thumbpic_P.aspx.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مشاور فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور گفت:براساس تعالیم قرآن کریم لباس باید مایه تقوا باشد بنابراین لازم است مد و لباسی را ترویج کنیم که موجب افزایش تقوا می شود .

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مهدی فیض در اختتامیه نخستین جشنواره دانشجویی مد و لباس که امروز در موزه هنرهای معاصر برگزار شد با بیان این مطلب اظهار داشت: باید به لباسی باید توجه کنیم که بیش از هر چیزی تقوا را افزایش دهد نه اینکه تلاش کنیم در رقابت با کشورهای غربی جشنواره‌های مد و لباس برگزار کنیم.

وی در ادامه گفت:‌ بر اساس فرمایش قرآن کریم لباس نازل شده است و مقوله‌ای آسمانی است که زمینی شده است. بنابراین زمانی که از لباس متناسب با فرهنگ خودمان صحبت می‌کنیم باید توجه به حفظ ماهیت آسمانی لباس نیز داشته باشیم.

مشاور فرهنگی جهاددانشگاهی در ادامه گفت:‌ امیدواریم با این آموزه‌ها بتوانیم الگوهایی را مطرح کنیم که برای سایر ملل هم قابل استفاده باشد. البته متاع دین مشتری خاص خود را دارد و امیدواریم که در دراز مدت چنین لباس‌هایی را بتوانیم در سطح جهان ترویج کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره تن‌پوش در جهاددانشگاهی اظهار کرد: از سال ۸۴ جهاددانشگاهی فعالیت‌های خود را در زمینه مد و لباس آغاز و جشنواره تن پوش آغاز کرده تا از طریق تن پوش مفهوم و ارزش‌های متعالی را انتقال دهد.

وی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش محوری در زمینه مد و لباس را دارد اظهار کرد: این وزارتخانه استانداردها را در این زمینه تعریف می‌کند تا به الزامات تبدیل شود و قدم‌های خوبی را نیز در این زمینه برداشته است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا در ادامه این مراسم فاطمه مهاجرانی رئیس دانشکده فنی حرفه‌ای و دبیر نخستین جشنواره ملی دانشجویی مد و لباس اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از افرادی که قرائت خاصی از دین دارند دین را به چهره سیاه می‌بینند. آنان بیشترین کم لطفی را در حق دین می‌کنند اما چطور است خدایی که زیبایی را خلق کرده آنرا دوست نداشته باشد و به ما اجازه تنوع و زیبایی با رعایت حد و حدود را ندهد.

وی با اشاره به اهمیت بازار پوشاک گفت: بازار پوشاک از جمله بازارهایی است که به علت درگیر کردن عوامل مختلفی مانند تبلیغ،، علوم نساجی و شیمی بسیار اهمیت دارد. ارزش این بازار در دنیا بیش از هزار میلیارد دلار است. ۵۷ کشور اسلامی در جهان وجود دارند که ۷۵ درصد از منابع انرژی دنیا را در اختیار دارند.این حجم از جمعیت ۲۳ درصد از جمعیت جهان را در تشکیل می‌دهند، در حالیکه سهم آنها از خلق ثروت حدود ۵ درصد است.

مهاجرانی تاکید کرد: ما لازم است در زمینه‌هایی که ارزش افزوده دارد وارد شویم. در واقع بازار برند حلال پوشاک بازار بسیار بزرگی است که لازم است به آن توجه کنیم. در شرایطی که هفته‌های مد مختلفی در کشورهای اروپایی برگزار می‌شود چرا ما نتوانیم با فرم اسلامی هفته مد برپا کنیم.

وی با اشاره به نخستین جشنواره ملی دانشجویی مد و لباس اظهار کرد: بیش از ۶۰۰ اثر قابل داوری بود که آنها را بررسی کردیم. این آثار از ۲۸ مرکز دانشگاهی به دست ما رسیده بود. پس از داوری ۱۴۰ اثر قابل نمایش تشخیص داده شد.

وی با اشاره به صنعت پوشاک کشور گفت: متاسفانه در کشور ما صنعت پوشاک دو گونه است یا گروهی تولید انبوه می‌کنند اما ذائقه مشتری را خوب نمی‌شناسند یا زیر زمینی به فعالیت می‌پردازند. در این شرایط یکی از اهداف برگزاری این جشنواره ارتباط صنعت پوشاک با دانشگاه بوده است.

مهاجرانی در پایان گفت: آثاری که قابل داوری تشخیص داده شده‌اند در چهار حوزه لباس‌های مجلسی،‌ لباس‌های اجتماعی ، لباس‌ تئاتر و پالتو داوری شده‌اند. البته در زمینه کارهای مجلسی از کمک‌های حوزه علمیه نیز بهره بردیم.