سایت آزمون دکتری ( Phd Azmoon.Net ) دکتری بدون آزمون ۹۲-۹۳ :جمعی از دانشجویان و داوطلبان معترض استعداد درخشان دانشگاه تهران در واکنش به اظهارات اخیر معاون آموزشی این دانشگاه، توضیحاتی به ایرنا ارائه کردند.
درپی اظهارات روز گذشته «سید مهدی قمصری» در گفت و گو با ایرنا مبنی بر اینکه مردودی داوطلبان استعداد درخشان به دلیل طولانی بودن مدت تحصیل آنها بوده است، نمایندگان تعداد ۴۳ نفر از دانشجویانی که از چرخه ارزیابی استعداد درخشان ورودی مقطع دکتری این دانشگاه کنار گذاشته شده اند در تماس با ایرنا به ارائه توضیحات گلایه آمیز خود پرداختند.
این دانشجویان معترض با بیان اینکه حائز شرایط استعداد درخشان شدن، تصادفی نیست، اظهار داشتند: ما از بدو ورود به دوره ارشد با توجه به آیین نامه های مکتوب و مستند دوره خود برنامه ریزی کرده و سعی کردیم شرایط و معیارهای مربوطه را به دست آوریم، حال انتظار ما این نبود که به ناگاه در اواسط تابستان ۹۲، یعنی چند سال بعداز ورود ما به دوره کارشناسی ارشد و چندماه پس از ثبت نام ما در فراخوان پذیرش استعداد درخشان دکتری و دو ماه بعد از شرکت در امتحانات شفاهی و مکتوب مصاحبه و اعلام قبولی از سوی دانشکده ها، بنا به هر اسمی از جمله شورای دانشگاه و هیات رییسه دانشگاه، مصوبه ای جدید به تصویب برسد و برخلاف همه موازین حقوقی از جمله قانون مدنی، عطف به ماسبق شود.
این افراد از توضیحات معاون آموزشی دانشگاه تهران برداشت کرده اند که اصلی ترین ملاک دانشگاه برای تشخیص نخبه بودن افراد، دفاع از پایان نامه در ترم چهارم است، نه تعداد مقالات چاپ شده و نمایه شده در پایگاه های معتبر علمی بین المللی یا کتاب های تالیفی و ثبت اختراع و ابتکارات دانشجویان.
قمصری در مصاحبه روز گذشته خود اعلام داشت که «تعدادی از دانشکده ها و گروه های آموزشی دانشگاه تهران در تابستان امسال بدون توجه به این شرط آیین نامه، از دانشجویانی که تحصیلاتشان پنج یا شش نیمسال طول کشیده بود نیز ثبت نام کرده بودند که پس از ارسال پرونده آنها به ستاد، از روند بررسی ها کنار گذاشته شدند».
این دانشجویان نسبت به این اظهارات معاون آموزشی دانشگاه تهران نیز واکنش نشان داده و گفتند: آیا تاوان چنین اشکالات سیستمی و مدیریتی را باید دانشجویان حائز رتبه های برتر کشور با اتلاف عمر و لطمه زدن به سرنوشتشان بپردازند؟
بااینکه معاون دانشگاه تهران در بیانات اخیر خود توضیح داد که صرف ثبت نام و تشکیل پرونده در گروه آموزشی یا دانشکده به معنای پذیرش قطی آنها نیست، اما دانشجوین مدعی هستند که دانشکده ها با وجود اطلاع از اتمام تحصیلات آنها در پنج یا ششم ترم تحصیلی از آنها دعوت به مصاحبه کرده و پس از رقابت با دهها نفر موفق به کسب رتبه برتر شده اند بنابراین برای این دانشجویان، حق و حقوقی ایجاد شده است.
