New Image1.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  سرپرست دانشگاه جامع علمی -کاربردی استان قزوین گفت: دانشگاه‌های سطح کشور و در راس آن دانشگاه علمی – کاربردی می‌توانند در بحث اقتصاد مقاومتی و اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی کمک کننده و موثر باشند.

محمد مهدوی نیری، سرپرست دانشگاه جامع علمی -کاربردی استان قزوین، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قزوین، با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین بحث‌های موجود در کشور اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار بیش از ۱۰۰۰ نفر از استادان و اعضای هیأت‌های علمی دانشگاه‌های سراسر کشور، می‌توان به تاکید ایشان بر مقوله تحقق اقتصاد مقاومتی پی برد که این موضوع هنوز به نحو مطلوب عملیاتی نشده است.

وی افزود: ایشان در این جلسه بر این مهم تاکید داشتند که اگر اقتصاد مقاومتی به درستی نهادینه و اجرایی شود منجر به پیشرفت‌های مهم در تمامی سطوح جامعه می‌شود و در صورت عدم تحقق آن آسیب‌های جدی و غیرقابل جبران پیش خواهد آمد.

مهدوی‌نیری با اشاره به اینکه باید به این باور برسیم که منافع ملی قربانی هیچ چیزی نمی‌شود، ادامه داد: تمامی امور باید با تکیه بر توانمندی جوانان و ظرفیت‌های داخل کشور متمرکز شود و نگاه ما به دنبال کشورهای دیگر نباشد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی – کاربردی استان قزوین اضافه کرد: بر اساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی افزایش سهم بخش خصوصی در همه‌ی سطوح کشور خواسته شده که دانشگاه علمی – کاربردی در این حوزه توانسته به بهترین شکل ممکن ایفای وظیفه کند.

وی خاطرنشان کرد: در سطح کشور ۵۰ درصد از مراکزعلمی- کاربردی در دست بخش خصوصی است و در استان قزوین نزدیک به ۷۰ درصد دانشجویان در دانشگاه‌های علمی -کاربردی مربوط به بخش خصوصی تحصیل می‌کنند.

مهدوی‌نیری با اشاره به سیاست‌های ۵ ساله ششم توسعه ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری، گفت: در راستای اجرایی کردن سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی ۵۰ درصد مراکز علمی -کاربردی دولتی سطح کشور و حدود ۳۰ درصد از مراکز دولتی استان استان باید به بخش خصوصی واگذار شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی در بخش اقتصاد مقاومتی می‌تواند تاثیرگذار باشد، یادآور شد: در کشور ما یک تشکیلات، ساختار و موسسه به تنهایی قادر نیست وظایف خود را به درستی انجام دهد و نیازمند تعاملات با دیگر مجموعه‌ها است که دانشگاه علمی-کاربردی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

سرپرست دانشگاه جامع علمی -کاربردی استان قزوین با اعلام اینکه حدود ۱۳ هزار دانشجو در سطح استان در دانشگاه علمی کاربردی مشغول تحصیل هستند که بالاترین میزان دانشجو بعد دانشگاه آزاد اسلامی را در استان به خود اختصاص داده، یادآور شد: برخی از مراکز علمی- کابردی سطح استان توانسته‌اند در حوزه اقتصاد مقاومتی به بهترین شکل ممکن ورود پیدا کنند که باید با قوت بیشتری نسبت به گذشته این مسیر را ادامه دهند.