1440921635650_635747440280466858_B.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  گسترش آموزش عالی بویژه تحصیلات تکمیلی ناهنجاری های اجتماعی را کاهش می دهد و نیازهای کشور را برطرف می سازد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده در جلسه هیات امنای استان فارس یکی از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی را در توسعه تحصیلات تکمیلی کمک به دولت دانست و گفت: علاوه بر بار مالی که به لطف دانشگاه آزاد اسلامی از دوش دولت برداشته شده و می شود با توسعه آموزش عالی هزینه های ملی کاهش پیدا می کند.

وی گفت: همچنین گسترش تحصیلات تکمیلی زمینه رشد و پیشرفت کشور را فراهم می کند و بسیاری از معضلات اجتماعی را ازبین می برد، زیرا در ذات تحصیلات تکمیلی کیفیت و تولید علمی و فناوری و حل مشکلات اجتماعی و فرهنگی نهفته است، البته در صورتی که پروژه های این دوره ها را در جهت رفع نیازهای کشور تعریف کرد.

گفت: در این جلسه مقرر شده برنامه بودجه سال ۱۳۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس بررسی و گزارشی از عملکرد این استان در بودجه سال ۱۳۹۳ و برنامه های در دست اجرا سال ۱۳۹۴ ارائه شود.

فلسفه تشکیل هیات های امنای استانی، واگذاری حداکثر امور و اختیارات بیشتر به استان ها است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: فلسفه تشکیل هیات های امنای استانی در دانشگاه واگذاری حداکثر امور و اختیارات بیشتر به استان ها است.

دکتر میرزاده با اشاره به اتمام طرح های عمرانی با پیشرفت ۵۰ درصد گفت: براساس گزارش معاونت عمران دانشگاه آزاد اسلامی تا کنون و در دوره مدیریت فعلی یک میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع پروژه های عمرانی به اتمام رسیده و ۷۰۰ هزار متر مربع دیگر تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

وی به تفاوت شهرک های فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با پارک های علم و فناوری وزارت علوم اشاره کرد و افزود: پارک های علم و فناوری وزارت علوم به منظور فعالیت های علمی و پژوهشی طراحی شده ولی در شهرک های فناوری آزاد علاوه بر فعالیت های علمی و پژوهشی امور صنفی، خدماتی، مسکونی و … نیز در نظر گرفته شده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: تا کنون ۱۳ استان طرح شفا را آغاز کرده اند و انشاالله تا پایان سال کلیه واحدها عملیات اجرایی این طرح را شروع خواهند کرد.

وی گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند باید در راستای تبدیل علم به ثروت گام برداشت که شهرک های فناوری، شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد گامی در تحقق این مهم است.

دکتر میرزاده ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی تا کنون ۷۶ مرکز رشد و ۵۷۶ شرکت دانش بنیان تاسیس کرده، که این عدد باید به ۱۵۰ مرکز رشد و ۸۰۰ شرکت دانش بنیان برسد.

۳۰ درصد از کل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تا پایان سال ۹۴ دانشجوی تحصیلات تکمیلی خواهند بود

دکتر میرزاده با بیان اینکه براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ مقرر شده که ۳۰ درصد از کل دانشجویان کشور تحصیلات تکمیلی باشند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی خوشبختانه در این زمینه پیشرو بوده و تا پایان سال ۹۴ به این مهم دست می یابد و نسبت تعداد دانشجویان، به افق چشم انداز ۱۴۰۴ می رسد.

رییس دانشگاه آزاداسلامی به تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی به پیشنهاد آیت الله هاشمی رفسنجانی و کمک امام خمینی(ره) اشاره کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی امروز ۵۶ درصد از بار آموزش عالی در حوزه تحصیلات تکمیلی را به عهده دارد که این آمار تا پایان سال با رعایت کلیه استانداردها و چهارچوب ها به ۶۰ درصد خواهد رسید.

هدف دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه تحصیلات تکمیلی کمک به دولت است

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بیش از نیمی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی شاغل هستند، گفت: یکی از اقدامات مهم در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد امکان ادامه تحصیل برای مشتاقان آموزش عالی است. ما نمی توانیم و حق نداریم به بهانه نبود اشتغال حق ادامه تحصیل را از مردم بگیریم، ضمن اینکه هدف دانشگاه آزاد اسلامی مشارکت در توسعه آموزش عالی و کاهش هزینه های دولت در این امر است.

وی با بیان اینکه هدف دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه تحصیلات تکمیلی کمک به دولت است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی این ظرفیت را دارد تا ۶۰ درصد بار آموزش عالی کشور را به عهده بگیرد و این امر در سند آمایش دانشگاه پیش بینی و مراتب به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعللام شده است.

