6-4.jpeg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  هفتاد و ششمین گردهمایی معاونان فرهنگی جهاددانشگاهی کشور پس از دو روز بحث و تبادل نظر پیرامون راهکارهای استفاده مطلوب از فضاهای مجازی در برنامه‏‏‌های فرهنگی، با صدور بیانیه‎‎ای در یزد به کار خود پایان داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، متن این بیانیه بدین شرح است؛ “در میان راه دهه چهارم حیات دینی و انقلابی جهاددانشگاهی که با سال‏های پر تلاطم امواج بیداری اسلامی مقارن است، به شکرانه حصول توفیق “خدمت جهادی”، به صدق و خلوص دل، خداوند منان را ستایش کرده و سپاس می‏گوییم که در سایه‏ لطف و عنایاتش، فخر حضور در اجتماع ایمانی معاونان فرهنگی را یافته‏ ایم و در شهری که معطر از نفس مردمانی متقی، علمایی والا و جوانانی کوشاست، گرد هم آمده‏ایم تا به فضل رحمانی خداوند تعالی پیمان سدید خود را با اهداف و آرمان‏های نظام و انقلاب اسلامی تازه کرده و با تأسی به روح بلند معمار فقید نهضت، با رهبر فرزانه‏ی انقلاب اسلامی تجدید عهد نماییم.

برای جمع معاونان و مدیران فرهنگی جهاددانشگاهی، اندیشه و حیات جهادی با هر دو وجه آرمان و بستر کوشش مداوم، مهمترین مشخص و امتیازی هستند که هیچ‏گاه نخواهند گذاشت که این آرمان‏ها، در جریان گذر زمان رنگ ببازند و مرتبه های بلند خود را از دست بدهند.

یکایک جمع حاضر در این گردهمایی به روشنی می‏دانند که آنچه در کوران حوادث و تلاطم این همه سال سخت سبب حفظ انگیزه و تازگی و طراوت جان‏ها می‏شود، فرهنگ گرانسنگ جهادی در همه‏ ابعاد مدیریتی و اجرایی این نهاداست.

همراهان و همنوردان مسیر رشد در این نهاد ریشه‏ دار دریافته‏‌اند که توفیق خدمت جهادی به خودی خود یک پاداش الهی است که نتایج و برکات آن بر مبنای اندیشه‏‌های آرمانی منعکس در آیات الهی تضمین شده و حضور در این نهاد با همه‏ی سختی‏ها و تنگناهای مشهود آن، در بردارنده‏ اجری است که شرح صدر و گشایش گره از زبان‏ها و بیان‏ها از آثار ارزشمند آن است.

از همین رو اجتماع حاضر معاونان فرهنگی به صراحت تمام، با ملت و مخاطبان خود همدل و همزبان شده و تمام توان خود را صرف خدمتی خواهند کرد که ابعاد آن را آموزه‏‌های دینی و فرهنگی شکل داده است. بنابراین با اعتقاد روشن و بالنده به آنچه از فرهنگ جهادی آموخته‏‌اند، هم قسم می‏‌شوند که عشق و ایمان را نخست در جان خود بپرورند و سپس برای مخاطبان خود گسترده سازند.

همه‏ آنان که در این فضا تنفس کرده و بالیده‏‌اند بخوبی می‏دانند که اگر خود را ذات یافته از هستی بخش نیابند، نخواهند توانست در این رسالت سترگ بدرستی قدم از قدم بردارند.

بر همه‏ این جمع مبرهن است که ویران کننده‏‌ترین آسیب‏‌های فرهنگی همان‏ها هستن که از درون، فضای فرهنگی جامعه را ویران می‏کند. آفات حسرت‏‏‌باری همچون سیاست‏‌زدگی، بهت و تسلیم منفعلانه در برابر ارتفاع غیرحقیقی فلسفه‏‌ها و موجودیت‏‌های بیگانه، عصبیت و پسروی جاهلانه و خود‏باختگی و تهی شدن از درون، همه و همه مشخصاتی هستند که به مثابه آفت‏‌ها و آسیب‏های بزرگ جلوه‌‏گر شده و فقط دامن کسانی را خواهد گرفت که از ایمان و آگاهی تهی هستند و جز به صورت‏سازی و حفظ ظواهر نمی‏اندیشند.

