1436102989415_hamidreza dastjerdi -13.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نیمی از واحدهای آموزشی عالی غیردولتی با استانداردهای مورد نظر وزارت علوم فاصله بسیار زیادی دارند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، مجتبی شریعتی نیاسر، شنبه ۵ دی در آیین افتتاحیه نهمین کنگره بین‌المللی مهندسی شیمی در شیراز بیان کرد: در حال حاضر ۳۷۰ مؤسسه آموزش عالی غیردولتی در کشور فعال است که نیمی از آنها با استانداردهای مورد نظر وزارت علوم، فاصله بسیار زیادی دارند.

وی افزود: این وزارتخانه طرح ساماندهی واحدهای آموزش عالی را در دستور کار خود قرار داده است و بر این اساس تا زمان استاندارد نشدن این مؤسسات، آنها حق راه‌اندازی رشته‌های جدید نخواهند داشت.

سهم پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور

به گفته معاون آموزشی وزیر علوم، ۸۵۰ هزار دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در حال تحصیل هستند که از این تعداد، دو میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو در واحدهای دانشگاهی دولتی و مابقی در دانشگاه های غیردولتی تحصیل می‌کنند و به ترتیب ۴۶ و ۵۴ درصد دانشجویان کشور را دختران و پسران تشکیل می‌دهند.

شریعتی نیاسر همچنین گفت: نمایندگان مجلس سه دغدغه جدی را در این زمینه مطرح کرده‌اند که احتمال اعمال سلیقه ، مورد توجه قرار نگرفتن سوابق علمی و پژوهشی و یکپارچه عمل نکردن در فرایند پذیرش دانشجویان از جمله این دغدغه‌ها است.

وی عنوان کرد: با در نظر گرفتن دغدغه‌های نمایندگان مجلس، طرحی در این وزارتخانه تهیه شده که مقرر می‌کند با اتخاذ ساز و کار مناسب، دانشگاه‌های مجری دوره دکتری در هماهنگی با ستاد وزارتخانه از سال ۹۵ دانشجویان دوره دکترا را پذیرش می‌کنند.

معاون آموزشی وزارت علوم سهم بخش خصوصی در توسعه دانشگاه‌ها را در شرایط فعلی ۸ درصد عنوان و تاکید کرد: باید اجازه دهیم بخش خصوصی و فرهیختگان برای توسعه دانشگاه‌ها فعال شوند.

اصلاح دانشگاه های صنعتی

شریعتی نیاسر با بیان این که قرار نیست دانشگاه های ایران در همه جا، همه ماموریتی داشته باشند، گفت: اگر بخواهیم تقسیم بندی از وضعیت موجود داشته باشیم، جز ۷ یا ۸ دانشگاه که عنوان صنعتی دارند، مابقی عنوان دانشگاه جامع به مفهوم حقوقی و اجرایی دارند و در همه مفاهیم ورود کرده‌اند، دانشگاه های صنعتی ما هم به سایر حوزه‌ها ورود کرده‌اند که باید این رویه اصلاح شود.

کنگره بین المللی شیمی

رئیس دانشگاه شیراز نیز تصریح کرد: رشته مهندسی شیمی نقش مؤثری در توسعه کشور دارد که مرتبط بودن این رشته در زمینه‌های صنعت نفت و پتروشیمی، موجب شده است کشور به دستاوردهای قابل توجهی دست یابد.

مجید ارشاد افزود: برخورداری از صنایع مختلف نفتی و معادن برای یک کشور ثروت به شمار نمی‌رود بلکه امروزه ثروت هر کشور را براساس مغز متفکر و دانشمندان آن ارزیابی می‌کنند.

دبیر اجرایی نهمین کنگره بین‌المللی شیمی نیز هدف از برگزاری این کنگره را فراهم آوردن فرصتی برای محققان، متخصصان، استادان دانشگاه و مراکز صنعتی برای تبادل علمی، ارائه آخرین پیشرفت‌ها و تحقیقات انجام شده و ارزیابی نیازهای آموزشی و پژوهشی جامعه مهندسی شیمی با توجه به پیشرفت روزافزون فناوری و علوم در جهان عنوان کرد.

محمدرضا امیدخواه افزود: ۶۴۰ مقاله به دبیرخانه نهمین کنگره بین المللی مهندسی شیمی رسیده است که از این تعداد ۶۰ مقاله به صورت شفاهی و ۴۲۰ مقاله دیگر در قالب پوستر در این کنگره ارایه می‌شود.

وی اظهار کرد: پدیده‌های انتقال، ترمودینامیک، فرایندهای جداسازی، مدلسازی و شبیه سازی، دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)، سنتتیک، کاتالیست و طرح رآکتور، مهندسی و کنترل فرایند، زیست فناوری، مهندسی پزشکی و صنایع غذایی و دارویی، فناوری نانو، علوم و مهندسی پلیمر، نفت و مهندسی مخازن، مهندسی ایمنی و محیط زیست، استانداردسازی و آموزش در صنایع شیمیایی و انرژی‌های تجدیدپذیر موضوعات مقالات ارائه شده در این کنگره است.

امیدخواه اضافه کرد: موضوع استانداردسازی صنایع شیمیایی برای نخستین بار به عنوان یکی از موضوعات مستقل در این کنگره مورد توجه قرار گرفته و ۸ کارگاه آموزشی و میزگرد توسعه دانش‌بنیان؛ بایدها و نبایدها، نیز به‌عنوان برنامه‌های جانبی در این کنگره پیش‌بینی شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، نهمین کنگره بین‌المللی مهندسی شیمی که با مشارکت دانشگاه‌های شیراز، آزاد اسلامی، اراک، پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، سازمان انرژی اتمی ایران، پژوهشگاه صنعت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و چندین شرکت شیمیایی بزرگ و گروه صنعتی در دانشگاه شیراز در حال برگزاری است به مدت سه روز در شیراز ادامه خواهد داشت.