زمان اعلام نتایج نهایی آزمون دکتری ۹۱ به دلیل تخلف دانشگاه ها در مرحله مصاحبه به تعویق افتاد.
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: با توجه به اینکه برخی از دانشگاهها نمرات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری ۹۱ را کم یا صفر اعلام کرده اند، این موارد به وزیر علوم منعکس شده و ما در انتظار ابلاغ وزیر علوم در این زمینه هستیم.
دکتر حسین توکلی افزود: با توجه به اطلاعاتی که از نتایج مصاحبه های آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۱ از سوی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی به سازمان سنجش ارسال شده است، برخی از دانشگاهها و گروه های آموزشی نمرات مصاحبه را کم یا صفر و یا غایب به سازمان سنجش ارسال داشته اند.
توکلی تصریح کرد که این موضوع که نمره مصاحبه یک داوطلب دکتری که از مرحله آزمون کتبی قبول شده، صفر باشد پذیرفتنی نیست و آیا واقعا اطلاعات این داوطلبان درحد صفر بوده است.
وی افزود: نتایج بررسی های سازمان سنجش در این زمینه به وزیر علوم منعکس شده که در این خصوص به دانشگاههای ذیربط تذکر داده شود که در گزارش نمرات مصاحبه باید به نحوی عمل شود که حق داوطلبان ورود به دوره دکتری تضییع نشود.
توکلی خاطرنشان کرد: با توجه به نظرخواهی انجام گرفته از داوطلبان ورودی آزمون نیمه متمرکز دکتری ۹۱ ، بیشتر از ۷۰ درصد داوطلبان تقاضای افزایش وزن آزمون کتبی را داشته اند.
وی یادآور شد: سازمان سنجش منتظر ابلاغ نظر وزیر علوم است تا با توجه به برنامه زمانی پیش بینی شده برای اعلام نتایج آزمون دکتری ۹۱ و به منظور پاسخگویی در ارائه خدمات بهتر ترتیبی اتخاذ شد تا اسامی قبول شدگان در روز یکشنبه ۲۶ شهریور ماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام شود.
براساس ضوابط موجود، پذیرش دانشجویان دکتری در مرحله نهایی براساس یک نمره کل که شامل ۸۰ درصد نمره کل آزمون کتبی و ۲۰ درصد معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت تراز شده است با ضریب یک و نمره مصاحبه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با ضریب ۲ و همچنین سهمیه داوطلبان انجام می گیرد.
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: پذیرفته شدگان این دوره از آزمون دکتری ۹۱ نیمه متمرکز در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۲۸ و ۲۹ شهریور ماه می توانند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی که در آن پذیرفته شده اند مراجعه کنند.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که دانشگاهها برنامه زمان بندی دیگری غیر از این دو روز اعلام کنند پذیرفته شدگان باید بر اساس همان برنامه به محل مورد قبولی مراجعه کنند.

مدیر سایت:
این موضع گیری جسورانه از طرف سازمان سنجش را میتوان یکی از اهداف اصلی شکل گیری فرآیند آزمون نیمه متمرکز دکتری دانست. هدف اصلی از برگزاری چنین آزمونی کم کردن هر چه بیشتر دخالت سلیقه ای دانشگاه هاو به خصوص اساتید در پذیرش دانشجوی دکتری و نزدیک شدن به “عدالت آموزشی”می باشد. وقتی هیج قانونی برای محک داوطلبین در مرحله مصاحبه وجود ندارد چیزی غیر از این نباید شود.”دانشگاه ها مختارند از هر ابزاری برای تشخیص صلاحیت افراد استفاده نمایند و تصمیم گیرنده اول و آخر نیز خودشان هستند”.هر ابزار یعنی سلیقه ،افراط،تبغیض،نمره “صفر”..
طبق گفته دکتر توکلی اکثر دانشگاهها تا ۱۵ مرداد نتایج مصاحبه آزمون دکتری را به سازمان سنجش اعلام کرده اند و بارها زمان دقیق اعلام نتایج نهایی از طرف سازمان سنجش نیز ۲۰شهریور عنوان شد.چرا ۱۹ام میگویند اعلام نتایج به تعویق افتاده؟تا هفته پیش نفهمیده بودند؟
آخرین فرصت ارسال نتایج مصاحبه دانشگاه ها ۱۵ مرداد بود. یعنی تو این ۱ ماه متوجه نشده بودن که دانشگاه ها بر خلاف میل سازمان سنجش به کسایی که رزومه خوبی ندارن، نمره کم داده….
وقتی ارزیابی تخصصی و عمومی وجود دارد هیچ کس نمیتواند صفر گرفته باشد. احتمالا حتی شخص نتوانسته اسم و فامیل خود را بیان نماید!میشود؟
بسیاری از اساتید دانشگاهها به آنچه که در آزمون دکترا در حال وقوع است اضهار بی اطلاعی میکنند و حتی در جریان اعتراضها نیستند.این یعنی چی؟ مسلما میدانند. و از طرفی دیگر سازمان سنجش و وزارت علوم از مشکلاتی که در آزمون وجود دارد سر باز میزدند.
امیدواریم این حرکت که از سال ۸۸ در نظام آموزش عالی کشور کلید خورده به سرانجامی هرچه مطلوبتر برسد.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net

 • زمان بندی اعلام نتایج آزمون دکتری ۹۱

  http://phdtest.ir/1390/11/زمان-بندی-اعلام-نتایج-آزمون-دکتری-91/

 • اعتراض به نتایج مصاحبه آزمون دکتری سال ۹۱ از سوی سازمان سنجش | PhD

  http://www.phdl.net/download_1906.html

 • منابع ارشد دکتری – افزایش ۸ رشته دکتری در دانشگاه خلیجفارس

  http://alonefarmer.blogfa.com/post-4950.aspx

 • پذیرش دکتری بدون آزمون

  http://phdtest.ir/1391/03/پذیرش-دکتری-بدون-آزمون/

 • نمرات کم و صفر دانشگاهها برای داوطلبان دکتری/ اعلام نتایج در ۲۶ش …

  http://novin21.blogsky.com/1391/06/19/post-2406/