برای همه‏ کسانی که تربیت‏ یافته از آموزه‏‌های عمیق و اصیل امام فقید و ارزش‏ها و نگرش‏های موکد رهبر فکور و فرزانه منبعث از مکتب استوار نبی ‏خاتم هستند، کوشش فرهنگی در قالب یک رسالت، جز در سایه‏ عشق و اعتقاد محقق نمی‏شود. بنابراین خطاب به همه‏ آنان که تسلیم در برابر معادلات و بازی‏های سیاست پیشه‏‎گان و زورمداران و زراندوزانی که در ظواهر قدرت‏ها و بازار و تجارت سرمایه‌‏داری مدرن فریفته شده‌‏اند می‏گویند که برای انسان قرن حاضر که در معرض مخاطرات تنهایی و تیرگی جهان جدید قرار گرفته، راهی جز پیوستن به مسیر فلاح و بیداری الهی باقی نمانده و اگر تکلیف خود را با امواج دنیای مبهم برآمده از سیاست و اقتصاد ظالمانه روشن نکنند، از زیانکاران هر دو جهان خواهند بود.

معاونان و مدیران جهاددانشگاهی بروشنی و آشکارا تصریح می‏‌کنند که آحاد سیاستگذاران و تصمیم‏‌سازان فضای فرهنگی در هر گوشه از جهان، و از جمله در کشور ما، اگر به صورت فرایندهای مستمر، دغدغه و درد فرهنگ انسان‏‌ساز را در درون خود رشد ندهند و تقویت نکنند و اگر در جریانی رشددهنده، ذهن و جان خود را نسبت به مسائل جهان امروز آگاه نکنند، بی‏‌تردید به عنوان عناصر بی‏خبر و منفعل، رفته رفته نه تنها برای جامعه و مردم خود مفید و موثر نخواهند بود، بلکه به عنوان علل و عوامل منفی در جریان حیات ملت‏‌ها و فرهنگ‏‌ها، سبب سرافکندگی محتوم خواهند شد.

فضای فرهنگی در همه ابعاد خود، نه جای کاسبی است و نه جای سیاست‏پیشگی، از این رو جوانان پرنشاط و مؤمن به سرافرازی ایران و اسلام باید خود را برای قبول مسئولیت‏های سنگین در فضای فرهنگ و هنر کشور مهیا سازند و به صف نیروهای بالنده فرهنگی درآیند؛ زیرا جهان جدید، جهان پرتلاطم زندگی اول و زندگی دوم در فضای مجازی است. در چنین جهانی تمام معادلات و روش‏ها و تمام ارزش‏ها و نگرش‏ها، وضعیت و موقعیت‏های متفاوت خواهند داشت.

جنگ نرم به عنوان یک جریان پنهان و خزنده و نیز به عنوان سلاح تازه‏ قدرت‏ها برای تضعیف ثبات و امنیت اجتماعی و فرهنگی، تهدید جدی برای زدودن الگوهای رفتاری و هنجارهای ارزشی جامعه‏ اسلامی و تخریت الگوها و ارزش‏های نظام اسلامی است و استحاله فکری و فرهنگی برنامه‏ ای حساب شده، مسالمت ‏آمیز و درازمدت، مدت‏هاست به صورت جدی برای همه‏ ما به عنوان یک مسأله فرهنگی مطرح است؛ زیرا در این ماجرا، دشمن برای جوانان دانشجو بیشترین سرمایه ‏گذاری را کرده است.

اگر نسل جوان جامعه‏ ما در چنین جهانی بتواند فرهنگ و هویت خود را حفظ کند و در عین حال پرچم و نام و نشان ملت خود را برافراشته نگه‏دارد، اهداف و آرمان‏های بلند ملت ما به سمت تحقق پیش رفته است و در غیر این صورت زمانی نخواهد گذشت که در پیچ و تاب و پرتگاه‏‌های جهان جدید، جز یک هویت و موجودیت رنگ باخته و ارزش‏های فراموش شده، چیزی حاصل نخواهد داشت. از همین رو نگرانی‏های مقام معظم رهبری را در فضای فرهنگی جهان امروز یادآور می‏شویم و ضمن تجدید عهد، تصریح می‏کنیم که دستگاه مدیریت عالی کشور باید این نگرانی‏ها را دور از دایره‏ی مسئولیت‏های خود نداند و هر یک از دلسوزان فرهنگ ایران اسلامی باید خود را یکی از مخاطبان مستقیم این نگرانی‏ها بدانند.

معاونان فرهنگی جهاددانشگاهی در پیشگاه رهبری و امت اسلامی، اعلام می‏کنند که به حکم فرهنگ منعبث از قرآن کریم، اساسی ‏ترین رسالت همه ما، بالنده کردن فضای فرهنگی کشور در مسیر آگاهی و رشد عیمق و گسترده است و در این راه از هیچ کوششی فرو گذار نخواهند کرد.

بی ‏شک آموزه‏های عمیق دینی و تعالی انسان، به شرط تقوا و تزکیه‏ نفس و توکل بر ذات باری تعالی محقق می‏شوند و می‏توانند بزرگترین جریان فرهنگی را در دنیای ا مروز بروز دهند.

