سایت‌‌آزمون‌دکتری‌ ( www.PhdAzmoon.Net )  آزمون دکتری ۹۳ : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام سطح سؤالات آزمون دکترای ۹۳، نحوه پذیرش دانشجو در این مقطع را اعلام کرد.
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه‌متمرکز سال ۱۳۹۳ گفت: این آزمون برای پذیرش دانشجو در ۸ گروه آموزشی و ۲۶۷ کد رشته امتحانی برگزار می‌شود.

خدایی ادامه داد: این آزمون شامل ۵۳ کد رشته امتحانی در گروه علوم انسانی، ۴۵ کد رشته امتحانی در گروه علوم پایه، ۶۶ کد رشته امتحانی در گروه فنی و مهندسی، ۴۹ کد رشته امتحانی در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، ۶ کد رشته امتحانی در گروه هنر، ۲۰ کد رشته امتحانی در گروه دامپزشکی، ۱۱ کد رشته امتحانی در گروه زبان و ۱۷ کد رشته امتحانی در گروه آموزشی پزشکی (منحصرا برای دانشگاه تربیت مدرس) است.

وی افزود: ثبت‌نام از داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز سال ۱۳۹۳ از روز سه‌شنبه ۵ آذر ۹۲ از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز و با مهلت تمدید شده در روز پنج‌شنبه ۱۴آذر ۹۲ پایان یافته‌است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: در این آزمون تعداد ۲۴۰ هزار و ۳۶۱ نفر ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۱۰۲ هزار و ۲۳۴ نفر زن و ۱۳۸ هزار و ۱۲۷ نفر مرد هستند و به عبارت دیگر ۵۳/۴۲ درصد داوطلبان زن و ۴۷/۵۷ درصد آنان مرد هستند.

وی ادامه داد: این آمار نسبت به آمار داوطلبان آزمون دوره‌های دکتری نیمه‌متمرکز سال ۱۳۹۲، تعداد۲۲هزار۴۹۵ نفر بیشتر شده‌است.

خدایی اضافه کرد: در آزمون ورودی دوره‌های دکتری نیمه‌متمرکز سال ۱۳۹۳ داوطلبان باید به سوالات تمام دروس شامل مجموعه دروس تخصصی، استعداد تحصیلی و زبان خارجی پاسخ دهند.

وی خاطر نشان کرد: سطح سوالات امتحانات اختصاصی هر یک از کد رشته‌های امتحانی، در حد دانش و تجربیات فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر رشته، مطابق فهرست برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی است.

  •  ضرایب دروس در آزمون دکتری

خدایی تصریح کرد: ضرائب دروس در هر یک از کد رشته‌های امتحانی به این شرح است که مجموعه دروس اختصاصی به عنوان یک ماده امتحانی ضریب ۴، استعداد تحصیلی ضریب یک و زبان خارجی نیز ضریب یک دارد.

وی خاطرنشان کرد: در این آزمون به هر داوطلب ۲ دفترچه آزمون شامل دفترچه شماره یک یا دفترچه مجموعه دروس اختصاصی و دفترچه شماره ۲ یا دفترچه دروس عمومی شامل دروس استعداد تحصیلی و زبان خارجی و یک پاسخ‌نامه به منظور درج پاسخ سوالات اختصاصی و دروس عمومی داده می‌شود.

خدایی در ادامه افزود: آزمون تمام دروس امتحانی شامل مجموعه دروس تخصصی و استعداد تحصیلی و زبان خارجی به صورت تستی و چهار گزینه‌ای خواهد بود.

وی اضافه کرد: در تست‌های چهار گزینه‌ای برای هر پاسخ صحیح ۳ نمره مثبت و برای هر پاسخ غلط، به منظور خنثی کردن پاسخ‌های حدسی یا تصادفی یک نمره منفی منظور خواهد شد.

خدایی به داوطلبانی که پاسخ سوالی را اصلا نمی‌دانند توصیه کرد که به آن سوال جواب ندهند، زیرا به سوال‌های بدون جواب نمره منفی یا مثبت تعلق نمی‌گیرد و اگر به سوالی بیش از یک پاسخ داده شود، همه پاسخ‌های داده شده به آن سوال غلط محسوب خواهد شد و به آن یک نمره منفی تعلق خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور به منظور دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای مربوط و همچنین نحوه برگزاری آزمون از روز دوشنبه ۵ اسفند بر روی سایت سازمان قرار داده می‌شود.

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net

عضویت در خبرنامه پی اچ دی آزمون

سوالات آزمون دکتری ۹۳

سطح سوالات آزمون دکتری ۹۳ | سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۹۳ | سوالات زبان دکتری ۹۳ | پاسخ سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۹۳ | دانلود سوالات دکتری منابع دکتری ۹۴

  • سوالات زبان دکتری ۹۳
  • سوالات استعداد تحصیلی دکتری ۹۳