سایت آزمون دکتری ( PhdAzmoon.Net ) آزمون دکتری 92 سراسری : برابر شدن وزن مرحله مصاحبه آزمون دکتری 92  و سوالات آزمون دکتری 92 فقط در حد حرف و پیشنهاد وزارت علوم بود. پیش ازاین معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری از تغییر نحوه گزینش داوطلبان در آزمون دکتری 92 خبر داده بود..رییس کمسیون آموزش مجلس اعلام کرد :شیوه‌نامه مصاحبه آزمون دکتری تدوین نشده است و تغییرات آزمون دکتری نهایی نیست.

شیوه جدید آزمون دکتری ۹۲

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی از اشکالات وارده به آزمون دکتری، از تدوین شیوه‌نامه‌ای برای ساماندهی مرحله مصاحبه آزمون دکتری خبر داد.
محمد مهدی زاهدی با اشاره به نحوه پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه‌های کشور، گفت: در این زمینه اشکالات زیادی به ما گزارش شده است که بعضا خود وزارت علوم نیز آنها را پذیرفته است که این موضوعات در دست بررسی است تا به عدالت نزدیک‌تر شده و حقی از داوطلبان ضایع نشود.

مصاحبه آزمون دکتری ۹۲

وی در خصوص بیشترین اشکالات وارده به آزمون نیمه متمرکز دکتری، گفت: از جمله این مباحث وزن مرحله مصاحبه و دیگری مکانیزم برگزاری مصاحبه آزمون دکتری است، چراکه هم اکنون مکانیزم مشخصی برای مصاحبه وجود ندارد و در دانشگاه‌ها این موضوع به صورت سلیقه‌ای انجام می‌گیرد.

سوالات مصاحبه آزمون دکتری ۹۲

وی ادامه داد: بنابراین مجلس در نظر دارد تا ضمن تعدیل سهم مصاحبه آزمون دکتری ، یک شیوه‌نامه برای مکانیزم مصاحبه آزمون دکتری تدوین کند تا معلوم شود در چه چارچوبی مصاحبه انجام شود و اگر داوطلبی به نمره مصاحبه اعتراضی داشت بتواند در همین چارچوب پیگیری لازم را انجام دهد.

پذیرش دانشجوی دوره دکتری در دانشگاه

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به افزایش تعداد داوطلبان آزمون دکتری در دانشگاه‌ها، گفت: افزایش بیش از اندازه پذیرش دانشجوی دوره دکتری، دانشگاه‌ها را دچار مشکلاتی کرده است، اما در صورتی که اعضای هیات علمی فعال در دوره دکتری همچون گذشته همکاری صادقانه‌ای داشته باشند، انشاء الله این مشکلات به حداقل می‌رسد.

ضریب مصاحبه آزمون دکتری ۹۲ و تاثیر سوالات آزمون دکتری ۹۲

زاهدی با اشاره به سخنان وزیر علوم مبنی بر برابر شدن سهم مراحل کتبی و مصاحبه آزمون دکتری، گفت: تا این لحظه در کارگروهی که در خصوص ساماندهی آزمون دکتری در حال فعالیت است، به نتیجه‌ای مبنی بر برابر شدن سهم مراحل کتبی و مصاحبه آزمون دکتری نرسیده‌ایم و با وجود اینکه وزیر علوم طی مصاحبه‌ای اعلام کرده‌اند که سهم آزمون کتبی دکتری 50 و مصاحبه نیز 50 درصد شده است، اما هنوز کارگروه در این موضوع به تصویب نهایی نرسیده و این موضوع پیشنهاد وزیر علوم بوده که کارگروه در حال بررسی آن است.این فرآیند درحال بررسی است و نمی توان گفت آنچه که در مورد تغییر وزن آزمون دکتری اعمال شده 100 درصد تمام شده و اعمال می شود

سایت آزمون دکتری : www.PhdAzmoon.Net