ضیا هاشمی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – زابل-معاون وزیر علوم گفت: وحدت یک ضرورت قطعی جامعه است نه صرفا یک شعار، پس باید سیاست های خود را به بهترین شکل در راستای تقویت ملی بکار بریم و محدودیتی برای آزاد اندیشی قائل نشویم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، سید‌ضیاء هاشمی شامگاه روز چهارشنبه در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه زابل اظهار داشت: ما نباید تفاوت‌ها را حذف و نادیده بگیرم، اما می‌شود اشتراکات را برجسته و دوستی و مودت را بیشتر کرد.

وی گفت: وحدت فقط بین شیعه و سنی نیست، وحدت بین حوزه دانشگاه و دانشجو و استاد نیز مهم است، باید همه همدل و همراه برای توسعه و آبادانی منطقه خود تلاش کنند.

معاون وزیر علوم بیان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه یک راهبرد محوری آموزش عالی کشور است که از قبل از انقلاب مدنظر بوده است.

وی ادامه داد: امام راحل و سایر رهبران و بزرگان کشور همواره بر وحدت حوزه و دانشگاه توجه و عنایت ویژه داشته‌اند؛ این راهبرد باید همواره مدنظر باشد و هم دانشگاهیان و هم حوزویان و اساتید دانشگاه و علمای حوزه باید به این موضوع توجه کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم افزود: این موضوع دارای دو بعد است، علوم دینی از یک سو و از سوی دیگر علومی که در دانشگاه‌ها آموزش داده می شوند، باعث می شوند، پیوند بین حوزه و دانشگاه شکل بگیرد.

وی گفت: بعد دیگر این موضوع بعد مدیریتی، سازمانی و عملی است به این معنا هم حوزه و هم مدارس علمیه و هم دانشگاه‌های سراسر کشور باید با یکدیگر هم‌افزایی و هماهنگی داشته باشند.

سیستان مهد اسطوره‌ها است/ رفتارها باید  برای نسل آینده افتخار آفرین باشد

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش به شرایط سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: باید عملکرد مسئولان و اساتید به گونه‌ای باشد که برای نسل‌های آینده باعث افتخار باشد.

وی افزود: دانشگاه باید در خدمت جامعه باشد و مشکلات را برطرف کرده و نمونه الگوی فرهنگی جامعه باشد.

معاون وزیر علوم اظهار داشت: باید با رویکرد علمی، تاثیر سبک زندگی دینی را با بهره گیری از منابع غنی اسلامی به جامعه امروز نشان دهیم.

وی از دانشگاه به عنوان کانون دانش، فرهنگ و دین یاد کرد و افزود: بدون شک، نظریه پردازی و تولید علم در این عرصه بدون اجتهاد و کوشش مستمر و فراوان میسر نخواهد بود.

محدودیت برای آزاد اندیشی معنا ندارد

وی افزود: نباید گذاشت که کج سلیقگی ها مانع از آزا اندیشی شود، باید اکنون که در آستانه انتخابات قرار داریم فضا برای گفتمان های سیاسی و حضور احزاب و تفکرهای مختلف آزاد باشد.

هاشمی اظهار داشت: محدودیت در حوزه آزاد اندیشی معنا ندارد و بارها رهبری معظم انقلاب نیز در این راه تاکید فرموده اند، باید برای تحقق منویات رهبری نهایت تلاش خود را بکار بریم.

معاون وزیر علوم گفت: دانشگاه بدون آزاداندیشی دانشگاه نیست. آزادی اندیشه برای تحقق دانشگاه مطلوب و دانشگاه اسلامی ضروری است. کسانی که گمان می کنند با اصلاح ظواهر و نه جریان داشتن اندیشه ها به دانشگاه اسلامی دست یافته اند مفهوم درستی از دانشگاه اسلامی ندارند.

وی افزود: بنده اعتقاد دارم تثبیت و نهادینه کردن دانشگاه اسلامی با تکیه بر عقلانیت، رشد قانونگرایی، نفی افراط گری و حمایت از روح قانونی و گسترش سطح مشارکت دانشگاهیان محقق می شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، در پایان این مراسم موسی بهلولی به عنوان سرپرست دانشگاه زابل معرفی و از تلاش‌های محمود اوکاتی رئیس سابق دانشگاه زابل قدردانی شد.