماری و شهرسازی و هنرهای چندرسانه‌ای است.

تعریف سرآمدان و مستعدان برتر هنری

مشاور بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه برگزیدگان هنری در گروه‌های هشت‌گانه هنر و در دو سطح مستعد برتر هنری و سرآمد هنری تعریف می‌شوند، افزود: سرآمد هنری، فردی است‌ که بر اساس ذوق، خلاقیت سرشار و تلاش خود به جایگاهی ممتاز در میان همگنان دست یافته باشد.

کرمی مهم‌ترین شاخصه‌های شناسایی سرآمد هنری را صاحب سبک و شیوه‌ای نوآورانه درآفرینش‌ آثار هنری دانست و عنوان کرد: این شخص باید سال‌های متمادی از عمر خود را در آن حوزه هنری به صورت فعال و پیشرو سپری‌کرده باشد، آثار هنری او متعهدانه، اخلاق‌مدار و در مسیر تعالی انقلاب و آداب اسلامی ـ ایرانی قرار گیرد و در محدوده سنی بالاتر از ۴۰ سال باشد.

وی درخصوص افراد مستعد برتر هنری نیز توضیح داد: این افراد از جمله کسانی هستند که با استعداد ویژه فعالیت های هنری خود نشان از آتیه درخشان هنری داشته باشند، اما لازم است این استعداد به مدد لطف الهی، تلاش فردی و پشتیبانی مراجع ذی ربط، هر چه بیشتر از قوه به فعل درآید تا به سرآمد هنری تبدیل شوند.

مشاور بنیاد ملی نخبگان افزود: آثار هنری افراد مستعد هنری باید دارای نشانه‌های خلاقانه، نوآورانه، واجد ارزش‌های بدیع هنری و متفاوت با کار عموم باشد؛ آثار هنری او متعهدانه، اخلاق‌مدار و در مسیر تعالی انقلاب و آداب اسلامی ـ ایرانی باشد و همچنین سن این فرد باید جوان و در محدوده سنی ۱۵ تا ۴۰ سالگی باشد.

شاخص‌های شناسایی برگزیدگان هنری

کرمی به شاخص های شناسایی برگزیدگان هنری براساس این آیین نامه اشاره کرد و گفت: برگزیدگان هنری بر اساس شاخص‌های  کسب افتخارات هنری (از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی و سایر نهادهای مرتبط)، کسب موفقیت در رویدادهای هنری در سطح ملّی و بین‌المللی، آفرینش آثار بدیع، تخلق به اخلاق اسلامی و آداب ملّی، داشتن فعالیت‌های برجسته پژوهشی، آموزشی، ترویجی، تبلیغی و شاگردپروری درحوزه هنری و داشتن پیشینه تحصیلی‌ و تخصص علمی در زمینه‌های مرتبط با هنر شناسایی می شوند.

وی اضافه کرد: سنجش معیارهای شناسایی برگزیدگان هنری پس از تأیید معیارها درکمیسیون دائمی هیئت‌امنا، مطابق شیوه‌نامه‌ای است‌که پس از تأیید شورای شناسایی برگزیدگان هنری به تصویب رئیس بنیاد می‌رسد.

شورای شناسایی برگزیدگان هنری

مشاور بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: به منظور تدوین معیارهای شناسایی سرآمدان و مستعدان برتر هنری و پیشنهاد تصویب آن به بنیاد و نیز انطباق ویژگی‌های نامزدها با شرایط مذکور در آیین‌نامه و شیوه‌نامه، «شورای شناسایی برگزیدگان هنری» تشکیل می شوند.

کرمی بیان داشت: معاون فرهنگی بنیاد (رئیس شورا)، معاون پژوهشی فرهنگستان هنر، یکی از معاونان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با انتخاب رئیس نهاد، یکی از معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتخاب وزیر، یکی از معاونان وزارت علوم با انتخاب وزیر، یکی از معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری با انتخاب رئیس سازمان، یکی از معاونان سازمان تبلیغات اسلامی با انتخاب رئیس سازمان و پنج تن از صاحب‌نظران هنری، اعضای این شورا خواهند بود که با حکم رئیس بنیاد ملی نخبگان منصوب می شوند.

جایزه سرآمدان هنری

وی در خصوص رویکردهای جوایز در نظر گرفته شده براساس آیین نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری کشور گفت: به منظور تسهیل مسیر فعالیت‌های نخبگانی برگزیدگان هنری، بنیاد با همکاری نهادهای ذی ربط، تسهیلاتی را در قالب جایزه رشد هنری و جایزه سرآمدان هنری اعطا می‌کند که تعداد برگزیدگان، شرح تفصیلی و اعتبارهر یک از جوایز براساس بودجه سالانه بنیاد و مبتنی بر شیوه‌نامه‌ای است که به تصویب رئیس بنیاد ملی نخبگان می‌رسد.