FERDOSI.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  ‌رییس دانشگاه فردوسی گفت: مقوله دانشگاه سبز و دوست‌دار محیط زیست به‌طور جدی در دستورکاراین دانشگاه قرار گرفته است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر محمد کافی شامگاه گذشته، ۶ دی ماه، در مراسم تقدیر از فعالان هشتمین جشنواره ملی حرکت که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد، با بیان اینکه مقوله‌ای که این هفته در شورای دانشگاه در دستور کار قرار گرفت، بحث دانشگاه سبز و دوستدار محیط زیست بود، اظهار کرد: دانشگاه فردوسی قصد دارد در زمینه دانشگاه سبز به ‌صورت جدی عمل کند که قطعا حضور انجمن‌های علمی آن را پررنگ‌تر خواهد نمود.

وی به ابلاغ سیاست‌های کلان محیط‌زیست توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و ادامه داد: حفظ منابع آبی، خاکی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاغذ و منابع اصلی زندگی که به ما ارث رسیده است بسیار مهم بوده و ما وظیفه داریم آن را به نحو احسن به آیندگان تحویل دهیم.

رییس دانشگاه فردوسی با انتقاد از تاخیر در برگزاری مراسم تقدیر از فعالان هشتمین جشنواره ملی حرکت تصریح کرد: امیدواریم این انگیزه و انسجام دانشجویی حفظ شده و انجمن‌های علمی دانشگاه نیز روزبه‌روز بالنده‌تر شوند. همچنین مسئولان دانشگاه نیز قدر آن‌ها را بدانند.

دکتر اصغرپور، مدیر اجتماعی دانشگاه فردوسی نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه در درجه اول برگزاری هشتمین جشنواره ملی حرکت، احساس تعلق خاطر بین یک تیم دانشجویی بزرگ طی مدت طولانی و در درجه دوم کیفیت آن قرار دارد، عنوان کرد: محصول دانشگاه، دانشجویان بوده و اگر آنطور که باید شکل بگیرند و رشد کنند، دانشگاه توانسته وظیفه خود را انجام دهد.

وی اضافه کرد: معاونت آموزشی و پژوهشی وظیفه خود را انجام داده و ایده معاونت فرهنگی به این خاطر است که دانشجویان ما نباید تنها به درس اتکا کنند بلکه امور اجتماعی و فرهنگی نیز باید در آنان رشد کند که یکی از آن‌ها همین تعلق خاطری است که در جشنواره حرکت شکل گرفت.

در ادامه دکتر احمدرضا اصغرپور، مدیر اجتماعی دانشگاه فردوسی، با اشاره به اینکه محصول جشنواره حرکت به‌ وجود آمدن حس همدلی و «ما» بودن در میان انجمن‌های علمی، کارشناسان و مسئولان دانشگاه بود، گفت: معاونت‌های مختلف دانشگاه فردوسی طی این جشنواره خدماتی را ارئه کردند که در زمان‌های دیگر امکان پذیر نبود و اگر محصول این جشنواره خوب بود، حاصل از همکاری آنان بود.

اصغرپور با تاکید بر اینکه از اهداف کلان دانشگاه ارتقای حس تعلق خاطر دانشجویان به جامعه بوده که در هشتمین جشنواره ملی حرکت به‌ وجود آمد، خطاب به دانشجویان بیان کرد: امیدواریم شما دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در هر جایی که هستید، این حس مسئولیت‌پذیری را نسبت به دانشگاه و جامعه حفظ کنید؛ زیرا اگر ما بتوانیم خدمتی به جامعه کنیم، بخشیدن همین حس مسئولیت‌پذیری و شهروندی به جامعه است.

پس از وی علی توکلی، دبیرکل انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی، نیز با اشاره به اینکه حضور برخی مسئولان کشوری و دانشگاهی در این مراسم، نشان‌دهنده اهمیت انجمن‌های علمی بوده، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه ما هیچ مشکل مالی در دانشگاه فردوسی نداشتیم ولی به‌هر حال نیازمند یکسری مساعدت‌های بیشتر در جهت عملی شدن دهکده انجمن‌های علمی هستیم.

وی با اعلام اینکه با حدود ۳۰۰ دانشجو به‌ صورت مستقیم و ۷۰۰ دانشجو به ‌طور غیرمستقیم در برگزاری هشتمین جشنواره ملی حرکت ارتباط برقرارکردیم، اظهار کرد: ما در این جشنواره سعی کردیم که تمام مسئولیت برگزاری آن برعهده دانشجویان باشد؛ برخلاف دوره‌های گذشته که نقش زیادی از دانشجویان در برگزاری آن دیده نمی‌شد.

دبیرکل انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی با اشاره به بین‌المللی بودن هشتمین جشنواره حرکت و حضور فن‌بازار برای اولین‌بار در آن تاکید کرد: در هشتمین جشنواره ملی حرکت سعی شد تا جامعه و صنعت با دانشگاه پیوند و ارتباط برقرار کنند.