99-183.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی جهاددانشگاهی اظهار کرد: برای جهاددانشگاهی که تکیه‌گاه عمده آن سرمایه‌های انسانی جهادی و تربیت‌یافته در مکتب فرهنگ جهادی است، حضور و مشارکت دانشجویان مهمترین ویژگی است و معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی باید زمینه‌ساز جذب، جلب و دامن زدن به مشارکت دانشجویان باشد.

دکتر سعید پورعلی در گفت‎‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، با تشکر از جهاددانشگاهی استان یزد در میزبانی گردهمایی هفتاد و ششمین هم‌اندیشی معاونین فرهنگی جهاددانشگاهی و ابتکار در هوشمندی صورت گرفته جهت احصای نقطه‌نظرات همکاران، در پاسخ به اهم برنامه‌های مورد نظر در دوره اخیر، گفت: لازم به یادآوریست حداقل در این نهاد بر خلاف بسیاری از سازمان‌ها و نهادها، اُس و اساس برنامه‌ها که با رویکردی از پایین به بالا شکل گرفته است، با تغییر مدیران ارشد و مسئولیت‌ها، کمتر در آن تغییری ایجاد می‌شود و این از محسنّات است اما این به معنای تصلب و ایستایی نیز نباید تعبیر شود.

وی افزود: قطعاً در دوره جدید، با بررسی اقدامات فرهنگی صورت گرفته و تأمل در قوت و ضعف برنامه‌ها و همچنین فهم دقیق از انتظارات و مطالبات مسئولان ارشد نهاد و نظام اسلامی، اقدامات ترمیمی و تکمیلی جهت تقویت آن بکار بسته خواهد شد.

پورعلی خاطرنشان کرد: البته باید این مهم را متذکر شد که جهاددانشگاهی مبتنی بر اساسنامه، مسئولیت مشخصی را در عرصه فرهنگی دارد که این مهم، مبتنی بر فضا و زمان جدید و متأثر از اسناد بالادستی حادث، ترجمان نو، جدید و عملیاتی شده که از آن جمله تدوین سند چشم‌انداز ۲۰ ساله این نهاد است که با نقطه کانونی و حرکت سال ۱۳۸۴، افق ۱۴۰۴ را نشانه رفته است.

وی ادامه داد: در این سند اهم شاخص‌ها و مولفه‌های فرهنگی مورد انتظار در سال مقصد مشخص شده که مهمترین عناصر آن منابع انسانی متعهد و کارآمد با هویت انقلابی و اسلامی، الهام‌بخشی هویتی، کاراندیشی در مسائل فرهنگی، صیانت از ارزش‌های فرهنگی وانقلابی، پرورش خلاقیت‌ها و بسترسازی تحقق ایده‌های نو و تقویت گفتمان انقلاب اسلامی است.

وی اظهار کرد: مبتنی بر این دو سند برنامه پنجم توسعه جهاددانشگاهی از سال مبدأ یعنی سال ۱۳۹۳ با افق سه ساله (سال ۹۵) تدوین شده است که در سال دوم این برنامه قرار گرفته‌ایم در این برنامه ۸ هدف به عنوان اهداف سه ساله این حوزه تعریف شده که مبتنی بر آن، اقدامات فرهنگی در حال انجام است.

به گفته‎ی ‎وی، البته با ارزیابی‌هایی که در حال انجام است و عملاً در قسمت پایانی آن قرار داریم سال اول اجرا، مورد بررسی همکاران این حوزه قرار گرفته که در نهایت هدایتگر هرگونه تغییر در این عرصه است.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گفت: نکته دیگر که لازم به یادآوری است و در دوره جدید به آن توجه خواهد شد، هم‌افزایی بخش‌های تابعه معاونت در جهت تحقق هرچه بهتر مأموریت‌هاست.

وی تصریح کرد: معاونت فرهنگی از قسمت‌هایی است که دارای سرمایه سازمانی قابل توجه است برخورداری از سه سازمان تخصصی، سه مرکز تخصصی، دو خبرگزاری و یک موسسه در عرصه فرهنگ از آن جمله است.

وی با بیان این که این آمار در کنار ۴۳ معاونت فرهنگی در واحدهای تابعه این نهاد قابل توجه است، گفت: قطعاً لازم است با بررسی، و ساز و کاری دقیق موانع هم‌افزایی شناسایی و مرتفع شود و البته این خود لزوم طراحی دقیق‌تر فرایندهای حمایتی را می‌طلبد که در این خصوص نیز کارهایی در دست انجام است.

پورعلی یکی دیگر از برنامه‌های مورد توجه را لزوم تقویت ارتباطات برون سازمانی این نهاد خواند و گفت: در این زمینه نیز حضور جهاددانشگاهی و معاونت فرهنگی در بسیاری از شوراها و کارگروه‌ها، ضرورت برنامه داشتن را دو چندان می‌سازد و حتی احساس می‌شود این نهاد قابلیت هدایت و راهبری بسیاری از آن‌ها را می‌تواند عهده‌دار شود.

