رئیس دانشگاه بیرجند گفت: دانشگاه بیرجند آماده پذیرش دانشجویان افغانی به ویژه در مقطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری است.
خلیل خلیلی بعد از ظهر امروز در جلسه جمع‌بندی و ارائه ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی و توسعه مبادلات تجاری با تجار و سرمایه‌گذاران افغانی اظهار داشت: دانشگاه بیرجند به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه استان دارای ۱۳ هزار دانشجو و ۳۵۰ عضو هیئت علمی است.
رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه این دانشگاه ۴۰ سال است که فعالیت می‌کند، یادآور شد: اکنون مدتی است که دانشگاه در بعد بین‌المللی نیز فعال شده است و ما راغب به پذیرش دانشجویان افغان بیشتر در مقاطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری هستیم.
خلیلی با بیان اینکه دانشجویان افغان می‌توانند با گرفتن بورسیه وارد دانشگاه بیرجند شوند که تعداد آنها محدود است، ادامه داد: نوع دیگر پذیرش به صورت شخصی است که از آنها شهریه گرفته می‌شود.
وی با بیان اینکه ما آمادگی پذیرش دانشجویان افغان را داریم، گفت: این دانشگاه اختیارات ویژه دارد و منتظر اختیارات از مرکز نمی‌ماند.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه سرمایه‌گذاران افغان با امکانات منطقه ویژه بیرجند آشنا شدند، افزود: عملی‌ترین و فوری‌ترین اقدام در بازرگانی، سرمایه‌گذاری در تولید برای تامین کالاها در کشور است.
مرتضی صفدری از افغانستان خواست وارد تولید کالا شود و خاطرنشان کرد: منطقه ویژه اقتصادی استان آماده همکاری است.