با توجه به اینکه قمصری، سنوات مجاز تحصیل (چهار ترم برای دوره کارشناسی ارشد) را شرط شورای دانشگاه تهران برای پذیرش دانشجویان استعداد درخشان متقاضی ادامه تحصیل در دوره های دکتری بدون آزمون دانشگاه عنوان کرده است، این دانشجویان اظهار داشتند: تمامی داوطلبانی که از نظر دانشگاه مردود شده اند جزو ورودی های سال ۸۹ به قبل هستند و طبق قوانین و آیین نامه ها مشمول قوانین دوره خود می شوند که طبق قوانین استعداد درخشان آن زمان، درخصوص چهار ترم تمام کردن دوران کارشناسی ارشد صحبتی به میان نیامده است.
دانشجویان معترض به روند ارزیابی متقاضیان استعداد درخشان ادامه تحصیل در دوره های دکتری یادآور شدند که‌ در اردیبهشت ماه ۹۲ وزارت علوم در بخشنامه ای به رتبه بندی (و نه فارغ التحصیلی) پس از چهار ترم دوره کارشناسی ارشد اشاره می کند که به اعتقاد این دانشجویان، این بیان مانعی برای رتبه بندی در ترم های بعدی ایجاد نمی کند.
وزارت علوم در مردادماه در ابلاغیه اصلاحی به دانشگاه ها اعلام کرد که طبق رویه قبلی، دانشجویان ترم پنج و شش کارشناسی ارشد نیز در فرآیند استعداد درخشان جذب شوند.
یکی از توجیهات قمصری برای کنار گذاشتن فارغ التحصیلان پنج و شش ترمه کارشناسی ارشد این است که دانشجویانی که تحصیلات خود را در ترم های بیشتر و با واحدهای کمتر در هر ترم، به پایان می رسانند به طور طبیعی معدل بالاتری از فارغ التحصیلان چهار ترمه خواهند داشت بنابراین به دور از عدالت است که دانش آموختگان پنج یا شش ترمه منحصرا بخاطر بالاتر بودن معدل آنها در اولویت انتخاب قرار گیرند.
این دانشجویان در اعتراض به این موضوع نیز با طرح سوالاتی پرسیدند که آیا یک فرد که در چهار ترم فارغ التحصیل شده و فاقد سوابق علمی قوی از جمله تالیف کتاب و مقالات علمی پژوهشی و ثبت اختراع است با کسی که در ترم پنج یا شش فارغ التحصیل شده و در کارنامه علمی خود، این موارد را درکنار معدل بالا دارد یکی است؟
معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه اصلاحیه آیین نامه دیرهنگام به این دانشگاه رسیده و کار ارزیابی تعداد زیادی از دانشجویان به انجام رسیده بود و به همین دلیل، دانشگاه نمی توانست همه روند را از ابتدا اجرا کند و دوباره دانشجویانی که تحصیلات آنها بیش از چهار نیمسال به طول انجامیده را در چرخه بررسی ها قرار دهد.
دانشجویان نسبت به این اظهارات قمصری نیز اعتراض داشته و گفتند: تصمیم گیری شورای دانشگاه تهران در تاریخ پنجم مردادماه ۹۲ صورت گرفته و اصلاحیه وزارت علوم نیز روز ششم مردادماه صادر شده است و مسوولان دانشگاه اصلا منتظر اصلاحیه نمانده اند و در ضمن، نتیجه نهایی ارزیابی ها روز ۳۰ شهریورماه از سوی دانشگاه اعلام شده که ۵۶ روز فرصت برای بررسی پرونده ۴۳ دانشجوی مردودی وجود داشته است.
این دانشجویان در پایان خطاب به مسوولان دانشگاه تهران اظهار داشتند: دانشگاه تهران می توانست به منظور بها دادن به دانشجویان برتر خود، همانند سایر دانشگاه های معتبر کشور که معیار ارزیابی را فقط بحث تعداد سنوات قرار ندادند به نحو بهتری عمل کند تا از اجحاف، بی انگیزگی و مهاجرت به خارج کشور برخی از این دانشجویان جلوگیری کند.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net

عضویت در خبرنامه پی اچ دی آزمون