وی در خصوص مهمترین نقاط ضعف و قوت این معاونت نیز عنوان کرد: عرصه فرهنگی از یکسری مشکلات و به قولی ضعف‌ها در رنج است که اهم آن را می‌توان فقدان آمار و اطلاعات درست و دقیق از شاخص‌ها در این حوزه، عدم نهادینه‌شدن نگاه تخصصی و آفت نگرش سیاسی در عرصه فرهنگ، ابهام در نظرات و دیدگاه‌های مطرح و عدم اجماع، عدم ارتباط ارگانیک این عرصه با سایر عرصه‌ها و نگاه حداقلی و چالش مالی آن است.

وی افزود: برای جهاددانشگاهی که تکیه‌گاه عمده آن سرمایه‌های انسانی جهادی و تربیت‌یافته در مکتب فرهنگ جهادی است، حضور و مشارکت دانشجویان مهمترین ویژگی است و معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی باید زمینه‌ساز جذب، جلب و دامن زدن به مشارکت دانشجویان باشد.

وی همچنین بیان کرد: نظام عضوگیری در جهاددانشگاهی با اتکاء به جامعه دانشجویی متعهد و انقلابی نیاز به تقویت جدی دارد.

پورعلی اظهار کرد: همچنین حفظ هویت اسلامی و انقلابی این نهاد و استمرار بهره‌مندی از انگیزه‌های سرمایه‌های جهادی محور مهم دیگری است که مدیران ارشد این نهاد از معاونت فرهنگی انتظار دارند.

به گفته‎‎ی وی، مقام معظم رهبری بارها و بارها با تأکید فرموده‌اند جهاددانشگاهی از اساس یک نهاد فرهنگی است و ویژگی بارز و برجسته این نهاد را تجمیع علم و دین در جهادگران متعهد و انقلابی معرفی کرده‌اند لذا حفظ رویکردهای انقلابی و تعمیق تلاش‌های جهادی انتظار به حقی است که بار عمده تأمین آن بر دوش جهادگران عرصه فرهنگی است.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در مورد فضای مجازی نیز گفت: حاکمیت عصر ارتباطات و اطلاعات و ظهور و بروز فناوری‌های نوین و همچنین جذابیت‌های فراوان آن برای مخاطبان، متولیان عرصه فرهنگی به تکاپو انداخته که شیوه‌های فعلی فعالیت فرهنگی تا چه اندازه می‌تواند اثربخش بوده و توفیق گذشته را، داشته باشند؟

وی در ادامه خاطرنشان کرد: عمده و اکثریت قریب به اتفاق براین نظر اجماع دارند که باید برای فضای دوم یا همان زندگی دوم، برنامه داشت که به تعبیری البته نه یقینی، این عرصه خود را به فضای اول و زندگی اول پیوند زده است.

وی تصریح کرد: در جامعه جدید، با صفات نو و از جمله وسیع، باز و با منابع اطلاعاتی آموزشی متنوع که اصل آن بر پویایی و فعال‌تر کردن مخاطبان است کار برنامه‌ریزان فرهنگی و فاعلان آن با سئوالات جدی مواجه گشته است لذا باور مااین است که باید فضای جدید را فهم کرد و متناسب با ظرفیت‌های آن برنامه‌های خود را به آن عرصه تعمیم داد که البته کار دشوار و حساسی است که اگر خوب پا بگیرد در اثربخشی آن جای شک و تردیدی نیست.

پورعلی عنوان کرد: همانگونه که در این گردهمایی منعکس است جهاددانشگاهی دو پیام لزوم توجه جدی به این عرصه را در طراحی و برنامه‌های فرهنگی متذکر شده و هم مجموعه همکاران را به این مهم و تأمل درآن فرا خوانده است.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گفت: برگزاری این گردهمایی با عنوان یادواره آیت‌الله العظمی حائری مهرجردی، از تبار عالمان شیعه که حوزه علمیه قم میراث جاودان اوست موجب امتنان است و شاید بهترین تعبیری که می‌توان در وصف ایشان داشت نشأت گرفتن تفکر اسلامی در ایران به همت آن بزرگوار است.

وی ادامه داد: اقدم در خور ایشان در ایامی که استبداد رضاخانی بیداد می‌کرد در جهت تأسیس نهاد علم دینی، نشان از هوش و ذکاوت بی بدیل ایشان دارد که بجای درگیری با قدرت حاکم زمینه ظهور بزرگانی را فراهم کرد که در ادامه مسیر، هر کدام منشأ تحول بودند در این میان تربیت و آموزش بزرگانی چون حضرت امام خمینی (ره) و مطهری‌ها و بهشتی‌ها قابل توجه است که این خود می‌تواند الگویی در خور در عرصه فرهنگی نظام اسلامی باشد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در پایان نیز یادآور شد: حضرت امام خمینی متأثر از اوصاف ایشان تعابیر عجیبی را در خصوص ایشان می‌فرمایند و از جمله به این مضمون که مرحوم حاج شیخ استاد ما در دهه ۴۰ درعین حال که زعیم عالم تشیع بود بسیار ساده و ساده زیست و بی‌آلایش بودند به گونه‌ای که هنگام وفات حتی نان هم در منزل نداشتند و با این که ایشان با کمال سادگی خود بار اداره امور منزل و تأمین مایحتاج را می‌کشید، در حالی که در اعلی مسئولیت بود لذا بررسی دقیق و تمسک به زندگی این بزرگواران درس انسان‌سازی خوبی، برای ماست.