رییس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم با اعلام اینکه طرح سربازی هیات علمی صرفا به مناطق محروم اختصاص پیدا می‌کند، گفت: طی فراخوان شهریورماه 24 هزار و 376 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 3232 پذیرش خواهند شد.

حجت‌الاسلام محمدرضا رضوان‌طلب گفت: فراخوان شهریورماه به دلیل آنکه مشکلاتی در اینترنت کشور وجود دارد در دو مرحله کوتاه مدت زمان‌بندی ثبت نام تمدید شد.

رییس مرکز جذب هیات علمی با بیان اینکه ۲۴ هزار و ۳۷۶ نفر طی این فراخوان ثبت نام کرده‌اند گفت: از این تعداد 10 هزار و 747 نفر متقاضی مراکز دولتی در قالب طرح پیمانی و سربازی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ثبت‌نام کرده‌اند.

وی افزود: ۸۷۱۲ نفر برای دانشگاه‌های غیرانتفاعی، 4044 نفر برای دستگاه‌های اجرایی و 837 نفر برای دانشگاه پیام نور ثبت نام کرده‌اند.

رضوان‌طلب با بیان اینکه ظرفیت پذیرش از سوی ریاست جمهوری 3232 نفر اعلام شده است اظهار کرد: از این تعداد 1268 نفر ظرفیت دانشگاه‌های دولتی 1584 نفر دانشگاه غیرانتفاعی، 204 دستگاه‌های اجرایی و 177 نفر ظرفیت برای دانشگاه پیام نور تعیین شده است.

وی با تاکید بر این محدودیت پذیرش‌ها توسط ریاست جمهوری تعیین می‌شود، افزود: این محوریت‌ها به دلیل محدودیت ردیف استخدام ریاست جمهوری است و اعتبار لازم برای تعداد بیشترد ر اختیار نیست.

رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در ادامه اظهار کرد: دولت سهمیه‌ها را مطابق تبصره قانون استخدام ما که در سال 85 مشخص شد، تعیین می‌کند.

رضوان طلب درباره سهمیه طرح سربازی گفت: ستادکل نیروهای مسلح هر ساله سهمیه‌ها را مشخص می‌کند اما آنچه که قابل توجه است در سال‌های گذشته 90 درصد سهمیه‌ها در مناطق برخوردار استفاده می‌شد در حالی که طرح سربازی ماهیتا برای تامین نیرو در مناطق محروم است. از امسال این سهمیه کامل به مناطق محروم اختصاص پیدا می‌کند و هیچ سهمیه‌ای به دانشگاه‌های تهران تعلق نخواهد گرفت.

وی افزود: تعداد سهمیه اعلام شده برای امسال ۱۰۰ نفر است.

وی در مورد زمان اعلام نتایج گزینش اعضای هیات گفت: طبیعتا تا قبل از فراخوان بهمن پرونده‌ها رسیدگی خواهند شد تا مجدد رده‌ها نیازهای جدید را سنجش کنند. 90 درصد رسیدگی به پرونده‌ها در سطوح رده‌ها انجام می‌شد و اعلام آن بستگی به زمان رسیدگی آنها دارد.

رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در مورد طرح کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی بر اینکه تاهل افراد جز یکی از شرایط جذب هیات علمی قرار گیرد، گفت: از آنجایی که با سیل افراد متقاضی روبه‌رو هستیم به همین دلیل باید کلیه اولویت‌گذاری تعیین شود. این مساله به معنای اعمال محدودیت نیست و کسی نباید گمان کند که محدودیتی متوجه افراد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این هشت دوره ۳۸۰۰ نفر ثبت نام کرده‌اند گفت: این رقم هفت برابر تعداد مورد نیاز است بنابراین ایجاد اولویت ضروری است.

رضوان‌طلب با اشاره به اینکه وقتی فردی هزینه یک خانواده را به عهده می‌گیرد باید در اولویت باشد گفت: این مساله به این معنا نیست که افراد مجرد صلاحیت هیات علمی شدن را ندارند بلکه صرفا یک اولویت‌گذاری است و ما هم تا تصمیم قطعی مجلس پیش داوری نمی‌کنیم.