84718.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون اجتماعی فرهنگی وزیر علوم با اشاره به توسعه تعاملات بین‌المللی آموزش عالی گفت: در تعاملات بین‌المللی آموزش عالی، فقط نباید جنبه‌های علمی مورد توجه قرار گیرد، بلکه باید به وحدت و بحث‌های فرهنگی نیز توجه شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سید ضیاء هاشمی در همایش “وحدت، آرامش، صلح” که صبح امروز در وزارت علوم برگزار شد، با تاکید بر اینکه

وحدت در جهان اسلام وضعیت خوبی ندارد، افزود: این دوره یکی از بدترین مقاطع تاریخی از نظر وحدت است، زیرا در روزگاری به سر می‌بریم که بیش از همدلی، شاهد تنش هستیم و خشونت‌های بسیار ناراحت‌کننده‌ای وجود دارد که هم موجب از بین رفتن سرمایه‌های انسانی، مادی و معنوی می‌شود و هم باعث شده جهان اسلام در نگاه جهانیان تخریب شود.

وی ادامه داد: برخی رفتارها با عناوینی تحت عنوان دغدغه دینی در جهان رخ می‌دهد که بسیار نگران‌ کننده است. این تهدید و رفتارها به دست بخشی از جامعه اسلامی صورت می‌گیرد نه از سوی کفار. متاسفانه گروه‌هایی که عامل تهدید و تخریب اسلام در جهان هستند، به اسم مسلمان هستند.

معاون اجتماعی فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه وحدت امروز بیش از هر زمان دیگری باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: رهبران سیاسی در مدیریت جامعه ، ایجاد الفت و تبیین جریان وحدت‌ موفق نبودند و متاسفانه جریانات وحدت‌گریز توفیقات بیشتری داشته است.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه تداوم این وضعیت حتی برای یک روز دیگر نگران‌کننده است، گفت: شاید پیشکسوت‌های ایجاد وحدت چنین روزهایی را پیش‌بینی نمی‌کردند، اما متاسفانه امروز شاهد هستیم با وجود جهان‌بینی، کتاب و دین و قبله مشترک اختلافات شدیدی در مورد نحوه تعریف اسلام، نحوه تعریف جهاد، طراحی راه مقابله با مخالفان و… اختلافات بسیاری وجود دارد که منشاء بسیاری از مشکلات است.

وی با تاکید بر اینکه ایده وحدت نیازمند این است که مجددا مورد تامل قرار بگیرد، افزود: در کشور ما فرآیند وحدت روند صعودی داشته است. در صورتی که زمانی برای اینکه به سمت وحدت حرکت کنیم یا خیر، با برادران اهل سنت اختلاف وجود داشت که اصلا باید به دنبال وحدت باشیم یا نه؟.

معاون اجتماعی فرهنگی وزیر علوم ادامه داد: وحدت شیعیان و اهل سنت زمانی نیاز به بررسی داشت که هنوز مشخص نبود که وحدت تاکتیک است یا هدف. اما امروز چالشی بین این دو گروه نیست، زیرا قرار نیست وحدت به عنوان تاکتیک مطرح شود.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه وحدت یک آموزه دینی و ضرورت اجتماعی است، اظهار کرد: وحدت مبنی بر مشترکات مختلف مطرح می‌شود. در واقع باید وحدت در سطوح مختلف با وجود به رسمیت شناختن تفاوت‌ها وجود داشته باشد. باید بپذیریم تفاوت داریم و همدلانه این تفاوت‌ها را همراهی کنیم نه اینکه تفاوت‌ها را توجیه و پنهان کنیم.

وی با بیان اینکه استدلال عقلانی و دینی برای ضرورت وحدت کار دشواری است، افزود: اگر نخواهیم وحدت را بپذیریم، روز به روز دچار شکاف می‌شویم. باید منطق وحدت را خوب تبیین کنیم، درغیر اینصورت وحدت ملی مخدوش می‌شود.

معاون اجتماعی فرهنگی وزیر علوم در ادامه با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان اظهار کرد: در آستانه دو انتخابات مهم قرار داریم و مساله مهم این است که تفاوت‌ها را بپذیریم زیرا در غیراینصورت منشاء شکاف و اختلاف شدیدتر می‌شود. زندگی مسالمت‌آمیز حول محور پذیرش تفاوت‌ها به وجود می‌آید. باید در تفاوت‌ها مدارا پیشه کنیم وگرنه دچار مشکل می‌شویم.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه امروزه نباید اصرار بر تفاوت‌ها در محافل علمی مطرح شود، گفت: اگر این امر در مجامع حوزوی و دانشگاهی مورد تاکید است یا از سر جهل بوده یا یک اغراض غیر معقول دینی و عقلی است.

وی با بیان اینکه دانشگاهیان مسئولیت اجتماعی، فرهنگی و علمی دارند، اظهار کرد: ما به عنوان دانشگاه باید بتوانیم تحلیل درستی از وضعیت فعلی جامعه و جهان اسلام و همچنین تحلیلی از آینده جهان اسلام ارائه دهیم. ما باید روش‌های آسیب‌زا را به نقد بکشیم و صورت‌بندی مناسبی از وضعیت موجود عرضه کنیم. ما می‌توانیم در مسیر تحول وحدت، نقش کنش‌گری داشته باشیم.

بین‌المللی سازی آموزش عالی موجب تحکیم وحدت می‌شود

معاون اجتماعی فرهنگی وزیر علوم در ادامه با اشاره به تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها و توسعه تعاملات بین‌المللی آموزش عالی اظهار کرد: در توسعه تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها باید جنبه‌های مختلف از جمله وحدت مورد توجه قرار گیرد. در واقع توسعه تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها فقط در بعد علمی نیست بلکه تعاملات فرهنگی و علمی را نیز در برمی‌گیرد. باید این موضوع با رویکرد جدی و عاقلانه پیگیری شود و فقط تجلیل و تکریم کافی نیست.

دکتر هاشمی ادامه داد: اگر اقشار مختلف جامعه با وجود تفاوت نظر نتواند منافع ملی مشترک داشته و کنش‌گری سیاسی اجتماعی وحدت‌آمیز داشته باشند، چگونه می‌توانیم در سطح بین‌الملل به وحدت برسیم؟

معاون اجتماعی فرهنگی وزیر علوم در پایان تاکید کرد: کار فرهنگی به معنی کار تبلیغی صرف نیست بلکه کار فرهنگی در دانشگاه‌ها متناسب با مقتضیات علمی مجامع دانشگاهی هدایت می‌شود.