سایت‌‌آزمون‌دکتری‌ ( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس جهاد دانشگاهی گفت: ضروری‌ترین عنصر برای اداره عقلانی و منطقی کشور تفاهم میان نخبگان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی روی مصالح ملی کشور، برنامه‌های پیشرفت و خطوط قرمز نظام است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی در سخنانی در اختتامیه چهارمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در دانشگاه امیرکبیر، اظهار کرد: گفتمان حاکم بر کشور باید گفتمان پیشرفت و توسعه باشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی‌، سیاسی،علمی وفناورانه باید همزمان و توام با یکدیگر صورت گیرد.
وی ادامه داد:‌ شاخص‌های پیشرفت، توسعه عدالت، اخلاق، اقتدار اقتصادی دانش بنیان و اقتدار دفاعی در کشور است. اگر توسعه علمی در کشور براساس شاخص‌های مقالات علمی خوب صورت گرفته است و یا اگر اقتدار دفاعی کشور مطلوب است اما شاهد معضلات اجتماعی زیاد و رو به افزایش در کشور هستیم به این معناست که مراحل توسعه را درست طی نکرده‌ایم و همزمانی توسعه یافتگی در همه زمینه ها اتفاق نیفتاده است.
طیبی تاکید کرد: توسعه نیافتگی همزمان و توامان یعنی جامعه را عقلانی و منطقی اداره نمی‌کنیم و باید شیوه اداره کشور را به سمت اداره دانش بنیان سوق دهیم.
رییس جهاددانشگاهی با بیان اینکه ضروری‌ترین عنصر برای اداره عقلانی و منطقی جامعه تفاهم میان نخبگان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر روی مصالح ملی کشور و برنامه های پیشرفت اصلی و خطوط قرمز نظام است خاطرنشان کرد: قدم اول برای رسیدن به این تفاهم پذیرفتن گفت‌وگوی منطقی براساس یک سری اصول پذیرفته شده میان همین نخبگان است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه دانشجویان از اقشار برجسته کشور هستند،لذا دانشگاه جایی است که گفت‌وگو و مناظره باید در آن برای یادگیری و تمرین تفاهم شکل گیرد. جهاد دانشگاهی با توجه به موفقیت‌هایی که در زمینه توسعه فرهنگی، علمی و فناورانه داشته و الگوسازی های موفقی که انجام داده است، برای انجام مناظره‌های دانشجویی در دانشگاه‌های کشور به منظور بالابردن سطح عقلانیت و فرهنگ‌سازی آن در فضای دانشجویی این کار را آغاز کرد.
طیبی گفت: چند سالی است که مقام معظم رهبری گفتمان آزاد اندیشی، گفت‌و‌گو و مناظره را شروع کرده‌اند و جهاد دانشگاهی هم از این فرصت استفاده کرده و تحت عنوان نشان خواجه نصیرالدین طوسی این مناظرات را در دانشگاه‌ها و میان دانشجویان اجرا می‌کند و اکنون چهارمین دوره را پشت سر می‌گذاریم.
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هدف از برگزاری این مناظره‌ها را تمرین و کسب آمادگی برای تحلیل مسایل و مهارت در گفت‌وگو و رعایت اخلاق و منطق گفت‌وگو دانست و خاطرنشان کرد: برگزاری این مناظره‌ها باید به تقویت توامان وحدت و همدلی میان دانشجویان بینجامد.
در مراسم اختتامیه چهارمی دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی در بین دو گروه از دانشجویان در خصوص خوب بودن یا بد بودن اجرای اعدام در ملأ عام مناظره صورت گرفت. همچنین در این مراسم برترین دانشجوی مناظره کننده و یا گروه مناظره کننده انتخاب شدند.