در اینجا فرصت را مغتنم می‏شماریم و به مردم مسلمان، فرزانه، نجیب و آگاه ایران، درود می‏فرستیم و حضور شایسته‏ آنان را در تمامی عرصه‌‏های انقلاب ارج می‏نهیم و به‏همین وسیله، بار دیگر جامعه‏ دانشگاهی را برای همراهی در خدمت جهادی فرا می‏خوانیم.

فرهنگ، آموزش و تحقیق و اشتغال، نوآوری و ابداع و همه‏ جلوه ‏های کار این نهاد، ماهیتاً کوشش فرهنگی ‏اند و به عنوان گستره‌‏های فعالیت نوین و مؤثر، مقولانی هستند که تلاش در عرصه‏‌های آنها پایان‏‌ناپذیر است. جهاد در این عرصه‏ ها برای ما رسالتی بزرگ است و رشد و سرافرازی ملت را رقم خواهد زد.

جهاددانشگاهی در این سال‏ها به فتح و گشایش مرزهای نوین خدمت می‏ اندیشد و جهادگران محقق و مومن به تولید علم و اندیشه، وظیفه‏ امروز خود را صرفاً رفع نیاهای موردی و مقطعی جامعه و کشور نمی‏دانند و به خلق فضاهای تازه در ابعاد بسیار وسیع روی آورده‏ اند. بی‏ شک این هدف متعالی جز با حضور و همراهی جمعیت وسیع مخاطبان فراهم نخواهد شد.

معاونان فرهنگی جهاددانشگاهی بر این اعتقادند که کلیت نهاد جهاددانشگاهی برای فتح قله‏ های اهداف یاد شده و گشودن مرزهای تازه در همه‏ ابعاد توسط این نهاد، نیازمند همگرایی و هم‏افزایی همه‏ حوزه‏های پژوهشی، آموزشی و اشتغال است.

همچنین در آخرین بررسی‏ها و تصمیمات، معاونان فرهنگی جهاددانشگاهی با تأکید و توجه وافر، در نظر دارند کل دانشجویان شاغل به تحصیل در مجموعه‏ های تابع این نهاد را در قالب برنامه ‏ای جامع، تحت پوشش برنامه‏ های فرهنگی بدیع و فراگیر قرار دهند. بدیهی است مطابق موضوع و محور اصلی گردهمایی حاضر، فصل تازه‏ کار فرهنگی جهاددانشگاهی در فضای مجازی، نه فقط به عنوان یک ابزار، بلکه به عنوان بخشی از مسیر و بستر اصلی فعالیت فرهنگی تعیین شده است.

بر این امید هستیم که با تمهیداتی که اندیشیه شده بتوانیم بر گستردگی و عمق فعالیت‏ها از این طریق دست یابیم و نیز امید آن داریم که نسل دانشجو به عنوان جمعیت حرکت دهنده‏ی فرهنگ و فعالیت فرهنگی، همراه و همدل خدمتگزاران خود در جهاددانشگاهی باشند.

اینک در آستانه‏ی ایام ولادت پیامبر اعظم(ص) و آغاز هفته‏ وحدت، ضمن عرض تبریک، از خداوند بزرگ می‏خواهیم که به همه‏ی ما توان و انگیزه‏ی کوششی هدفمند و مبتنی بر آرمان‏‌ها و رسالت‏‌های جهادی را عنایت فرماید تا در موقعیت حائز اهمیت کنونی، توفیق ایفای وظیفه‏ خود را بیابیم و با کمیت و کیفیت متفاوت و متمایز، شاهد تحقق اهداف عالیه‏ خود باشیم. چنین می‏اندیشیم که برگزار انتخابات مجلسین خبرگان و شورای اسلامی و دیگر رخدادهای بزرگ سیاسی و اجتماعی که گوشه‏های مهمی از جوامع جهان اسلام را درگیر ساخته، از جمله موضوعات مهمی است که جز در سایه‏ وحدت عمیق و همگرایی و نیز همدلی و همزبانی ملت و دولت در حل مشکلات و مسائل داخلی و معاضدت وسیع و عمیق مسلمانان برای خارج از مرزهای ما سامان نخواهد بخشید.

در پایان، یکایک حاضران در گردهمایی معاونان فرهنگی، تنفس در شهری را که به معنویت و ایمان و حیات معنوی جاودانه‏ی روح بلند حضرات آیات عظام صدوقی، خاتمی، اعرافی و به ویژه مرحوم آیت‏ا…العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه‏ی علمیه قم مزین است و این گردهمایی با یادکردی از ایشان تشکیل شده، برای خود سعادت می‏دانیم و امید داریم که به اغتنام این فرصت، از برکات معنوی این سرزمین دیرینه بهره‏مند شویم.”