آزمون نيمه متمرکز دکتری تخصصی، در گزینش نهایی داوطلبان لحاظ شود
دانشگاه ها تا ۱۵ ارديبهشت ۹۱ فرصت دارند ظرفیت پذیرش خود را اعلام کنند. تخصصی شدن آزمون نیمه متمرکز دکتری ۹۱سال و پیشنهاد تاثیرگذاری این آزمون بر گزینش نهایی داوطلبان از روندهای رو به بهبود آزمون نيمه متمرکز دکتری است.
ایلنا: معاون اجرایی سازمان سنجش و آموزش کشور از پیشنهاد رئیس سازمان سنجش به وزارت علوم مبنی بر تاثیرگزاری دومین آزمون نیمه متمرکز دکترای تخصصی سال ۹۱ در گزینش نهایی داوطلبان خبر داد.
“سید جلال طباطبایی” در گفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه آزمون نیمه متمرکز دکترای سال ۹۰ تاثیری درگزینش نهایی داوطلبان نداشت، افزود: «به همین منظور حدود دو هفته پیش نامه ای از سازمان سنجش به وزارت علوم ارسال شد. تا آزمون سال 91 چند درصدی در گزینش نهایی داوطلبان تاثیر داشته باشد اما وزارت علوم هنوز جواب این نامه را نداده است.»
وی تصريح کرد: «این موضوع مانند آنچیزی است که برای داوطلبان کنکور سراسری در نظر گرفته شده و در آن 75 درصد آزمون و 25 درصد سوابق تحصیلی تاثیرگذار است.»
طباطبایی در مورد نتایج مثبت تاثیرگذاری آزمون دکترا در گزینش نهایی داوطلبان گفت:« این تصمیم گیری به نفع آنها تمام می شود زیرا برخی از داوطلبان مدت ها خود را برای شرکت در آزمون دکترا آماده می کنند و ازهمین رو آزمون باید تاثیری مثبت داشته باشد.»
وی با تاکید بر اینکه آزمون نیمه متمرکز دکترا روند تعاملی خود را طی می کند، افزود: «تخصصی شدن آزمون نیمه متمرکز دکترای 91 و پیشنهاد تاثیرگذاری نمره و نتیجه نهایی این آزمون بر گزینش داوطلبان از روندهای رو به بهبود آزمون نيمه متمرکز دکتری است.»
معاون اجرایی سازمان سنجش و آموزش کشور با یاد آوری اینکه آزمون نیمه متمرکز دکترا برای نخستین بار در سال گذشته برگزار شد، افزود: «برای هر چه بهتر برگزار شدن این آزمون در سال 91 نظر بيش از40 دانشگاه بزرگ کشور را در مورد آزمون سال گذشته جویا شدیم.»
طباطبایی در ادامه اعلام منابع دومین آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی سال ۹۱ را برای تمامی رشته ها ۷ آذر ماه ذکر کرد و افزود: «بر اساس جدول زمانبندي شده نتایج اولیه داوطلبان در اوایل خردادماه اعلام مي شود.»
وی خاطرنشان کرد:« دانشگاه ها فقط تا 91 ارديبهشت 91 فرصت دارند ظرفیت پذیرش خود را اعلام کنند.»

جلال طباطبایی، معاون سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون دکترای نیمه‌متمرکز از ۲۵ دی ماه گفت: در آزمون دکترای نیمه‌متمرکز امسال 3 نوع دفترچه بین داوطلبان توزیع می‌شود.
به گفته وی دفترچه اول زبان و دفترچه دوم استعداد تحصیلی است که برای رشته‌های مختلف متفاوت است و دفترچه سوم شامل دروس تخصصی از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.
معاون سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: پیشنهاد شده است که ضرایب دروس به‌ترتیب ۱ برای زبان، ۱ برای استعداد تحصیلی، ۲ برای مقطع کارشناسی و ۳ برای مقطع کارشناسی ارشد باشد، این در حالی است که در نخستین آزمون دکترای نیمه‌متمرکز ضرایب آزمون زبان بیشتر از سایر دروس بود.
وی با بیان اینکه تعداد رشته‌های آزمون دکترا از ۱۸۰ رشته به 280 رشته افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: مواد امتحانی این آزمون از 188 به هزار و 550 ماده امتحانی رسیده است.
به گفته طباطبایی کارنامه نتایج اولیه آزمون دکترای ۹۱ در اوایل خردادماه سال ۹۱ اعلام شده و داوطلبان پس از اعلام نتایج اولیه اقدام به انتخاب رشته خواهند کرد، این اقدام نیز با نخستین آزمون دکترای نیمه متمرکز متفاوت است چرا که در نخستین آزمون داوطلبان در زمان ثبت‌نام انتخاب رشته می‌کردند.