به تعهد خود برای جذب سالانه ۵ هزار عضو هیات علمی عمل کرده ایم

دکتر میرزاده از جذب ۳۶۰۰ نفر عضو هیات علمی در فراخوان جذب خبر داد و گفت: فرآیند جذب این افراد تا پایان خردادسال ۹۵ به اتمام خواهد رسید به گونه ای که با جذب این افراد، ما به تعهد خود مبنی بر جذب سالانه ۵ هزار عضو هیات علمی عمل کرده ایم. همچنین تا سه ماه آینده، ۲ هزار عضو هیات علمی با مدرک دکتری جذب خواهند شد که اعتبار آن نیز در نظر گرفته شده است.

وی همچنین از تبدیل وضعیت بیش از ۲ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: دانش یعنی کیفیت به همین منظور است که نمی توان در دانشگاه کار غیر کیفی انجام داد و به همین جهت در دانشگاه طرح های پایش و ممیزی رشته ها صورت گرفته و هیات ممیزه دانشگاه آزاد اسلامی با حضور اساتیدی با درجه استاد تمام به کیفیت کار اساتید نظارت دارد.

دکتر میرزاده با اشاره به ۷۰هزار عضو هیأت علمی تمام وقت، نیمه وقت و مدعو دانشگاه آزاد اسلامی گفت: از این تعداد ۳۵ هزار نفر عضو هیات علمی تمام وقت دانشگاه و بخش زیادی از مابقی اساتید از دانشگاه های دولتی هستند که یکی از مزیت های این دانشگاه محسوب می شود.

امکان استفاده کل دانشجویان کشور از سامانه ساها دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یک آزمایشگاه ملی

دکتر میرزاده در ادامه با اشاره به طرح سامانه آزمایشگاه های همکار دانشگاه آزاد اسلامی( ساها) ، گفت: ساها با دارا بودن ۷۶۰۰ آزمایشگاه و ۳۴۰۰ کارگاه، درواقع یک آزمایشگاه بزرگ ملی است که نرم افزار سامانه این طرح نیز توسط دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی نوشته شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: برای استفاده از این سامانه، هیچ محدودیتی حتی برای دانشجویان و اساتید غیر دانشگاه آزاد اسلامی نیز وجود ندارد و هرکسی از هرجای کشور می تواند به آن دسترسی داشته باشد و از خدمات آن استفاده کند.

عدم افزایش شهریه ثابت برای دانشجویان موجود رشته های غیرپزشکی در سال ۹۵

دکتر میرزاده همچنین به ایجاد جاذبه برای رشته های کم تقاضا در واحدها اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با سیاست های دانشگاه در جهت ایجاد منابع مالی جدید و درآمدهای غیرشهریه ای، دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۵ ، هیچ گونه افزایش شهریه ثابت یا پایه برای دانشجویان موجود رشته های غیرپزشکی نخواهد داشت.

کاهش واحدهای زیان ده در استان فارس

در ابتدای این جلسه دکتر سارویی رییس دانشگاه‌آزاد اسلامی استان فارس ضمن ارائه گزارشی از وضعیت واحدهای این استان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس ۴۰ واحد و مرکز ، حدود۲۰۰۰ عضو هیات علمی تمام وقت،۳۴۴ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ، رشد ۷٫۵ درصدی پذیرش دانشجو و …. را دارا است.

رییس دانشگاه‌آزاد اسلامی استان فارس همچنین از کاهش واحدهای زیان ده در این استان خبر داد و گفت: با مدیریت هزینه از تعداد ۱۸ واحد زیان ده در سال ۹۳ به ۸ واحد و تعداد واحدهای سود ده به ۳۲ واحد در سال ۹۴ رسیده است.

لازم به ذکر است بودجه استان فارس از حیث درآمد و هزینه ۴۰۰ میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان مورد تایید اعضای هیات امنای این استان قرار گرفت. همچنین سند توسعه واحدهای دانشگاهی استان مبتنی بر آمایش سرزمینی و برنامه ششم استان با اصلاحاتی تصویب شد و مقرر شد اصلاحاتی که مدنظر جلسه بود در کمیسیون دائمی هیات امنای استان مطرح شود، تایید کمیسیون دائمی هیات امنا به منزله مصوبه هیات امنا باشد و به استحضار اعضای هیات امنا برسد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، طی دو جلسه هیات امنای برگزار شده، ۹۰۰ میلیارد تومان از حیث منابع و مصارف به تصویب هیات امنای دو استان اصفهان وفارس رسیده است، که از محل اعتبارات دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آموزش عالی در این دو استان هزینه خواهد شد.