معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: بنا به آمار ثبت شده شاخص نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی بهتر از دانشگاه های دولتی است.

حجت الاسلام عسگری معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر شاخص کیفی نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی به مراتب بهتر از دانشگاه های دولتی است اظهار داشت: بنا به آمار ثبت شده شاخص نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی بهتر از دانشگاه های دولتی است و هزینه تربیت دانشجو در دانشگاه های دولتی چهار برابر دانشگاه آزاد اسلامی است، با این تفاوت که هزینه های دانشگاه های دولتی از بودجه سالیانه و نفت تأمین می گردد و هزینه تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی را خود مردم و دانشجویان پرداخت می کنند.

وی ادامه داد: آموزش عالی در هر کشوری بر مبنای نیاز و تحولاتی علمی صورت می پذیرد و کسانی که نیاز اجتماعی و تحولات زود گذر علمی را در برنامه های خودشان در این رابطه منظور نظر قرار ندهند ناچار از پذیرش عقب ماندگی خواهند بود.

معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: این واقعیت را باید بیش از همه افرادی درک کنند که خواهان رشد تحصیلات تکمیلی در کشور نیستند، افرادی که منویات رهبری را تاکنون نتوانسته اند به شکل درستی دریافت نموده و بدان پایبند باشد، متأسفانه مشکل برخی این است که سیاسی می اندیشند و حاضر نیستند ببینند که مردم و جوانان با پول و اندوخته های ناچیز خود در همین کشور و در دانشگاه آزاد اسلامی به شکل غیر دولتی موفق به تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی هستند.

معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه کسانی که با توسعه تحصیلات تکمیلی مخالف هستند سیاسی می اندیشند، گفت: آموزش عالی در هر کشوری بر مبنای نیاز و تحولاتی علمی صورت می پذیرد و کسانی که نیاز اجتماعی و تحولات زود گذر علمی را در برنامه های خودشان در این رابطه منظور نظر قرار ندهند ناچار از پذیرش عقب ماندگی خواهند بود.

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام عسگری معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه آموزش عالی کشور براساس توان علمی، تحقیقاتی و آموزشی به دو بخش دولتی و غیر دولتی تقسیم شده است، گفت: هر دو بخش دولتی و غیر دولتی مکمل یکدیگر و در خدمت نظام و مردم قرار دارند.

وی افزود: خوشبختانه با دور اندیشی امام راحل و یارانش به ویژه آیت الله هاشمی رفسنجانی دانشگاه آزاد اسلامی امروزه به یک پایگاه بزرگ علمی تبدیل شده است که بر اساس آخرین آمار ثبت شده در پرتال این دانشگاه نشان می دهد اعضای هیات علمی و مدرسین آن بیش از ۶۱ هزار و ۷۴۷ نفر را شامل می شود و این آمار براساس کد ملی ، مدرک تحصیلی ، مرتبه علمی، وضعیت همکاری و رشته تدریس به تفکیک استان و واحد دانشگاهی به ثبت رسیده و قابل دسترسی برای دلسوزان نظام است.

معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این موضوع که کسانی که دوست دارند موفقیت های کشور و نظام در حوزه آموزش عالی را بدانند و به آن افتخار کنند خوب است به موفقیت های دانشگاه آزاد اسلامی توجه کنند، تصریح کرد: حتم دارم می‌دانید مقام معظم رهبری فرمودند: دانشگاه آزاد اسلامی یک امید برای سیل مشتاقان تحصیلات عالی در سراسر کشور است آنچنان که یار دیرین امام و رهبری حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز دانشگاه آزاد اسلامی را بهترین سرمایه برای پیشرفت کشور می داند.

وی با اشاره به سیاست های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب در زمینه علم و فن آوری گفت: خوشبختانه مقام معظم رهبری در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاست های کلی علم و فن آوری را پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین و ابلاغ فرمودند و در آن به دستیابی به علوم و فن آوری های پیشرفته تأکید کردند که در آن بهینه سازی عملکرد و ساختار نظام آموزشی و تحقیقاتی کشور به منظور دستیابی به اهداف سند چشم انداز ضروری شمرده شده است.

حجت الاسلام عسگری ادامه داد: در همین راستا در بند ۲ این سیاستها به اصلاح نظام پذیرش دانشجو و توجه ویژه به استعداد و علاقه مندی دانشجویان در انتخاب رشته تحصیلی و افزایش ورود دانشجویان به دوره های تحصیلات تکمیلی تصریح و تأکید شده است.

وی با بیان اینکه مواضع جناحی و خطی مانع از پیشرفت علمی کشور است، گفت: در یک جمع بندی عالمانه با کنار گذاردن مواضع جناحی و خطی که مانع از پیشرفت علمی کشور است با اولویت قائل شدن به استراتژی علمی مورد نظر رهبری و سند چشم انداز کشور، تحصیلات تکمیلی را باید شاه بیت مطالبات رهبری، مردم و نظام دانست.

معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: مأموریتی که بنا به دارا بودن زیر ساخت ها و وجود ده ها هزار نفری اساتید، بخش قابل توجهی از آن را دانشگاه آزاد اسلامی عهده دار مسئولیت است.

وی در پایان با بیان اینکه متقاضیان تحصیلات تکمیلی امروزه کسانی هستند که پشت سد کنکور قرار دارند، تصریح کرد: از مجموع یک میلیون خواهان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در همه دانشگاهها اعم از دولتی و غیر دولتی تنها برای ۲۵ درصد آنان امکان ادامه تحصیل وجود دارد و دوره دکتری نیز فقط ۸ درصد امکان ادامه تحصیل وجود داشته که ۴ درصد آنان در دانشگاه های دولتی و ۴ درصد دیگر در دانشگاه آزاد اسلامی ادامه تحصیل می دهند وبقیه ناچار هستند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنند مهاجرت سرمایه های انسانی به خارج از کشور است.