یک استثناء برای آزمون دکتری ۹۱ :محرومیت از آزمون برای انصرافیهای پولی.بر اساس یکی از مصوبات آزمون دکتری، متقاضیانی که برای مصاحبه دکتری ( Ph.D )ه به دانشگاههای پولی و دوره های شهریه ای – پذیرش دکتری پولی ۹۱ – معرفی می شوند در صورتیکه بعد از قبولی انصراف از تحصیل دهند امکان شرکت در کنکور دکتری ۹۲ را ندارند.
حسین توکلی – مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، در این باره خاطر نشان کرد که اگر متقاضی و مجازین انتخاب رشته کنکور های سراسری و کارشناسی ارشد در دوره های غیردولتی غیرانتفاعی، پیام نور، شبانه و مجازی پذیرفته شوند، در صورت انصراف از تحصیل و البته واجد شرایط بودن می تواند در کنکورهای سال آینده نیز شرکت کند.اما اگر فردی در دوره های روزانه کنکورهای سراسری و ارشد دانشگاهها پذیرفته شود و از تحصیل انصراف دهد نه تنها سال آینده نمی تواند در کنکور شرکت کند بلکه در صورت واجد شرایط بودن حداکثر تا دو سال می از شرکت در آزمون محروم می شود.
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور همچنین با بیان اینکه شرایط داوطلبان شرکت کننده در آزمون دکتری از این قاعده مستثنی است، اضافه کرد: داوطلبان کنکور دکتری که در دوره های شبانه، غیرانتفاعی، بین الملل یا پیام نور مجاز و برای مصاحبه به دانشگاههای مجری این دوره های معرفی می شوند، در صورتی که قبول شوند و انصراف دهند،‌ محرومیت از آزمون دکتری سال بعد خواهند داشت.این داوطلبان حق شرکت در آزمون دکتری سال آینده را ندارند.
وی درباره داوطلبانی که برای مصاحبه دکتری پولی ۹۱-۹۲ به دانشگاههای پولی و شهریه پرداز معرفی شده اند تاکید کرد که این عده می توانند تنها در مصاحبه دکتری ۹۱ شرکت نکنند تا برایشان عدم پذیرش محسوب شود. در این صورت امکان شرکت در کنکور دکتری سال آینده نیز برای آنها وجود دارد.
اعلام نتایج نهایی آزمون دکتری سال ۹۱ شهریور ماه خواهد بود.