سایت‌‌آزمون‌دکتری‌ ( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیر علوم تحقیقات و فن‌آوری گفت: ۴۱ میلیارد تومان قرارداد فروش محصولات دانش‌بنیان در هفته پژوهش منعقد شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فن‌آورری در مراسم رونمایی از محصولات و دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان که امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: بحث شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری سازی محصولات آنها حاصل تحقیق و پژوهش در این دوره جدید به سال‌های ۸۲ و ۸۳ باز می‌گردد که صندوق تشکیل شد، یک حوزه کاری صندوق نوآوری و شکوفایی تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی اقداماتی که شروع شده زمینه‌ای است که بحث شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح شود و حمایت‌های لازم در خصوص این شرکت‌ها صورت گیرد.
وی ادامه داد: هفته‌ای که گذشته هفته پژوهش و فن‌آوری و هفته مطرح کردن فن‌آوری و نوآوری بود. نمایشگاه پژوهش فن‌آوری و نوآوری با حضور نوآوران، صنعتگران برگزار شد و مراسم تجلیل از این پژوهشگران و فن‌آوران کشور که دستاوردهایی داشته‌اند و صاحب ایده بودند، اجرا شد.
فرهادی تأکید کرد: خوشبختانه نسبت به سال قبل در هفته پژوهش که ۲۵ میلیارد تومان قرارداد برای فروش محصولات دانش‌بنیان منعقد کرده بودم. ۱۷ مورد آن امسال رونمایی شد و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده قرارداد فروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به ۴۱ میلیارد تومان برسد و همین طور انعقاد قرارداد همکاری بین شرکت‌های دانش‌بنیان و نمایندگانی از فن‌آوران مقیم خارج از کشور سرآغاز خوبی خواهد بود.
وزیر علوم با اشاره به ارتباط به دانشگاه و صنعت تصریح کرد: ارتباط بین دانشگاه و صنعت وجود دارد ولی کافی نیست ، این ارتباط باید دو طرفه باشد. در این دو سال اخیر بحث ارتباط بین دانشگاه و صنعت هم در وزارت صنعت و هم در دانشگاه‌ها و وزارت علوم مطرح شده دانشگاه‌ها باید مسئله محور شوند. صنعت خودرو با دانشگاه تهران قرار است. کار را دنبال کند صنعت خودروی برقی توسط دانشگاه شریف دنبال می‌شود و همچنین مسئله یابی آب بین دانشگاه‌های ما صورت می‌گیرد در این خصوص اقدامات لازم انجام می‌شود. وزارت نفت بیش از سی میدان نفتی قرارداد منعقد کرده است.
فرهادی خاطرنشان کرد: ۱۰ درصد این اقدامات باید به سمت فن‌آوری پیش برود در هر ۵ دانشجوی فارغ‌التحصیل آنها یکی از آن ها شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشند. ضوابط و قوانین برای حل مشکلات آنها در دولت مطرح است، بسیاری از این مقررات تصویب شده که قطعاً‌ با پیگیری برطرف می‌شود.
وزیر علوم در خصوص دیپلماسی علمی خاطرنشان کرد: پس از تحریم قراردادهایی‌ها را منعقد کرده‌ایم، پیشرفت‌های فن‌آوری مطرح شده ارتباط علمی دانشگاهی و تحقیقاتی و فن‌آوری را با کشورهای مختلف بیش از پیش انجام می‌دهیم. بیش از سه درصد انتقال فن‌آوری دیپلماسی علمی را داشته‌ایم.
وی بیان کرد: صنعت نوآوری و شکوفایی حمایت‌های لازم را در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌دهد، هر شرکتی که پروژه‌ای را ارائه دهد و بالای ۳۰درصد درآمد داشته باشد. شرایط برای پرژوه‌ی دوم برای آن شرکت فراهم می‌کنیم، باید در هر استان صندوق از حمایت از پژوهشگران و فن‌آوران را داشته باشیم که بتوانیم سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر را با این شرکت‌ها انجام بدهیم.
ابلاغ آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها
محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فن‌آوری در حاشیه مراسم رونمایی از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در جمع خبرنگاران گفت: آیین نامه‌ای در خصوص ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها ابلاغ شده صرفاً داشتن مقاله‌های علمی مطرح نیست بلکه یکی از شاخص‌ها برای ارتقا محسوب می‌شود . بحث فن‌آوری و نوآوری و ثبت اختراع انتشارات مقاله‌ها که در نشریات معتبر به چاپ رسیده‌ باشند و همچنین تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان مد نظر قرار گرفته و این آیین نامه به تازگی ابلاغ شده است.
وی تأکید کرد: برنامه‌های آموزشی باید به گونه‌ای بازنگری شوند که بتوانند دوره‌های کاروزی و کارآموزی را شامل شوند. دفاترخانه‌هایی در دانشگاه‌ها و وزارتخانه‌ها تشکیل شده که سعی می‌کنند در ارتباط بین دانشگاه و صنعت ارتباط برقرار کنند.
فرهادی بیان کرد: دوره‌های آموزشی، فرصت‌های مطالعاتی در صنعت مطرح شده که از امسال شروع شده و تعدادی از اساتید فرصت مطالعاتی خواهند داشت.