سایت آزمون دکتری (PhdAzmoon.Net ): رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: نباید نگران وزن کتبی آزمون دکتری ۹۲ بود و حساسیت نشان داد چون ما در دانشگاهها و در مرحله مصاحبه آزمون دکتری ۹۲ آنقدر دستمان باز است که می توانیم وزن را بالا و پایین ببریم تا هر داوطلبی پذیرش نشود.
رضا روستا آزاد در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اختلاف دانشگاهها با وزارت علوم درباره آزمون دکتری و اعمال نظر بر سر پذیرش دانشجو در این مقطع، اظهار داشت: آزمون دکتری ۹۰ تنها با برگزاری دروسی مثل زبان و ریاضی کلید خورد اما در سال دوم برگزاری آزمون دکتری ، به این آزمون دروس اختصاصی هم افزوده شد.
وی گفت: موضوع وزن مصاحبه آزمون دکتری محل اختلاف میان وزارت علوم و دانشگاهها شده است.

وزارت علوم نباید در پذیرش دانشجوی دکتری دخالتی داشته باشد

وی درباره این اختلاف نظر با تاکید بر اینکه وزارت علوم بر این باور است که چون هزینه دانشجوی دکتری روزانه را پرداخت می کند و دانشجو دکتری رایگان ثبت نام می شود و از سوی دیگر توسط دولت گرنت دریافت می کند پس این وزارتخانه می تواند در پذیرش دانشجوی دکتری دخالتی داشته باشد، خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر این گونه نیست و دانشجویان از صنعت گرنت می گیرند و برای تحصیل در مقطع دکتری شهریه پرداخت می کنند.

سنجش دانشجوی دکتری توسط دانشگاه ها

رئیس دانشگاه صنعتی شریف درباره نظر دانشگاهها در خصوص نحوه برگزاری آزمون دکتری، گفت: نظر دانشگاهها این است که یک آزمون غربالگری عمومی برگزار شود اما دست دانشگاه در مصاحبه باز باشد تا خودش برای سنجش داوطلبان تصمیم بگیرد.

مواد آزمون دکتری ۹۲

وی اظهار داشت: از سوی دیگر به تخصصی کردن آزمون دکتری هم اعتراض شده است. چرا باید تنها به یک سری دروس تخصصی در آزمون دکتری اهمیت داده شود در حالیکه از نظر دانشگاهها تمام دروس تخصصی مهم هستند.

تغییرات آزمون دکتری ۹۲

روستا آزاد در خصوص آینده حل و فصل شدن این اختلاف نظرها و اعمال آن در آزمون دکتری ۹۲، اظهار داشت: آزمون دکتری ۹۲ پیش بینی می شود مانند سال گذشته برگزار شود البته باید تغییر دولت و وزیر را هم در سال آینده مد نظر داشت و منتظر ماند و دید که با وزیر جدید در این آزمون تغییراتی ایجاد می شود یا نه.

آزمون دکتری سلسقه ای محور

وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره تغییرات در وزن آزمون کتبی دکتری برای سال ۹۲ تصریح کرد: نباید نگران وزن کتبی آزمون دکتری بود و حساسیت نشان داد چون ما در دانشگاهها و در مرحله مصاحبه آنقدر دستمان باز است که می توانیم وزن را بالا و پایین ببریم تا هر داوطلبی پذیرش نشود.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net