آیت الله حسینی بوشهری سایت‌‌آزمون‌دکتری‌ ( www.PhdAzmoon.Net ) – قم – مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: نیازمند فعالیت‌های جدی و اساسی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه هستیم تا پژوهش از حالت فعلی به جایگاه مطلوب برسد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری ظهر سه‌شنبه در مراسم تقدیر از پژوهشگران بر‌تر مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، اظهار داشت: ارتباط میان حوزه علمیه و مراکز قانون‌گذار کشور با ایجاد مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بسیار چشم‌گیر شده و حوزویان باید از این بستر و فضای ایجاد شده در عرصه مباحث فقهی استفاده کنند.

وی ادامه داد: پژوهش در حوزه علمیه با تحصیل و تدریس همزاد بوده و آثار گران‌بهای بیش از هزار سال گذشته بزرگان حوزه علمیه گواه این مطلب است.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز داشت: ما در عین حال که از آثار بزرگان یاد می‌کنیم نباید از نیاز امروز غافل شویم. آن‌ها چگونه پژوهش کردن را به ما آموخته‌اند و ما باید راه آن‌ها را طی کنیم زیرا در نسل آینده از ما خواهند پرسید که چه پژوهش‌هایی شما انجام دادید.

مراکز پژوهشی به تحولی بنیادین نیاز دارند

وی افزود: در امر پژوهش ما با جایگاه مطلوب بسیار فاصله داریم و مراکز پژوهشی به تحولی بنیادین نیاز دارند.

آیت الله حسینی بوشهری بیان کرد: متأسفانه مراکز آموزشی ما آموزش محور هستند و این به کار پژوهش بزرگ‌ترین لطمه را وارد می‌کند. همواره در جلسات علمی عنوان کرده‌ام که طلبه‌ای که ۴۰ سال درس بخواند اما یک صفحه کار پژوهشی انجام ندهد، ضعف دارد.

وی یادآور شد: لازم است در کتب دانشگلاهی و حوزوی تحولی ایجاد شود و در محصل حس پرسشگری ایجاد شود و به سوی اطلاعات بیشتر در این زمینه برود.

امام جمعه قم اظهار کرد: برخی آنچنان با پژوهش بیگانه هستند که در آموزش برای مراجعه به منابع رسمی نیز مشکل دارند.

وی ابراز کرد: لازم است اساتید حوزه و دانشگاه در عرصه پژوهش نیز کار کرده باشند و بتوانند محصل را نیز به کار پژوهش ترغیب کنند.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به آسیب‌هایی که متوجه پژوهشگران است، افزود: کم توجهی به نیازسنجی در انتخاب موضوع، توجه به مباحث نظری، روحیه سطحی نگری، تمایل به تحقیقات فردی، عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای، روی آوردن به مباحث تکراری و نبود روحیه نقدپذیری از جمله آسیب‌هایی هستند که امروز پژوهشگران را متوجه شده است.

توسعه یافتگی بی‌ضابطه مراکز پژوهشی بزرگ‌ترین ضعف

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: متأسفانه مراکز پژوهشی با نیاز خاص توسعه نیافته‌اند و این توسعه یافتگی بی‌ضابطه، بزرگ‌ترین ضعف‌های مراکز پژوهشی است.

وی اظهار داشت: عدم هماهنگی در اطلاع یابی و اطلاع رسانی مراکز پژوهشی (بی‌خبری مراکز پژوهشی از فعالیت‌های یکدیگر)، عدم هماهنگی در سطح راهبرد‌ها و موازی کاری از جمله آسیب‌هایی است که مراکز پژوهشی با آن درگیر هستند.

آیت الله حسینی بوشهری بیان داشت: برگزاری نمایشگاهی از آثار مراکز پژوهشی می‌تواند اقدامی مؤثر در جهت اطلاع رسانی مراکز از فعالیت‌هایشان و پرهیز از موازی کاری باشد و به موجب آن در میان مراکز تقسیم کاری صورت گیرد.

وی عنوان داشت: امام علی(ع) می‌فرمایند «رستگار شد فردی که کار امروز خود را اصلاح و عقب ماندگی‌های گذشته‌اش را جبران کند».