سایت‌‌آزمون‌دکتری‌ ( www.PhdAzmoon.Net ) – وزیر علوم گفت: مقدمات کمیته‌ای ۶ نفره از ایران و ترکیه برای بررسی و بهبود روابط بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی فراهم شد.
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دکتر فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری امروز در نشست دیدار وزیر علوم و روسای دانشگاه های ایران با رییس آموزش عالی و روسای دانشگاه‌های ترکیه که در وزارت علوم ایران برگزار شد؛ گفت: لازم است علاوه بر همکاری‌هایی که تاکنون بین این دو کشور بوده در زمینه‌های تحقیقاتی، تبادل استاد و دانشجو و  حتی تاسیس مراکز آموزش عالی مشترک صورت گیرد و در این مورد با کشور دوست و برادر ترکیه همکاری و تفاهم نامه‌ای داشته باشیم.
رییس آموزش عالی ترکیه بیان کرد: زمینه‌های مختلفی مثل تکنولوژی، کنترل کیفیت، بهترشدن دانشگاه‌ها و تحصیلات تکمیلی وجود دارند که میتوانند در آنها روابط بین هر دو کشور بهتر شود و تقویت گردد هرچند روابط اقتصادی و گردشگری ممکن است گاهی خوب نباشد اما روابطی که مربوط به علم است باید همچنان بهتر و بهتر شود.
وی در خصوص ایجاد کمیته مشترک پیشنهاد کرد: پیشنهاد می‌کنم کمیته‌ای باشد که روند همکاری مشترک بین دانشگاه‌های دو کشور را پیگیری کند و گزارش‌های لازم را هر۶ ماه یکبار به وزیر و ما برساند تا مشکلات ایجاد شده را حل کنیم و درصدد بهتر شدن برخی روندها برآییم. اعضای این کمیته بهتر است ۳ نفر ازا یران و سه نفر از ترکیه باشد.
رییس شورای آموزش عالی ترکیه بعد از اینکه دکتر فرهادی وزیر علوم این پیشنهاد را قبول کرد گفت: دانشگاه استانبول، دانشگاه اتاتورک و دانشگاه ارزروم اعضای این کمیته از جانب ما هستند و رییس را هم به زودی اعلام می‌کنیم.
دکتر فرهادی نیز بیان کرد: رییس سه نفره خود را جناب دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل معرفی می‌کنیم و در خصوص سه دانشگاه خود در این کمیته نتیجه را به زودی اعلام خواهیم کرد.