آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال ۱۳۹۰ بصورت سراسری در ۲۵ فروردین ۱۳۹۰ برای اولین بار برگزار گردید. سرعت پرشتاب علم و فناوری در همه امور و ظهور رشته‌های جدید دانشگاهی، متولیان آموزش عالی را در شرایطی قرار می‌دهد که تغییرات لازم را جهت بهبود اجرای آزمون بوجود آورند. لذا، دومین آزمون نیمه‌متمرکز دکتری با آزمون اول از لحاظ محتوایی و روش برگزاری متفاوت خواهد بود.

تاریخ اعلام منابع جدید آزمون دکتری ۹۱ – آزمون نیمه متمرکز دکتری

در این آزمون علاوه بر مواد عمومی آزمون (زبان و استعداد تحصیلی)، مجموعه‌ای از دروس تخصصی از دو مقطع کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد لحاظ گردیده است. آزمون دکتری سال ۹۱ برای حدود ۲۸۰ رشته با ۱۵۵۰ ماده امتحانی برگزار خواهد شد که فهرست آن‌ها برای تمامی رشته‌ها به همراه رشته‌های مرتبط طی اطلاعیه‌ای در روز دوشنبه ۷/۹/۹۰ در نشریه پیک سنجش و همزمان در پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت.
براساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده مراحل آزمون بشرح ذیل می‌باشد:

تاریخ ثبت نام آزمون دکتری ۹۱

۱- شروع و اتمام ثبت‌نام: ۲۵/۱۰/۹۰ لغایت ۲/۱۱/۹۰
۲- استقرار اطلاعات ثبت‌نامی برای ویرایش اطلاعات: ۱۰/۱۱/۹۰ لغایت ۱۲/۱۱/۹۰
۳- دریافت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنما از طریق سایت سازمان: ۲۱/۱/۹۱ لغایت ۲۴/۱/۹۰

تاریخ برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری سال ۹۱

۴- برگزاری آزمون: ۲۵/۱/۹۱ (دونوبت صبح و بعدازظهر جمعه)
ضمناً دفترچه راهنمای ثبت‌نام حداقل یک هفته قبل از شروع ثبت‌نام بصورت فایل PDF در سایت اینترنتی سازمان قرار خواهد گرفت. لازم بذکر است که دریافت دفترچه راهنما و خرید کارت اعتباری ثبت‌نام منحصراً از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور می‌سر خواهد بود.