1438679132297_ hamid forootam-4.jpg

سایت‌‌آزمون‌دکتری‌ ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس جهاددانشگاهی با بیان این که نگاه این مجموعه به مقوله فرهنگ یک نگاه برنامه‌ای و نه فوق برنامه‌ای است، دنیای امروز از توسعه صنعتی خسته شده و نیازمند توسعه فرهنگی است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، دکتر “سید حمیدرضا طیبی” در آیین آغاز بکار هفتاد و ششمین گردهمایی معاونان فرهنگی واحدهای جهاددانشگاهی سراسر کشور در یزد، گفتمان مورد نیاز امروز کشور را گفتمان پیشرفت خواند و تصریح کرد: در حال حاضر کشور در وهله‌ی اول به دلیل سوء ‌مدیریت‌های خودمان و سپس تحریم‌های اقتصادی با مشکلات تعددی مواجه است به طوری که به دنبال مشکلات اقتصادی، شاهد افول اخلاق و عدالت و به دنبال آن افزایش مشکلات اجتماعی در جامعه هستیم.

وی با اشاره به در حال برطرف شدن مشکل تحریم‌ها با تلاش‌های دولتمردان و حمایت‌های قاطع مقام معظم رهبری، گفت: اکنون زمان برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات جامعه و سوق دادن آن به سمت عقلانیت، اعتدال و وحدت کلمه است تا بتوانیم به اهداف پیشرفت کشور در افق ۱۴۰۴ برسیم.

طیبی با تاکید بر این نکته که کشور زمانی می‌تواند به اهداف توسعه‌ای خود دست یابد که زمینه و بستر شکوفایی تمام آحاد جامعه فراهم شود، فرهنگ و توسعه فرهنگی را به عنوان زیرساخت‌های توسعه کشور در این رابطه تاثیرگذار دانست.

وی با بیان این که فرهنگ یکی از اساس فعالیت‌های جهاددانشگاهی است، تصریح کرد: نگاه جهاددانشگاهی به عرصه‌ی فرهنگ یک نگاه برنامه‌ای و نه نگاه فوق برنامه‌ای است و برای این نگاه نیز شأنیت قائل هستیم.

رئیس جهاددانشگاهی در ادامه با تعریف توسعه فرهنگ جهادی در تقابل علم، ایمان و فرهنگ که بارها نیز مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، یکی از مهمترین راهکار در این زمینه را جذب نیروهای جوان نخبه در حوزه معاونت فرهنگی با بهره‌گیری از تمام راهکارهای لازم به همین منظور ذکر کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: کار با نیروهای جوان و نخبه و فرصت‌سازی برای جذب آنها نیازمند نیروهای آشنا و علاقمند است لذا توانمندسازی اعضای معاونت فرهنگی نیز بسیار حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد.

طیبی همچنین خواستار دنبال کردن فعالیت‌های کیفی حوزه فرهنگی با محوریت دانشجویان، تقویت تعامل ملی و بین‌المللی در عرصه‌های فرهنگی، دانشگاهی و جوانان و نیز دامن زدن به ارتباط با دانشجویان جهان اسلام از سوی معاونت‌های فرهنگی شد.

وی در ادامه نیز تقویت ساختارهای مطالعاتی و استفاده از مراکز رصد فرهنگی داخل مجموعه جهاددانشگاهی از جمله ایسنا، ایکنا، ایسپا و پژوهشگاه علوم انسانی و همچنین شبکه‌سازی فعالیت‌های فرهنگی را در توسعه مناسب فرهنگی و جذب نیروهای جوان نخبه در مجموعه معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی بسیار مهم خواند.

وی ضمن تاکید بر ارتباط معاونت فرهنگی با شورای عالی انقلاب فرهنگی، از تدوین سند نقش جهاددانشگاهی در نقشه جامع علمی کشور خبر داد و گفت: تاکنون جهاددانشگاهی در زمینه ارتقای توانمندی‌ها و معرفی آن به جامعه فعالیت داشته که زمان زیادی را از این مجموعه می‌گرفته است ولی براساس این سند، ماموریت‌هایی از سوی دولت به جهاددانشگاهی سپرده می‌شود که می‌تواند سرعت بیشتری به کارها ببخشد.

رئیس جهاددانشگاهی کشور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دو انتخابات پیش رو در کشورمان، تاکید کرد: رسانه‌های جهاددانشگاهی که تحت مدیریت معاونت فرهنگی این نهاد فعالیت دارند، باید استقلال خود را در انتخابات حفظ کنند و از جناح‌گرایی پرهیز کنند.

وی گفت: البته با این اعتقاد که مجلس شورای اسلامی باید از افرادی مومن، متخصص و متعهد تشکیل شود، در زمینه‌ی نشر این فرهنگ در جامعه تلاش خواهیم کرد.

طیبی تصریح کرد: وظیفه‌ی جهاددانشگاهی و رسانه‌های این مجموعه ایجاد فضایی سالم و سرزنده برای حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای است.

وی در ادامه با بیان این که مشروعیت فعالیت‌های جهاددانشگاهی، مقام معظم رهبری هستند، تاکید کرد: شأن و جایگاه این موضوع نیز ایجاب می‌کند که همواره جهاددانشگاهی پیروی خط امام(ره) و تابع فرمایشات مقام معظم رهبری باشیم، ضمن این که جهاددانشگاهی همواره حامی دولت‌های منتخب و برخاسته از رای مردم بوده و آن را وظیفه‌ی خود می‌دانسته است.

طیبی در بخش پایانی سخنانش توجه به مقوله‌ی توسعه صنایع فرهنگی با توجه به پتانسیل‌های بالای فرهنگی در کشورمان توصیه کرد و گفت: بشر و دنیای امروز از توسعه صنعتی خسته شده و نیازمند مباحث فرهنگی است لذا باید به موضوع توسعه فرهنگی که کشورمان مستعد آن است، اهتمام بیشتری داشت.

رییس جهاددانشگاهی با بیان این خلاقیت مبتنی بر علم و فن در شرایط امروز بسیار حائز اهمیت است، پرداختن به موضوع توسعه فرهنگی در جهاددانشگاهی می‌تواند نه تنها در ارتقای سطح فرهنگی جامعه بلکه حتی در بخش درآمدزایی به عنوان یک منبع اصلی درآمد منجر به استقلال مالی معاونت فرهنگی این نهاد شود.