1442731994114_tm.jsp5.jpg

سایت‌‌آزمون‌دکتری‌ ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون آموزشی وزارت بهداشت در دیدار با رئیس شورای آموزش عالی ترکیه درخصوص همکاری مشترک به گفتگو پرداختند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت روز دوشنبه ۳۰ آذر ۹۴ با پروفسور یکتا ساراچ رئیس شورای آموزش عالی ترکیه دیدار کرد و زمینه های همکاری دو کشور در زمینه آموزش علوم پزشکی مورد بررسی قرار گرفت. این نشست باحضور دکتر اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل، ‌جمعی از مدیران وزارت بهداشت و روسای دانشگاههای ترکیه برگزار شد.

دکتر لاریجانی با اشاره به قدمت فعالیت ایران در علوم پزشکی دستاوردهای کشور در این حوزه را ماحصل تلاش های دانشمندان کشور با زبان ها و قومیت های مختلف عنوان کرد و گفت: وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران مسئول آموزش، پژوهش و ارائه خدمات است و حدود یک سوم تولیدات علمی کشور در وزارت بهداشت در حال پیگیری است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: هر استانی در کشور دارای حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی است و حدود ۱۸ هزار عضو هیأت علمی و ۱۹۰ هزار نفر دانشجو در این دانشگاهها مشغول به فعالیت و تحصیل هستند و آمارهای جهانی حاکی از رشد کشور در حوزه علوم پزشکی طی سال های اخیر است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه کشور جمهوری اسلامی ایران مسیر روشنی را برای توسعه آموزش علوم پزشکی پیش رو دارد گفت: برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی تدوین شده و در دست اجرا است.

وی افزود: در حال حاضر دانشگاههای علوم پزشکی ایران این ظرفیت را دارند که بیش از پیش با کشورهای منطقه و جهان همکاری نمایند و این آمادگی در مورد کشور ترکیه نیز وجود دارد.

در ادامه پروفسور یکتا ساراچ رئیس شورای آموزش عالی ترکیه، آموزش علوم پزشکی را یکی از مهمترین مسائل آموزش عالی ذکر کرد و گفت: ما پیشرفت ایران در علوم پزشکی را رصد می کنیم و موفقیت ایران در علوم پزشکی طی چند سال گذشته جای خوشحالی دارد.

پروفسور ساراچ ضمن تشریح وضعیت کشور ترکیه در حوزه علوم پزشکی اضافه کرد: آموزش های عالی علوم پزشکی تحت کنترل و نظارت وزارت بهداشت است و در حوزه علوم پزشکی سعی بر این است که به استانداردهای کشورهای تراز اول جهان نزدیک شویم.

رئیس شورای آموزش عالی ترکیه گفت: زمینه های زیادی جهت همکاری ایران و ترکیه در علوم پزشکی وجود دارد و مناسب است با تشکیل شورایی مشترک، نحوه این همکاری ها مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه پروفسور حکمت کوچاک رئیس دانشگاه اتاترک و پروفسور سلیمان بایکال رئیس دانشگاه فنی کارادنیز ترکیه ضمن تبریک بخاطر پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در علوم پزشکی به موقعیت اقلیمی و نزدیکی دو کشور ایران و ترکیه اشاره کردند و از تلاش های این کشور برای پیشرفت در حوزه تولید تجهیزات پزشکی، سلول های بنیادی و بیومدیسین سخن گفتند.

وی با بیان برخی دستاوردهای دانشگاهها در حوزه علوم پزشکی، اظهار داشتند زمینه های زیادی برای همکاری ایران و ترکیه در علوم پزشکی وجود دارد و مناسب است برنامه ریزی لازم در این خصوص صورت پذیرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر لاریجانی با بیان همکاری های وزارت بهداشت با برخی دانشگاههای ترکیه اظهار داشت: این فرصت وجود دارد که نقشه راه روشنی برای همکاری دو کشور ایران و ترکیه ترسیم گردد و در رشته هایی مانند اخلاق پزشکی و اپیدومیولوژی می توانیم شبکه های همکاری قوی در منطقه ایجاد نماییم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: این آمادگی در کشور ایران وجود دارد که طی تفاهم نامه های مشترکی با شناخت ظرفیت های دو کشور در زمینه تبادل استاد و دانشجو همکاری داشته باشیم.

انتهای پیام