امام جمعه زابل سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – زابل-امام جمعه زابل گفت: نباید سرمایه های علمی سیستان را اسیر سیاست زدگی کرد و در راه تقویت این سرمایه ها، نقش دانشگاه زابل بی بدیل است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی اکبر کیخا در مراسم معارفه سرپرست جدید دانشگاه زابل اظهار داشت: سیاست علمی باید به گونه ای باشد تا روز به روز سرمایه های این دیار شکوفا شوند.

وی افزود: وقتی یک علم ارزشمند است که در عین پاکی ظرفی که این علم در آن جای می‌گیرد پاک باشد و هنگامی این دو در کنار هم قرار گرفت، آن فرد سرباز اسلام می‌شود و در عرصه علم و دانش جهاد می‌کند.

حجت الاسلام کیخا افزود: امروز شاهد آن هستیم که این نکته مهم تربیتی که قرآن می فرماید: “تزکیه نفس بر فراگیری علم ارجعیت دارد” در دانشگاه ها نهادینه شده و باید روز به روز نسیبت به تقویت آن قدم برداریم.

امام جمعه زابل با تشریح شرایط سیاسی منطقه افزود: ما نیاز ضروری و تاریخی به رشد و گسترش فرهنگ گفتگو داریم چرا که در این زمینه ضعیف هستیم.

وی تاکید کرد: ما نیاز ضروری به نقد علمی و اجتماعی، ایجاد فضای سالم، ارتقا فرهنگ و رضایت اندیشه ورزی و جلوگیری از آسیب پذیری نخبگان دانشگاهی داریم.

حجت الاسلام کیخا با بیان اینکه باید فعالیت‌هایی که در دانشگاه و حوزه صورت می‌گیرد و هر دو در جهت ارتقای علم و فرهنگ کشور باشند، افزود: از آنجا که ما کشوری واحد با اهداف واحد داریم، این دو نهاد علمی هم باید در خدمت این اهداف واحد باشند.

وی افزود: بنابراین مطالبه و پیدا کردن راهکارهایی که این دو نهاد با وجود تنوعی که در روش‌ها و حوزه‌های فعالیت دارند، بتوانند به سمت این هدف حرکت کنند، مستلزم کار و پاسخگویی به سوالات و ابهامات است.

امام جمعه زابل با تاکید بر اینکه وحدت حوزه و دانشگاه مساله‌ای نیست که در یک پروژه و یا یک برنامه تمام شود، گفت: این مساله فرآیندی است که باید به صورت مستمر ادامه داشته و در معرض سئوالات گوناگون قرار بگیرد.

وی با اشاره به تودیع و معارفه رئیس دانشگاه زابل گفت: از سرپرست جدید دانشگاه زابل انتظار داریم در راستای توسعه منطقه بیش از پیش فعالیت کنند و شرایط بروز استعداد ها نو و تقویت داشته های موجود فراهم شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، در پایان این مراسم که با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم برگزار شد، موسی بهلولی به عنوان سرپرست دانشگاه زابل معرفی و از تلاش‌های محمود اوکاتی رئیس سابق دانشگاه زابل قدردانی شد.